MS-SQL ROW_NUMBER() Fonksiyonu Kullanımı

MS-SQL ROW_NUMBER() Fonksiyonu Kullanımı

MS-SQL'de otomatik sıra numarası göstermeyi görelim.

Selamlar,

Arkdaşlar bu dersimizde MSSQL'de select sorgusu içerisinde otomarik sıra numarası nasıl gösteririz ona bakacağız.

Burada kullanacağımız fonksiyon;

 ROW_NUMBER() OVER(ORDER BY Kul_RECno) AS SıraNo

şeklindedir.

Fonksiyonumuzu birde Select sorgusu içerisinde görelim.

SELECT  ROW_NUMBER() OVER(ORDER BY [Kullanici_RECno]) AS SıraNo
, *
  FROM [dbo].[Kullanicilar]

Burada eklemem gereken birşey var.

Bu sıralama fonksiyonu ile birlikte ORDER BY yada GROUP BY işlemi de yaparsanız sıra numarası sıralı olmayacaktır. Buradaki kodumuz SQL içerisinde "New Query" 'i açıp select sorgunuzu çalıştırdığınızda ilk sırada çıkan sıra numarasına göre göstermektedir. Yani kaydedilme sırasına göre gösterilmektedir. Daha da açacak olursak "ORDER BY RecNO ASC" (idendity 1,1 ) yazdığınızda alacağınız sıralama şeklinde olacaktır.

Select sorgunuza özel bir sıralama yada gruplama yaparsanız bu sıralama değişeceğinden dolayı ROW_NUMBER() fonksiyonu bir işinize yaramayacaktır.

Umarım Faydalı Olmuştur.

Mustafa BÜKÜLMEZ
Hazırladığım ve yüklediğim tüm dersleri deneyip çalıştığını onayladıktan sonra ekliyorum. Çalışmayan kodlar deneyimli kişiler için sorun olmayabilir ama yeni başlayanlar için problemdir. Hem yazılıma gönül vermiş sevgili arkadaşlarıma yardımcı olmak hem daha sonra lazım olduğunda arama süremi kısaltmak için paylaşıyorum.. -- *Bilgi paylaştıkça çoğalır. *Bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Aksine birlikte etrafı daha çok aydınlatırız. -- Lisede Ağ sistemleri ve Yönetimi bölümü Üniversitede de Bilgisayar Programcılığı okudum. Şuanda da Kahramanmaraş'ta olan Gemciler Güven Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş firmasında Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. Yaptığım işe ek olarak yine Kahramanmaraş'ta olan 1453 Yazılım firmasının kurucu ortaklarından biriyim. ----- Kişisel Bloğum : https://csharpiledundenbugune.blogspot.com.tr/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git