MS-SQL ROW_NUMBER() Fonksiyonu Kullanımı

MS-SQL ROW_NUMBER() Fonksiyonu Kullanımı

MS-SQL'de otomatik sıra numarası göstermeyi görelim.

Selamlar,

Arkdaşlar bu dersimizde MSSQL'de select sorgusu içerisinde otomarik sıra numarası nasıl gösteririz ona bakacağız.

Burada kullanacağımız fonksiyon;

 ROW_NUMBER() OVER(ORDER BY Kul_RECno) AS SıraNo

şeklindedir.

Fonksiyonumuzu birde Select sorgusu içerisinde görelim.

SELECT  ROW_NUMBER() OVER(ORDER BY [Kullanici_RECno]) AS SıraNo
, *
  FROM [dbo].[Kullanicilar]

Burada eklemem gereken birşey var.

Bu sıralama fonksiyonu ile birlikte ORDER BY yada GROUP BY işlemi de yaparsanız sıra numarası sıralı olmayacaktır. Buradaki kodumuz SQL içerisinde "New Query" 'i açıp select sorgunuzu çalıştırdığınızda ilk sırada çıkan sıra numarasına göre göstermektedir. Yani kaydedilme sırasına göre gösterilmektedir. Daha da açacak olursak "ORDER BY RecNO ASC" (idendity 1,1 ) yazdığınızda alacağınız sıralama şeklinde olacaktır.

Select sorgunuza özel bir sıralama yada gruplama yaparsanız bu sıralama değişeceğinden dolayı ROW_NUMBER() fonksiyonu bir işinize yaramayacaktır.

Umarım Faydalı Olmuştur

http://mustafabukulmez.com/.

Mustafa BÜKÜLMEZ
http://mustafabukulmez.com -- Web sitesi, ERP, MRP, CRM ve kişiye özel uygulamalar hazırlanır. -- Deneyip çalıştığını onaylamadan çok nadir ders eklerim. Denemediklerim ise eski makalelerimdendir. Hem bildiklerimi paylaşmak hemde her seferinde aramamak için yayınlıyorum. -- *Bilgi paylaştıkça çoğalır. *Bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Aksine Daha çok ışık yayar. -- 1992 İstanbul doğumluyum. Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. Lise: Ağ sistemleri ve Yönetimi, Üniversite: Bilgisayar Programcılığı.. -- 07.2014 tarihinden beri bir firmada Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. -- Kişisel Bloğum : https://csharpiledundenbugune.blogspot.com.tr/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git