MS-SQL (CAST) Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak (C#)

MS-SQL (CAST) Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak (C#)

Bu dersimizde ms-sql de bir sanal kolon oluşturup bu kolonla C# üzerinde nasıl işlem yaparız ona bakacağız

Selamlar arkadaşlar,

Bu dersimizde ms-sql de cast komutu ile bir sanal kolon oluşturup o sanal kolon ile nasıl işlem yapacağımızı anlatmaya çalışacağım.

Önceki dersimizde biraz bahsetmiştik. MS-SQL, Sayının Virgülden Sonra İstenen Kane Kadar Gösterilmesi

Cast komutu aslında bir sanal kolon oluşturmamıza olanak sağlıyor ama aynı zamanda bir kolonun tipinide değiştirebiliyoruz. int olarak ayarladığımız bir kolonu select sorgusu içersinde cast komutu ile nvarchar olarak değiştirebiliriz. Bunu da sanal kolon mantığı ile yapıyoruz.

Cast ile sanal bir nvarchar kolon oluşturup int olan kolonu o sanal kolonun içerisinde atıyoruz. (anladığım kadarı ile...)

Kendi kullanım seklimi analtacağım. Sizler işinize nasıl yarıyorsa o şekilde kullanabilirsiniz.

selecet

 CAST(0 AS bit) as SEÇ

,*
from STOKLAR

Yukarıdaki kodumuz bize değeri 0 (False) (Seçilmemiş/Boş) olan BIT türünde sanal bir kolon oluşturuyor. Program içerisinde bu select sorgunu bir grid e bastığımız da SEÇ kolonunda checkBox ile geliyor. (DevExpress Nesnesinde) Ve bizde bu seçim alanını kullanarak kullanıcıya çoklu işlem yaptırabilliyoruz.

Şimdi C# kodlarımıza bir bakalım.

for (int i = 0; i < gridView1.RowCount; i++)
{
  string SEC = Convert.ToString(gridView2.GetRowCellValue(i, "SEÇ").ToString());
  if (SEC == "True")
  {
    // işlem kodlarınız.
  }
}

Bu şekilde de C# içerisinde SEÇ adlı BIT türündeki kolonda seçilmiş olan kayıtlar üzerinde işlemler yapabiliriz. (Örn, Seçili siparişleri onaylamak/iptal etmek gibi.)

Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar.

Bol Kodlu Günler.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

NOT: Ben sürekli DevExpress kullandığımdan verdiğim kodları Windows nesnelerinde çalışmayabilir. Bu sebeple yazdığım kodlar size işin mantığını göstermek ve fikir vermek amaçlıdır. DevExpress kullanıyosanız kodları projenize göre düzenleyerek kullanabilirsiniz.

Mustafa BÜKÜLMEZ
Hazırladığım ve yüklediğim tüm dersleri deneyip çalıştığını onayladıktan sonra ekliyorum. Çalışmayan kodlar deneyimli kişiler için sorun olmayabilir ama yeni başlayanlar için problemdir. Hem yazılıma gönül vermiş sevgili arkadaşlarıma yardımcı olmak hem daha sonra lazım olduğunda arama süremi kısaltmak için paylaşıyorum.. -- *Bilgi paylaştıkça çoğalır. *Bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Aksine birlikte etrafı daha çok aydınlatırız. -- Lisede Ağ sistemleri ve Yönetimi bölümü Üniversitede de Bilgisayar Programcılığı okudum. Şuanda da Kahramanmaraş'ta olan Gemciler Güven Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş firmasında Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. Yaptığım işe ek olarak yine Kahramanmaraş'ta olan 1453 Yazılım firmasının kurucu ortaklarından biriyim. ----- Kişisel Bloğum : https://csharpiledundenbugune.blogspot.com.tr/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git