Metinlere Link Verme

Bu dersimizde metinlere link verme işlemini anlatacağız.

Bu dersimizde Hyperlink ve Email link oluşturmayı anlatacağım. Aslında çok kolay ve gerçekten dreamweaverın bize sunduğu güzel bir oluşum. Neyse fazla uzatmayalım ve hyperlink'ten başlayalım. Hipermetin (Hyperlink) bağlantıları sayesinde kullanıcıyı web sitemizin içindeki harhangibi bir belgeye ya da internetteki başka sayfalara yönlendirmemizi sağlar.

Hyperlink common ana menüsünde yer alır.Hipermetin linki verebilmemiz için Hipermetin linki vereceğimiz metini seçip Hyperlink aracına tıklayabileceğimiz gibi linki vereceğimiz yere imleci bırakıp Hyperlink aracına tıklayabilir ve gelen iletişim kutusundan Text (metin) alanına da link vereceğimiz metni yazabiliriz.Biz burada bağlantı vereceğimiz metni seçiyoruz.Metini seçtikten sonra Hyperlink aracına tıklıyoruz ve gelen iletişim kutusundaki Text alanında seçtiğimiz metinin görüntülendiğine dikkat ediyoruz. Bu işlemi dreamweaver otomatik olarak gerçekleştirir. Eğer herhangi bir metin seçmeden Hyperlink ararcına tıklarsak bu metin kutusu boş olacak ve link vereceğimiz metini buraya girmemiz gerekecektir. Link metin alanına linke tıklandığında gideceği yeri kendimiz yazabildiğimiz gibi link metin alanının sağ tarafında bulunan Browse for file düğmesine tıklayarak da seçebiliriz. Buradan herhangi bir resim veya başka bir dosyayı da seçebiliriz.Ya da başka bir site için link verebiliriz. Target metin alanından bağlı dosyanın veya sayfanın nerede görüntüleneceğini seçiyoruz.

_blank: Linkli belgeyi yeni bir tarayıcı penceresinde açar.

_parent: Linkli belgeyi bağlantıyı içeren frame'in içinde ya da ebeveyn framesette açar.

_self: Linkli belgeyi aynı pencerede ya da aynı framede açar.

_top: Linkli belgeyi normal büyüklükte bir sayfada açar.

Biz burada _self 'i seçeceğiz. Title metin alanına kullanıcı imleci bağlantı verdiğimiz metinin üzerine getirdiğinde gösterilecek olan bir metin giriyoruz. Burada "Siraceddin El'in diğer dersleri" yazacağız. Access metin alanına klavyeden giriş için bir kısayol tuşu belirleyebilir ve Tab index metin alanına kullanıcı klavyeden Alt-Tab fonksiyonunu kullandığında sitenin kaçıncı sırada yer alacağını girebiliriz.OK tuşu basabilir, sayfayı kaydettikten sonra tarayıcıda önizleme yapabiliriz.

  • Etiketler;
Mustafa Ülkü
www.gezicez.com
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

EMEÐİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.ANLATIMLARINIZIN DEVAMINI DİLERİM. YALNIZ SANIRIM RESİMDE EMAİL LİK OLARAK GÖRÜNÜYOR SOL TARAFDAKİ HYPERLİK OLMASI GEREKLİ
ben css ile web sitesi yapmaya yeni başladım.Acaba bu sayfadan css ile web sitesi yapılabilir mi?:sasir: yardımcı olursanız sevinirim.
bu sayfada css ile web sayfası yapılabilir mi?yardımcı olursanız sevinirim.
:agla: anlamadım kiiiiiiiiiiiiii
anlatım ii değil saol denilmişte kafa karıştırmaktan başka birşey değil bilmeyenler için
herkese beğendirmek zorunda değilim dha iyisini sen hzırla sen beğendir.
ÇOK SAÐOL YA
gercekten cok yardımcı oldu tesekkurler.ancak bir sorum olucak benim yazı rengim mavi oluyor buton olarak ayarladığımda.nasıl çözerim?

Yukarı Git