Metin Dosyalarından Veri Alma

Bu dersimizde flash da metin dosyalarından değişkenlere göre veri alma işlemini anlatmaya çalışacağım.Metin dosyalarından veri alabilmek için action komutlarından LoadVariables komutunu kullanıcağız.

Bu dersimizde flash da metin dosyalarından değişkenlere göre veri alma işlemini anlatmaya çalışacağım.Metin dosyalarından veri alabilmek için action komutlarından LoadVariables komutunu kullanıcağız.

İlk olarak veri alaçağımız metin dosyasını oluşturalım.Ben metin.txt isimli bir dosya oluşturdum.Dosyayı açarak verilerimiz aşağıdaki şekilde girelim ve kaydedelim.

adi=İSMAİL&
soyadi=MERCAN&
site=SANALKURS.NET


Burada adi, soyadi ve site değikenlerine değerler verdik ve bunları birbirinden & işareti ile ayırdık.

Daha sonra flash programında yeni bir flash dökümanı açarak metin.txt dosyası ile aynı dizine kaydedelim.Ardından sahne üzerinde Dynamic Text olacak şekide üç adet metin kutusu çizelim ve metinlerin daha büyük olması için metin boyuntunu 40 yapalım.İşte dersimizin önemli noktası burası, oluşturduğumuz bu metin kutularını teker teker seçerek properties penceresindeki "Var" değerlerini sırasıyla adi,soyadi ve site (metin dosyasındaki değişkenler ) yapalım.Oluşturduğumuz metin kutularını hepsini seçerek F8 tuşu ile movieclip'e çevirelim.Bu moviclip'i seçerek Properties bölümünden bir Instance Name verelim.Ben "metin_name" ismini verdim.Timeline'nın 1.frame si üzerinde sağ tıklayıp actions panelini açarak kodlarımızı yazalım.


metin_name.loadVariables("metin.txt");Burada instance_name'i metin_name olan movieclip üzerine metin.txt dosyamızın içeriğini yüklemiş olduk.Sonuç :Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Çok güzel Ellerinize sağlık
Çok güzl ve yararlı bir ders web sitelerde flash haber bölümlerini böyle yapabilirz. Elinize sağlık.
adi=İSMAİL& soyadi=MERCAN& site=SANALKURS.NET===& bu kısımda damı bu işaret olucak ?
var kismini bulamadim nerde lutfen bilenler eposta yazabilirmi yeriyle ilgili... adx@box.az
Texte tıklayınca properties panelinde var kısmı görünüyor
Selamlar, arkadaşlar flash konusnda siz değerli arkadaşlarımın bilgilerinden faydalanmak ve bir sorumu dile getrmek istiyorum.. Umarım aranızda bana yardımcı olabilecek biri olur.. Şayet bu konu talebime çok yakın bir çalşmaydı.. Bir çalşma alanında bir kaç textbox olacak buralara kullanıcı bir veri girecek yada select boxtan oradaki değerlerden birini seçecek kontrol diye bir butonumuz var tıklandığında girilen değeri benm belirtmiş oldğum cvp ile karşılaştırıp doğru ise bir sonraki sahneye yanlış ise uyarı yada yanlış oldu sahnesine gitmek istiyorum örnek olarak bir çalşmam var swf olarak; [url=http://www.dosya.tc/server12/KyEoRZ/yevmiye3.zip.html]Bahsettiğim Çalışmam[/url] birinci box için bilgi girilip butona basınca diğerine geçecek bu çalşmayı uzun zaman önce yapmıştım .fla sı olmadğı için mantığı da hatrlamadığımdan şimdi acilen lazım fakat yapamıyorum ne yazıkki... Acilen yanıt bekliyorum ilginize teşekkürler..

Yukarı Git