MCSE Ve Kişisel Gelişim-2

MCSE Sertifikası sınav sistemi, kaynakların etkili bir biçimde kullanılması ve sınav sistemi konusunu biraz daha ayrıntılı olarak ele alalım.

MCSE Sertifikası sınav sistemi, kaynakların etkili bir biçimde kullanılması ve sınav sistemi konusunu biraz daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Önceki yazmış olduğum "MCSE ve Kişisel Gelişim" yazısından sonra internette arama motorların da ve birçok sitede yazımın yayınlanmış olduğunu farkettim. İnternette araştırma yapaya devam ettiğim süre zarfında farkettim ki MCSE ile ilgili türkçe kaynakların sıkıntısını çekmekteyiz. Özellikle okuduğum birkaç yazının eksik ya da hatalı olduğunu düşünerek yeni bir yazı ekleme ve daha çok bilgilendirmeyi uygun buldum.

Bu yazımda neleri anlatacağım peki? Sanalkurs.net bünyesinde birkaç arkadaşımın sormuş olduğu sorular ile başlayacağım.

Sınava nerede ve nasıl girilir ?

Sınava genellikle kursu aldıkları akademik eğitim birimlerinde giriliyor. Ben kursa gittiğim yerde sınava girmiştim. Kursa gitmiyorsanız bulunduğunuz şehirde bulunan sınav merkezine giderek sınav zamanınızı ve sınava gireceğiniz yeri seçebilirsiniz. Sınava nasıl gireceğiz sorusuna geldiğimizde birkaç güvenlik önleminden sonra sınavla alınıyorsunuz. Üzerinizde cüzdan, cep telefonu, kalem, kağıt gibi eşya/araçlarını bırakmanızı istiyorlar. Genellikle sınav merkezlerinde sınav sırasında sizin kamera kaydınız alınıyor. Bazı sınav merkezlerinde ses kaydı alındığınıda duymuştum.

Ne kadar sıklıkla sınava girebilirim ? Sonuçlarıma nasıl bakarım ?

Aslında bu sorunuzun cevabı çok basit. Ne kadar paranız varsa o kadar sınava, istediğiniz saatte girebilirsiniz. Tabi kapasitenize ve hayal gücünüze kalmış bir durum. Etkili bir biçimde çalışarak 3-4 hafta içerisinde mcp, mcsa ünvanlarını alabilirsiniz, kurs bitiminde ya da kursa devam ederken sınavlara hazırlanabilirsiniz ve sınav satın alabilirsiniz.

Sonuçların gelme aşamasıda çok güzel bir bekleyişten ibaret. Sınavdan çıktıktan yaklaşık olarak 2-3 dakika içerisinde sınavların bölümlerine göre başarı grafiği elinizde oluyor. Hangi konularda başarılı, hangi konularda başarısız olduğunuzu çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.

Ders notları ve Kaynak arayışı

Microsoft Press tarafından basılmış her bölüm için kitap var. Kayıt sırasında bunu satın alarak çalışabilirsiniz ama bildiğim kadarıyla kitabın türkçesi mevcut değil ama bu sizi korkutmasın kitabın ingilizcesi çok zor bir seviyeyi gerektirmiyor. Zaten görsel ögelerle süslenerek daha rahat bir anlama için hazırlanmış.

İnternet kaynakları işinize gerçekten yarayacaktır. Genellikle güncel olduklarından dolayı etkili bir şekilde öğrenmenizi sağlamanın yanı sıra cümle bazlı öğrenme yeteneğinizide arttıracaktır. Türkçe kaynak konusuna geldiğimizde, Mcse hakkında türkçe kaynak bulmanız gerçekten zor ama bulduğunuzda kesinlikle okumanızı ve araştırmanızı öneririm. Özellikle soruları algılama ve anlama konusunda kendinizi geliştirmiş olursunuz.

Sınav Dili ve Türleri

Sınavlar genellikle ingilizce ama bazı ülkelerde uygulanan farklı bir uygulama var. Özellikle çince, japonca,almanca gibi dil seçeneklerinin olduğunu görmüştüm. Sınav satın alma sırasında zaten dil seçeneklerini görebileceksiniz. Karşınıza uzunca bir liste çıkacaktır. İtina ile "U.K" satırını aradığım günler haken aklımda.

Sınav bazı konularda farklılıklar gösteriyor. Şöyle ki, Windows Xp ve Yönetim sınavına girdiğinizde sadece soru cevap şekilde ilerleyen bir test yapısına sahip ama Win 2003 server sistemleri ve yönetimi sırasında senaryo sınavları (demo) şekilde karşınıza gelecektir. Makinanızdaki soru sistemi bir anda kapanarak karşınıza win2003 server sistemi gelecek ve başlat menüsünden başlayarak senaryoyu uygulayıp tamamlayacaksınız. En çok eğlendiğim ve heyecanlandığım kısım.

Sertifika Sonrası

Sertifikanızı aldıktan sonra artık bir sistem mühendisi oluyorsunuz ve sınavlar dışında ne kadar çalışmanız gerektiğini anlıyorsunuz. Çünkü bir işe girmeden önce deneyiminiz yok ve bu açığı bilginizle kapatmaya çalışacaksınız. Aldığınız sertifika tamamen Microsoft Ürün Ailesi içinden olduğundan dolayı tüm Microsoft ürünleri hakkında en azından birazcık kullanım bilginiz olmasını gerektirmektedir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Teşekkürler merakımı giderdiğin ve yardımcı olduğun için..
ShyRain'a katılıyorum, çok teşekkürler, iyi çalışmalar.
Arkadaşım gerçekten güzel bir paylaşım teşekkür ederiz öncelilkle.Şu an bende sistem-network üzerine bir kursa devam etmekteyim ve devam ettiğim kurs microsft kitaplarının telif haklarını satın alarak türkçeye çevirmiş.Yani türkçe kaynaklar şu an mevcut
tam olarak nasıl başvurabilirm ?
Bulunduğunuz şehirde mcse eğitimi veren yer var ise, sınav merkezlerinin adreslerini sorabilirsiniz ya da http://prometric.com/default.htm adresinden size en yakın prometrik sınav merkezinde sınava girebilirsiniz.
Güzel yazı olmuş paylaşımın için teşekkürker bende mcse kursuna gidiyorum tavsiye isteyenler için bilişim eğiitm merkezini önerebilirim :kirp:

Yukarı Git