Master Sayfalar (Bölüm 1)

InDesign CS3'te Master sayfalar bir çok işinizi kolaylaştırır ve işlerinizde size hız katar.

InDesign CS3'te Master sayfalar bir çok işinizi kolaylaştırır ve işlerinizde size hız katar.

Master sayfalar özellikle çok sayfalı dergi, kitap, gazete, katalog gibi işlerimizde sık tekrar ettiğimiz ve uzun süren işlerimize ilaç gibi gelecek bir unsur ve işlerimizi çok kısa sürede de bitirmemenizi sağlıyor.

Master sayfaların amacı:

Çok sayfalı işlerinizde bir çok defa tekrar eden, örneğin; kitaplarda her sayfanın başında kitap ismi-yazar ve buna benzer bilgilerin olması ya da her sayfada o ayın tarihi bulunması ya da bir dergi ise dergi isminin bulunması gibi çok tekrar eden işlerinizde değişiklik yapıcağınız zaman sadece master sayfanızda bu değişikliği yaptığınızda tüm dergi,kitap vs. çalışmanızda otomatik olarak tüm sayfalarınız ayarlanacaktır. Eskiden ben InDesing kullanmadan önce Freehand ya da CorelDraw da tüm sayfaları tek tek değiştirmek zorunda kalıyordum ve bu da benim çok zamanımı boşa harcıyordu. İşte InDesing bize Master sayfaları getirerrek bu külfetten kurtarıyor ve zaman kazındırıyor.

Örneğin, File> New >Documetion'dan bir sayfa açtık şekildeki gibi. Normalde tek sayfam açık fakat ben master sayfamda işlem yapıcağımdan ona tıklıyorum.

A-Master sayfama çift tıkladım ve önüme geldi.

Not: Sayfamızı açtığımızda sağ taraftaki Pages penceresini olmayabilir. Window > Pages diyerek ulaşabiliriz.Şimdi master sayfama Rectangle Tool ile bir dikdörtgen açıyorum:Ve ardından ilk açtığım normal sayfama geliyorum. A yazan 1 numaralı sayfama tıklıyorum. Sayfama sağ tık yapıp Duclicate Spread diyerek ya da kırmızı yuvarlak ile belirttiğim "Create New Page" ile sayfamızı çoğaltıyoruz.Sayfalarımızı çoğalttıkça farkettiyseniz Master sayfamda çizdiğim mavi dikdörtgen(kırmızı yuvarlak içinde) sayfalarımda otomatik olarak çıkıyor. Master sayfama gelip Mavi dikdötgenime herhangi bir şey yaptığımda diğer sayfalarda otomatik olarak değişecektir. Örneğin boyunu kısaltın ya da rengini değiştirirseniz diğer sayfalarda da değiştiğini göreceksiniz.

Faydalı olması ümidiyle...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Evet kesinlikle mükemmel bir özellik, sayfa numaralarının etrafındaki desenler için kullanmıştık daha önce..
teşekkürler ama ben birsey sorucam master sayfadaki hiçbirşeye normal sayfalarda müdehale edemiyoruz bu kilidi bozabilirmiyiz 1 yıl önce kullanmıştım indesing ama suan hatırlamıyorum bu konuyla ilgli yardım edebilirmisiniz acaba bana?
bu sorunun cevabı ''master sayfalar 2'' dersinde var ama kısaca CTRL+SHİFT tuşuna basarak oynama yapabilirsin:kirp:
Master sayfada ölçülendirmeyi yazarsanız sevinirim. Mesela bir kitap hazırlarken önce master sayfada kitabın dış ölçüsünü, sonra da iç ölçüsünü mü vereceğim. Örneğin, kitabın kapağı 13,4 boyu 21 ama ben içini eni 10 cm, boyu 15,5 yapacağım üzerine kuşak atacağım yazıyla, altına da sayfa numarası koyacağım. :agla:
Gayet güzel olmuş herkese kolay gelsin. Bir de dipnotun oluşturulmasının bilgisi lütfen
Giriş için güzel bir ders, elinize sağlık.

Yukarı Git