Maske İle Büyüteç Animasyonu

  • 11.810

Bu dersimizde maske ile büyüteç animasyonu yapmayı öğrenelim.

Bu dersimizde maske ile büyüteç animasyonu yapmayı öğrenelim.

300x100 boyutunda boş bir flash dokümanı açın ve 3 tane layer oluşturup Buyutec , Buyuk Resim , Normal Resim isimlerini veriyoruz."Normal Resim" layerinin seçip kullancağımız resmi sürükle bırak yöntemi ile çalışma alanını getiriyoruz.Normal Resim layerini 1. anahtar karesine sağ tıklayıp copy frame yapıyoruz .Bu layeri kitleyebiliriz bununla işimiz bitti.Büyük Resim 1. anahtar karesine gelip paste frame yapıyoruz...Yapıştırdığımız frame deki resmi "Q" tuşuna basarak "Free Transform Tool" ile orantılı bir şekilde "Shift" tuşuna basılı tutarak orantılı bir şekilde büyütüyoruz.Bu layer ile işimiz bitti kitleyebiliriz.Buyutec layerinini seçip "80x80px" büyüklüğünde bir daire çiziyoruz. "X" ve "Y" koordinatlarını resmimizin en başında olacak şekilde ayarlıyoruz.Daha sonra 3 layerinde 60. frame karelerini seçip "F6" yapıyoruz veya sağ tıklayıp "Insert Keyframe" yapıyoruz.Büyütec layerinin herhangi bir frame karesine gelip "Create Motion Tween" yapıyoruz.Büyütec layerinin 30. frame karesine gelip "F6" yapıyoruz.Çizdiğimiz daireyi resmin öbür ucuna taşıyoruz.Burda Dikkat edilmesi gereken taşıma işlemini 30. Frame karesi seçili iken Yapmanız.Ve son olarak buyutec layerinin üzerine gelip "Mask" Diyoruz.

Ctrl+Enter İle Önizleme Yapıyoruz

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Evet güzel bir çalışma ellerinize sağlık..
tebrik ve teşekkür ederim çok güzel bi çalışma olmuş :kirp:
daha dün yaptım bunu güzel çalışma
teşekkürler:)
teşekkürler emeğine sağlık peki bu otomatik olarak motion tween yapıyor mouse gezdirerek resim üzerinde aynı olayı nasıl yaparız?
handsomeboy21 Burda amaç Büyüteç Hissini vermek.. Yoksa Alev Animasyonu Yaparkende Pc yi Yakmamız Gerekirdi... Birde Dikkat Edersen Maske ile Büyütec Animasyonu yazıyor... Yorumlar için Teşekkürler Umarım işinize yaramıştır... texecom Guide layer Olayı senin işini görecektir.. Nasıl Yapıldığı nı burda anlatmak zor ama bu sitede Dersi vardı..
Tam hatırlamıyorum ama Ctrl veya Shift Olması gerek Bu Tuşa basık tutup 2 Layer Nesnelerini Tıklayarak İkisini Seçip Hareket veririsen Olur...Maske Layerini Büyütec Camı Konumuna getirip Hareketten Bahsediyorsan Bu işe yarayacaktır..
semra_ Linki Düzelttim Bitmiş Hali Yukarıda...
Emeğine sağlık çok güzel anlatmışsın:kirp:
:D sağol işe yaradı güzel şeyler çıkdı baya
:gul:çok teşekkürler bana çok yardımcı oldunuz. Ben yeni başladım flash çalışmaya.
:kirp: Çok Teşekkürler Çok güzel oldu
HARŞİKASN UTAD
muazzam derecede bir çok çalışma tebrik ederim çok faydalı çalışmaların var ! hatta çalışmalarından etkilenip (ç)alıntı başlık açmış olanları bile gördüm :D
teşekkürler güsel oldu gerçekten :kirp:
ya bu calısma olmuyo:sasir:
anlatımı ve ders içeriğ,i çokk ii olmuş
Bişey Soracam " Peki Bu Büyüteçi Mause İmleçini Takip Ettire Bilirmiyiz " ? Bana Hep Büyütme Hemde Kendi İstediğimiz Yeri Gösterme Olayı Lazım...
Ya gerçekten tebrikler.Öbür çalışmalarda neyin nerden geldiğini anlatmıyolar bişey çıkmıyo.Ama sen nerde ne var anlatmışsın kardeşim..Teşekkürler.

Yukarı Git