Marka, Amblem ve Logotype (Bölüm 1)

Ticaretin başlamasıyla birlikte bir malın ya da bir ürünün diğerlerinden ayırdedilmesi gerekliliği de doğmuştur. Yazı dizimizin ilk bölümüyle karşınızdayız.

Ticaretin başlamasıyla birlikte bir malın ya da bir ürünün diğerlerinden ayırdedilmesi gerekliliği de doğmuştur. Zamanla bazı ürünlerin taşıdıkları özellikleriyle rakiplerinden ayrılmaya ve aranılır olmaya başlaması; bunların kolay ayırdedilmesi gerekliliğinden dolayı üzerlerine bazı işaretler konma zorunluluğunu getirmiştir.

0 dönemde; okur yazar kitlenin fazla olmaması, bu işaretlerin daha çok semboller şeklinde ifade edilmesinin de temel nedenidir.

Satıcı ile alıcının karşı karşıya gelmediği günümüzde ise bir ürünün tüketiciye ulaşması için aracılara gereksinim duyulmaktadır. Zaman içinde haberleşmenin ve ulaşımın bu denli gelişmesi, bir pazarda aynı ürünün pek çok çeşidinin bulunması, buna bağlı olarak doğrudan satış ünitelerinin artması sonuç olarak insanları satış öncesi karar vermeye zorlamaktadır. Bu, pek çok ürünün ambalajlı olarak satılması nedeniyle tüketicinin tatma, dokunma, deneme şansını kaybetmesi anlamına gelir ki, sonuç olarak tüketicinin ister istemez eski deneyimlerine, alışkanlıklarına ya da reklamın etkisine bağlı olarak seçim yapmaktan başka seçeneği kalmamaktadır.

İşte tüm bu nedenlerle; ürünler arası ayırdedici işleviyle marka, markayı oluşturan simge, özgün yazı ve işaretlerin önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

Marka, hepimizin bildiği üzere; bir ürünün veya hizmetin, diğer ürün ve hizmetlerden ayrılmasını sağlayan sözcük, ad, sembol ve işaretler manzumesidir. Ancak tanımdan da anlaşıldığı üzere markayı 'ürün' ve 'hizmet' (şirket, mağaza, kuruluş vb.) markası olarak iki ayrı başlıkla sınıflandırabiliriz. Bununla birlikte her ikisini de kapsayan markalar da yok değildir.Üretiliş biçimleriyle markaları; şirket isimleri (Ford, Tofaş, Oyak, vb.), kişisel isimler (Koç, Vakko, Elvan, vb.), anlamsız isimler (Pop, Fay, Omo.vb.), yabancı dildeki isimler (Chat Noir, Blendax, Ronson,vb.), herkesçe bilinen sözcükler (Karaca, Feza, Yumak, vb.), kısaltmalı ya da yan anlamlı isimler (Meysu.vb.) diye de sınıflandırmamız mümkündür.NOT: Bu yazı Zeynep Aliye tarafından derlenen "Türk Grafik Tasarımcıları - Logolar" isimli kitaptan alınmıştır. Yazı dizisinin hazırlanmasında kullanılan kaynaklar son bölümde yer almaktadır. Kitabı satın almak için buraya tıklayın.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

:D
1gün de bütün dersleri okudum ve keşke bu dersleri 10gün önce yazmış olsaydınız
:gul:

Yukarı Git