Makro Nedir, Makro Türleri Nelerdir?

Makro nedir ve makro türleri nelerdir? Bu konuda kısa bir bilgi vereceğim.

Makro nedir ve makro türleri nelerdir? Bu konuda kısa bir bilgi vereceğim.

A. Makro Nedir

Makro: Sık yapılan işleri otomatikleştirir.
Eğer Microsft Excel’de belirli bir işi tekrarlı olarak (yinelemeli) yapıyorsanız, bu işi makro ile otomatik hale getirebilirsiniz. Örneğin her ay sonu yaptığınız işlemler. Makro, belli bir işi yapmak üzere her istediğinizde çalıştırabileceğiniz bir Visual Basic modulü içersine depolanmış komutlar ve fonksiyonlar dizisidir.

B. Makro Türleri

Makroları, oluşturma yöntemine göre iki grupta toplayabiliriz.

• Kayıt (Record) Yöntemi ile makro oluşturma.
• Visual Basic Editörü ile makro oluşturma.

Makro kaydetmek tıpkı bir kasete müzik kaydetmeye benzer. Bir kez kaydedilen müzik nasıl tekrar tekrar çalınabiliyorsa bir kez kaydedilen makro da tekrar tekrar çalıştırılabilir. Makro kaydetmeye yada yazmaya başlamadan önce makronun yapacağı işe göre kullanılacak komutlar ve adımlar planlanmalıdır. Çünkü özellikle kayıt makrosu oluşturulurken bir hata yapılırsa hatayı düzeltme adımları da kaydedilecektir. Her yeni bir makro kaydedişinizde; makro, çalışma kitabına eklenen bir modül sayfasına saklanır.

Visual Basic editörü ile de makro düzenlenebilir. Visual Basic Editörü ile makroları, bir modülden diğerine ya da çalışma kitapları arasında makro kopyalayabilir ve makro ya da modülün adını değiştirebilirsiniz .

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git