Makro Kaydetme (Örnek 3)

Hücreleri istediğimiz formatta otomatik olarak biçimlendiren bir makro hazırlayalım.

Hücreleri istediğimiz formatta otomatik olarak biçimlendiren bir makro hazırlayalım.

Örnek tablomuzda bir iş yerinde çalışanların maaşları listelenmiştir. Bu tabloda maaşları ödenmeyenleri belirlemek için ilgili hücrelerde biçimsel değişiklikler yapıp ön plana çıkarmaya çalışalım.“Görünüm” menüsünden “Makrolar”---“Makro Kaydet” adımlarını izleyip kaydetme işlemine başlayalım.Makro adı,kısayol tuşu ve açıklama satırı ekledikten sonra kaydetme işlemine başlayalım."Göreli Başvuruları Kullan" seçeneğini aktif hale getirelim. Amaç seçtiğimiz farklı hücrelerde aynı işlemi tekrar uygulamaktır.

"Ödenmedi" yazan ilgili hücrelerden birine gelip sağ tıklayıp biçimlendirme işlemlerine başlayalım. Dilediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz.Daha sonra "Kaydı Durdur" seçeneğini tıklayıp işlemi sonlandıralım.
İlgili "Makro"'yu seçip "Çalıştır" dediğimizde aynı biçimi uygulayacaktır.Atadığımız "Ctrl+ö" tuş kombinasyonu da aynı işlemi yapıcaktır.

  • Etiketler;
Erhan Yağmur
1988 Sivas/Zara doğumlu. Yakacık Teknik Lisesi Bilgisayar/Yazılımından mezun olduktan sonra üniversite öğrenimini Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar-Elektronik ana bilim dalı Bilgisayar Öğretmenliği ile tamamladı.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git