Mac OS X Üstüne Ruby on Rails Nasıl Kurulur?

Öncelikle Ruby on Rails kurulumu yapmadan önce yapmanız gereken XCode kurulumunu yapmanız ve Lion icin XCode 4.3.1 sürümü ve üstü kurulması gerekmektedir.

Öncelikle Ruby on Rails kurulumu yapmadan önce yapmanız gereken XCode kurulumunu yapmanız ve Lion icin XCode 4.3.1 sürümü ve üstü kurulması gerekmektedir.Mac OS X üzerinden kurulum işlemi nasıl gerçekleşiyor başlayalım. RoR(Ruby on Rails) kullanmak için makinemizde yani sistemimizde Ruby yüklü olması gerekiyor. Bu sebepten dolayı MAC OSX?de Terminal olarak bildiğimiz konsol ekranımızı açalım ve aşağıdaki kodu yazalım.

ruby -version

Şu an ki versiyon ruby 1.9.2'dir. Zaten kendisi Mac üstünde yüklü geliyor.

Şimdi sıra Rails'i kurmaya geldi. İlk olarak Ruby Gemleri'nin güncel tutuyoruz. Tekrar Terminal ekranına aşağıdaki kodu yazıyoruz.

gem update

ve gem'lerimizin update olmasını bekliyoruz. Sonrasında ise Rails gemini kurmak için aşağıdaki kodu Terminal ekranına yazıyoruz.

gem install rails

Bu kod şu an kullanılan en son Rails versiyonunu makinenize kuracaktır.

Ve herşey hazır kodlamaya başlayabilirsiniz

  • Etiketler;
Arman Kara
Bilgisayar kullanmaya oyun oynayarak başlayan, halen oyun teknolojilerini yakından takip etmekte ve oyunlar geliştirmektedir. Adobe teknolojilerini yakından takip eden, ayrıca HTML5, ActionScript 3.0, PHP ve Ruby, RubyonRails, javascript kullanarak çeşitli uygulamalar geliştirmeye devam etmektedir. Adobe Flash Professional konusunda Adobe Certified Expert sertifikasına sahiptir. Şu anda Vidobu’da İnteraktif Tasarım ve Uygulama Geliştirme Uzmanı olarak iş hayatını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git