Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Logo tasarımı farklı bir konudur ve herkesin üstesinden gelmesi de çok zordur. Peki, logo çalışmaları yaparken nelere dikkat edilmeli, isterseniz onlara bir göz atalım.

Logo tasarımı farklı bir konudur ve herkesin üstesinden gelmesi de çok zordur. Peki, logo çalışmaları yaparken nelere dikkat edilmeli, isterseniz onlara bir göz atalım.

1. Logoda Sadelik
İnternette veya reel hayatta bir çok firmanın ve kişilerin logoları ile karşılaşıyoruz. Bu logoların bazısı dikkatimizi çok çeker, bazılarını ise hiç fark etmeyiz. Bütün kaliteli logoların en önemli özelliği sadelikleridir. İnsanların ilgilerini sade ve basit logolar çeker. Çünkü bu tür logolarda verilmek isteneni kolayca görebilmek mümkündür.

2. Boyutları
Logolarınızı yaptırırken logonun kullanım amacı belli olmalıdır. Bazı logolar sadece internet sitelerinde kullanılır, bazıları ise fatura, matbu, antetli kağıt gibi baskı ürünlerinde kullanılır. İnternet sitelerinde kullanılan logoların oranları fazla abartılı olmamalıdır. Ama baskı ürünlerinde kullanılacak logoların çözünürlükleri yüksek olmalıdır. Bunun nedeni ise logonun ürünler üzerine basıldığındaki görüntü kalitesidir. İnternet sitelerinde kullanılan logolar ortalama 72 dpi, baskıda kullanılan logolar ise 300 dpi olmalıdır. Ancak günümüzde logoların genellikle vektörel olarak hazırlanıyor olması bu farklılıkları kısmen ortadan kaldırmıştır diyebiliriz.

3. Renk Kullanımı
Günlük hayatta ve internette karşılaştığımız logoların %80'ni sadece bir veya iki renk tonu kullanılarak yapılmıştır. Kaliteli logolarda nadiren üç renk kullanılır. Bunun amacı ise renkler ne kadar çoğalırsa logonun bulamaya dönüşmesi ve tamamen karmaşıklaşmasıdır.

4. Yazı Stilleri
Logo tasarlanırken ilginç ve kolay bulunmayan yazı tipleri kullanmaya çalışanlarla sık karşılaşıyoruz. Bu durum logoları çok kaliteli gösterebilir, ancak logoların yazıları okunamadığında logonun bir anlamı kalmaz. Bu aşamada en iyi seçenek kolay bulunabilen ve okunması kolay olan yazı tiplerinin kullanılmasıdır.

5. Pratik, Kullanılabilir ve Uydurulabilir
Bu aşama ise logonuzun her ortama uygun olmasıdır. Bu yöntem ile baskı maliyetini de düşürebilirsiniz. Logonuzda arkaplan olmamalı, çünkü kullanması zor olabilir.

6. Özgünlük
Logonun amacı temsil ettiği ürünü, firmayı, kişiyi vb. açıkca belli etmelidir. Rakiplerinden ayırt edilmeli ve akılda kalıcı olmalıdır. Bunun için logo özgün olmalı ve sadece tasarlandığı şeyi yansıtmalı.

7. Sektöre uygun olmalı
Aynı sektördeki firmaların logo tasarımlarında bazı benzer özellikler olduğu görülebilir. Bu logonun özgünlüğünü kaybetmesi anlamına gelmez. Bir renk tonu bile sektörü temsil edebilir.

8. Kişiliğini yansıtmalı
Logo bir firmayı, ürünü, kişiyi (tasarlandığı nesneyi) iyi tanıtmalıdır. Kim oldukları, ne iş yaptıkları, nasıl çalıştıkları gibi sorulara cevap niteliğinde olmalıdır.

  • Etiketler;
Okan O. Yurdakadim
Meslek lisesi veritabanı programcılığı bölümü mezunu olan Yurdakadim, şu an Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okuyor. <p>6 yıl önce başladığı web tasarım sektöründe uzun yol katettikten sonra grafik tasarım ve programlamaya merak sardı. Programlama dilleri olarak ileri düzey Delphi kullanıyor. Web yazılım dillerinden ise Php kullanarak projelerini sürdürüyor. Freelance olarak çalışan Yurdakadim bir çok firma ve kişilere web tasarım, web yazılım, grafik tasarım, SEO ve Google Adwords hizmeti sağlamakta. Daha yakından tanımak isterseniz kişisel blogunu incelemenizde fayda var.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

süper bilgiler:D:D:D
güzel bi yazı olmuş
bilgi için tşk.
Koca internette baktığm en güzel site.Bn bi grafiker olark söyliym bn bazı çalışmalar yaparken bakıyorum yda örnekleri inceliyorum.snrada kafam bişy oluşunca hemn yapıyorum.Aslında bu işi bilenler içn kolay.Ama bilmeyenler için iyi ders yda iyi çalışma sitesi. :kirp:
Koca internette baktığm en güzel site.Bn bi grafiker olark söyliym bn bazı çalışmalar yaparken bakıyorum yda örnekleri inceliyorum.snrada kafam bişy oluşunca hemn yapıyorum.Aslında bu işi bilenler içn kolay.Ama bilmeyenler için iyi ders yda iyi çalışma sitesi. :kirp:
Koca internette baktığm en güzel site.Bn bi grafiker olark söyliym bn bazı çalışmalar yaparken bakıyorum yda örnekleri inceliyorum.snrada kafam bişy oluşunca hemn yapıyorum.Aslında bu işi bilenler içn kolay.Ama bilmeyenler için iyi ders yda iyi çalışma sitesi. :kirp:
Koca internette baktığm en güzel site.Bn bi grafiker olark söyliym bn bazı çalışmalar yaparken bakıyorum yda örnekleri inceliyorum.snrada kafam bişy oluşunca hemn yapıyorum.Aslında bu işi bilenler içn kolay.Ama bilmeyenler için iyi ders yda iyi çalışma sitesi.:kirp:
Bu sitede karakalem yda eskiz çalışmaları nie yok ?
cok tesekkurler kardes yardimlariniz icin sayenizde gercek hayatta kimseye muhtac kalmadan bir seyler oreniyorum....
mukemmel bilgilerr...insanı sıkmadan rahat bir şekilde anlaşılmasını saglıyor...paylaşım için thanks...
yazı için teşekürler tasarımcılar için çok yararlı .
söylediklerinizin bir çoğu doğruya yakın olmasına rağmen geneli yanlış bir iki örnek vermek gerekirse; 1-insanların dikkatini basit ve sade logolar çeker demişsiniz yanlış çünkü basit ve sade yapılmalarının sebeplerinin başında uygulanabilirlik gelir yani çok karışık bir logo tek renk baskıda bozulacak yada çok küçük basılması gerektiğinde detaylar kaybolacaktır 2- dpi lardan bahsetmişsiniz şimdi biz 150 dpi bir logo yapamazmıyız yada dpi olmadan olmuyormu bu ben sizin için 10.000.000 dpi bir çizgi yapabilirim ve bunu da her yerde basabilirsiniz vektörel çizimde dpi olmaz.kullanım amacı kısmına girmek bile istemiyorum bu komik artık coca cola tişört yapamaz yada gucci logosunu sadece çantaya bassın gözlük olmaz yada sitesi için ayrı logo yaptırsın gibi bir şey... 3- yazı tipi olayı grafiker kişi yazıyı yapandır yapılmış yazıyı logoya koyan zaten vasat bir adamdır yine coca cola örneği vereyim neymiş o fontun adı biri bulsun bende adımı o fontla yapayım yada batman yazısı manowar...
özgün olmalı başlığı altında kişilerin hayal dünyasının etrafına çok güzel duvar örmüşsünüz olur mu yaa nike logosu size hangi sektörü yada işi çağrıştırıyor yada wolksvagenin logosu yine arabadan örnek jaguar ın logosu hangi sektör için hayvancılık mı? ferrari hayvancılık at yetiştiricilği :D:D:D diğer olay da aynı tarz logoların bir sektörde olabileceği zannediyorum emlak ve inşaat logolarından bahsedilmiş ( yaw bizim ismin üstüne bir çatı koy olayı) bunun logo tasarımıyla hiç alakası yok düşünemeyen emlak bankasının logosunu kullanan zavallıların kaçışı sadece... 8. madde de aynı mercedes in logosu yada nike ın logosu 8. maddeye çok uyuyor tabii l.c. waikiki ninki de NOT: LÜTFEN BİR DERS VERİRKEN İNSANLARIN SİZİN SÖZLERİNİZE DEÐER VERDİKLERİNİ VE YOLLARINI BUNA GÖRE ÇİZDİKLERİNİ UNUTMAYIN.
önce şunu belirteyim sizi tanımam ve şahsi bir sorunum da yok... Ancak; Sizin bu yazdıklarınızla ders verebiliyor olmanız bunların kati doğru olduğu anlamınamı geliyor? bakın ben yukarıda her yazdığınıza karşı bir yazı yazmışım buna karşılık cevabınız bumudur "emeğe saygı"... evet emeğe saygı da emeği görelim... buyurun yazdıklarıma cevap verin. keşke sadece yazdıklarıma cevabı yapıştırıp kurs falan demeseydiniz bende size yazık o öğrencilere demeseydim. " ben yirmi yıldır koşuyorum" - nereye? "bilmiyorum" - yanlış koşuyorsun hocam buna sek sek derler "ama olsun koşuyorum ya bana saygı gösterin" - peki hocam saygılar selametle... Koşmaya devam... :D :D bilmem anlatabildim mi?
Görsel hayalgücüm sadece gördüklerimle sınırlı olduğundan elime geçen menü background'ları logolar ,arkaplanlar,maskotlarla kodlama yapmayı daha çok seviyorum ve diyorum ki:"Bırakın bu işi Profesyoneller yapsın,Acemiler ise öğrenmeye baksın.." Yazı ise benim gibi grafiği yapmak isteyen yüzlerce acemi ve orta düzey web tasarımcı için çok iyi olmuş.Fakat racoon_tr profesyonel olmalı ki oldukca mantıklı yorumlar yapmış.İyi günler , iyi çalışmalar.
logo tasarımına yeni başlayacagim hangi programi kullanmami tavsiye edersiniz
Tüm sitedeki arkadaşlarıma tşk ederim. Gerçekten bilgiler güzel elinize emeğinize yüreğinize sağlık.....
yorumlar, yazıdan daha eğitici :D
Güzel Bilgiler Tşklerrr..
ben bedensel engelliyim bu yüzden bilgisayar kurslarına gitme gibi bir şansım yok ama bu site sayesinde gitmeye gerek duymuyorum ihtiyacım olan herşeyi buradan öğreniyorum emeği geçen herkesin eline sağlık

Yukarı Git