Login Formu Oluşturalım -3-

Login formu oluşturmaya devam ediyoruz.Bu derste kullanıcının giriş yapmasını sağlayacağız ve giriş yapan kullanıcıya selamlar diyeceğiz.

Merhaba arkadaşlar,
Uzunca bir süredir ders eklemiyordum, umarım bu ders ile arayı kapatarak hızlıca dersler ekleyebilirim. Öncelikle bu dersi okumadan önce bu ders ile ilişkili olan,

http://www.sanalkurs.net/login-formu-olusturalim--1--1917.html

http://www.sanalkurs.net/login-formu-olusturalim--2--1918.html

derslerini okursanız çok yararlı olacaktır. Önsözü geçerek derse başlıyoruz hemen. Hızlıca daha önce ne yaptığımızı hatırlayalım. 1inci derste kullanıcıların giriş yapması gereken sayfayı tasarladık ve 2ci dersimizde veritabanından kullanıcı girişini yaptıracak tabloyu ve verileri ekledik. Şimdi 3üncü dersimizde artık kullanıcı giriş yapsın ve bizde ona içten bir merhaba diyelim.Olmaz mı :)

öncelikle, ayarlar.php ile veritabanımıza bağlanalım ki kullanıcının gerçekten olup olmadığını kontrol edecek yapımıza geçelim.


<?php 
$dbhost 
"localhost";
$dbuser "cagdas";
$dbpass "cagdas";
$dbdata "sanalkurs";
// Bu bilgiler phpmyadmin için kullanacağınız kullanıcı adı ve şifrenizden oluşacaktır. Benim database'imin adı sanalkurs. Bu tabloya bağlanarak verileri alacağız.
if (!@mysql_connect($dbhost$dbuser$dbpass)) {
  die(
"Veritabanına bağlanamadım( localhost )");
}

if (!@
mysql_select_db($dbdata)) {
  die(
"Veritabanını seçemedim (kullanici tablosu )");
}
?>
// Eğer bir sorun çıkarsa, sorunun hangi aşamada olduğunu anlamak için bir kaç hata mesajı verelim. ?>index.php 'de ayarlar.php'yi kullanmak.


<?php  include "ayarlar.php"?>
// Birden fazla yerde kullanacağınız php dosyalarını bu şekilde include ederek her seferinde tekrar tekrar yazmaktan kurtulabilirsiniz. ?>Ders 1'de kullanıcı adı ve şifremizi kontrol için yazmış olduğumuz sorguları aklımızda tutarak şimdi, girilen bir veriyi nasıl kayıt altında tutacağımızı öğrenelim. Bunun için birçok yol var, SESSION ya da COOKIE ile bu sorunu hızlıca çözebiliriz. Ben SESSION kullanarak anlatacağım.

Tüm sayfalarda,

<?php  session_start(); ?>
// SESSION kullanmak istiyorsak her sayfamızın başında bunu açmak zorundayız. SESSION başlangıcı anlamına gelen bu yapı hakkında aklımda bir ders yazmak var, ondan dolayı yorumlardan soru soran olursa cevaplayabilirim. (Ders'e kadar) ?>// Daha önce bu kısmı yazmış ve anlatmıştık.

}else{
        $sorgu=mysql_query("SELECT * FROM kullanici WHERE kullaniciadi='$kullaniciadi' AND sifre='$sifre'");
        if(mysql_num_rows($sorgu)<1){
            echo "<center>Kullanıcı bulunamadı</center><br>";
        }else{
            echo '<meta http-equiv="refresh" content="0;URL=basarili.php" />';
            $_SESSION["kullanici_adi"] = $kullaniciadi;
// Bizim için önemli kısım, SESSION'daki verileri ayarlamak, bunun için ['alanadı'] kullanabilirsiniz. $_POST[] ile göndereceğiniz tüm yapıları bunun içine ekleyebilirsiniz.
        }}
?>


Artık SESSION'umuzun açık olduğu her hangi bir sayfada bu kullanıcıyı çağırabiliriz, tabii kulanıcı ggiriş yapmış ise.
Ders 1'e dikkat ederseniz, kontrolun doğru olması sonunda basarili.php' ye yönlendirmişiz. Bakalım onun içinde neler var.

basarili.php

<?php  
    $kullanici_adi  
$_SESSION["kullanici_adi"];
// SESSION'dan gelen verimizi gerçek bir variable olarak tanımlayarak kullanabiliriz.
    
echo "Merhaba Sayın ".$kullanici_adi?> ?>Veee ekranda, Merhaba Sayın ............ ile kullanıcınızı karşılamış oluyorsunuz. Ders 4'te bu login panelini kullanan kullanıcılardan hangılerinin online hangilerinin offline olduğunu, tüm veritabanımızdaki kullanıcıları çekerek listeleyeceğiz. Ufak bir yönetici paneli gibi düşünebilirsiniz.

Not : Imla hataları için özür dilerim, kısıtlı zamanda yazmamdan kaynaklanıyor.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
güzel anlatım, emeğine sağlık, teşekkürler

Yukarı Git