Linux Debian Consol Komutları - 1

Bu videolu dersimizde Linux consol komutlarıyla çalışacağız. Daha doğrusu Linux derslerimizde consol da çalışacağız.

Bu videolu dersimizde Linux consol komutlarıyla çalışacağız. Daha doğrusu Linux derslerimizde consol da çalışacağız. Linux sürümü olarak Debian'ı kullanacağız. Bugün göreceğimiz komutlar şunlardır:

ls: Bulunduğumuz yerde,burası kök olabilir,home olabilir yani kullanıcının evi olabilir,bu komutu kullandığımızda bize bulunduğumuz yerdeki klasör yada dosyaları listeler.

ls -l: Burada ls komutunun -l parametresini kullanıyoruz.bu parametre ile dosyaları,klasörleri ayrıntılarıyla gösteriyor.Örneğin,dosyanın hakları,boyutu vs.

ls -a: Burada da -a parametresini kullanıyoruz. Bu parametre ile gizli dosyaları gösteriyor.

touch: Bu komut dosya oluşturmamızı sağlıyor. Örnek: touch deneme.txt

mkdir: Klasör oluşturmada kullanıyoruz. Örnek: mkdir deneme.

mkdir -p: İç içe klasör oluşturmak istediğimizde -p parametresi kullanıyoruz.Örnek: mkdir -p Turkiye/Malatya/Hatay

cat: Bu komut ile dosyalarımızın içinde yazılanları okuyoruz. Örnek: cat deneme.txt rm: rm komutu "remove"nin kısaltılmış halidir. Bu komut ile klasör ve dosyaları siliyoruz. Örnek: rm deneme.txt Ama klasör silmek istersek parametre kullanmamız lazım. Örnek: rm -r klasör_ismi Burada bazı parametreler kullandık. Bu parametreler bazen unutulabilir. Burada imdadımızı "man" komutu yetişiyor. Örnek: man mkdir = Burada man komutundan sonra hangi komutun parametresini görmek istiyor isek komut ismimizi yazıyoruz.Yardım sayfasından çıkmak için "q" tuşuna basıyoruz.

/ : Bu işaretin anlamı "kök"tür. Yani yöneticinin evidir. Burada gitmek için "cd /" yazıp gidiyoruz. Peki kendi evimize nasıl tekrar döneceğiz? Farklı yollar var. 1) cd +enter 2) cd ~


Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git