Lensler Hakkında Bilgiler

Fotoğraf makinelerinde kullanılan lensler hakkında çeşitli bilgilere göz atalım...

Merhabalar...

DSLR bir fotoğraf makinesi alırken yanında bir lens de almak gerekiyor...
Fotoğraf makinemizi beynimiz, lensi de gözümüz gibi düşünebiliriz...

Fotoğraf makinelerinde kullanılan lensler hakkında çeşitli bilgilere göz atalım...

Gelelim lens seçiminde dikkat edilecek hususlara...

1.Diyafram Açıklığı:

Lensimizin diyafram açıklığı ne kadar fazla olursa ışığı o kadar fazla olur.Bu ISO'yu kullanmayı daha az gerektireceğinden fotoğrafımızda kumlanma görülme ihtimali de ortadan kalkacaktır.

2.Odak Uzaklığı:

Lensimizin odak uzaklığı lensimizin türüyle alakalıdır. Örneğin bir geniş açı lenste odak uzaklığı 10-20mm gibi bir değer iken bir telefoto zoom lenste 70-200mm gibi bir değer ve balıkgözü lenste de 8-10mm gibi bir değer olur... Odak uzaklığı sabit olan lensler de vardır: 50mm, 400mm gibi...

Lens Çeşitleri ve Kullanım Alanları:

Zoom Lens:18-135mm gibi lenslerdir.Genelikle tak-gez amaçlı tek lens olarak kullanıma uygundur.Diyaframı sabit değildir.

Telefoto Lens: 70-200mm gibi lenslerdir.Uzaktaki nesneleri yakınlaştırmaya uygundur.Sabit diyaframlı modelleri olduğu gibi sabit olmayan modelleri de vardır.

Geniş Açı Lens: 10-20mm gibi lenslerdir.İç mekan çekimlerinde geniş bir alanı kadraja almak için, mimari çekimlerde kullanılır.

Fotoğraf makinenizi alırken kit lens ile almanızı öneririm... Daha sonra lens seçiminizi hangi alana yatkınsanız bu yönde yapmanızı tavsiye ederim...

Işığınız bol olsun... Saygılarımla...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git