Hakkında

1979'da Giresun’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Giresun ve Amasya’da tamamladı. 2005’te Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümününden mezun oldu. Şu an aynı üniversitenin Türkoloji bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Kerim Sarıgül, aynı zamanda Modern Diller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanlığı yapmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca bilen Kerim Sarıgül, evli ve bir çocuk babasıdır.

1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldi. İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandı ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldu.

Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladı ve bu eğitimini de 2008 yılında başarıyla tamamladı. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir.
İyi derecede Rusça ve Kırgızca bilen Kerim Sarıgül evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bilgisayarla tanışması lise yıllarına dayanan Kerim Sarıgül, bu tanışma sonucu doğan arkadaşlığı hiç bitirmedi. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmaları bulunan Kerim Sarıgül 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak görev yaptı. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Kerim Sarıgül aynı zamanda Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdadır.

Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Asp ve Joomla konularında dersleri ve makaleleri yayınlanmaktadır.

İLGİ ALANLARI

Türkçe Öğretimi (Turkish Language Teaching)

Dilbilim (Linguistic)

Bilgisayarlı Dilbilim (Computer Linguistic)

Sözlükbilim (Lexicography)

Elektronik Sözlükbilim (Computational Lexicography)

Derlem (Corpus)

Türkçenin Algoritması

Krıgızcanın Algoritması

Dilbilimsel Sözcük Veritabanı

Açık Kaynak Kod Yazılımlar

Öğretim Yönetim Sistemleri (LMS - Learning Management System)

Uzaktan Öğretim

Dil Öğretimi"Dünyada her şey paylaşıldıkça küçülür, SEVGİ ve BİLGİ ise paylaşıldıkça büyür."

# Ders Adı Görüntülenme

Yukarı Git