Kayan band yapımı (Animasyon)

Bu dersimizde kayan band yapımını ele alacağız. Belirlediğimiz resimler bir yönden diğer yöne kayacak.

Bu dersimizde kayan band yapımını ele alacağız. Belirlediğimiz resimler bir yönden diğer yöne kayacak.


Öncelikle çalışmamızda kullancağmız resimleri belirliyelim ben aşağıdaki resimleri belirledim.Aşağıdaki kriterlere uygun yeni bir sayfa açıyoruz(Sayfa ebatlarını sizde belirliyebilirsiniz).Resimleri background'tan layer'a çevirip yeni açmış olduğum çalışma sayfasıan kopyalıyorum.Tüm resimleri aynı boyutta hizalarsam genişlik ve uzunluk bakımından göze daha hoş gözükebilir.Resimler arasındaki boşluklar'da aynı olsun simfi tüm resimlerimizi bir gurup içine atcaz.Bunun için yeni bir gurup oluşturmamız gerekiyor.5. resim layerımıza bir kez tıklayın ardından Shift tuşuna basılı tutarak 1. resim layerımıza tıklayın böylelikle tüm resim layerlarımızın seçildiğini göreceksiniz.Seçtiğimiz tüm resim layerılarımızı sürükleyip gurupun üstüne bırakıyoruz böylelikle layerlarımız gurup dosyasının içine giriyor.Simdi gurup dosyası içerisindeki rüm resimleri en sağ tarafa taşıyoruz.Windows açılır menüsü altındaki Animation penceremizi açıyoruz.

1.Karemiz animation penceremizle birlikte geliyor. 1. karede gurup dosyasının içindeki resim layerları en sağ tarafta yani sayfanın dısında olcaklar ve gözükmüyecekler.Yeni bir kare daha oluşturuyoruz bu karede ise gurup içinde bulunan layerlarımızı en sol tarada taşıyoruz klavyedeki ok tuşlarını kullanarak.2. karemiz seçili iken Twenn değerini 70 yapıyoruz.1. Karemize dönüp play tuşuna basarak aniamsyonumuzu seyredebiliriz, istersek animasyonumuzun hızını ayarlıyabiliriz, son olarakta çalışmamızı File açılır menüsü altındaki Save For Web komutunu kullanarak .gif biçiminde kaydederek son veriyoruz.
  • Etiketler;
Çağlar Umut Tosun
Grafik Tasarım bölümü mezunu olan yazar, dört yıldır grafik tasarımla uğraşıyor. Şu sıralar desen, karakalem ve animasyon çalışmalarına da yoğunlaşmış durumdadır. <p>Çağlar Umut Tosun, Photoshop, Flash, Freehand, CorelDraw, Frontpage programlarını kullanmayı biliyor ve sitede bu programlar hakkında dersler yazıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

paylaşım için tskler:kirp:
eyvallah kardeşim güsel bi paylaşım olmuşşş
:D:Dsüpr olmuş ama bn beceremedm nse (:
paylaşımın için teşekkürler :kirp:
nefis oldu:) çok teşekkürler:)
cok guzel oldu yaptım kendı resımlerımı kullandım yaparken ama sanırım pc hafızası dolu kaydedemıyo ama cok guzel bır baylaşım emeğine sağlık
Abi çok güzel anlatmışınnn bende yapdım kendi resimlerimdennn Eline emeğine klavyene sağlık abi
enginmert08 diyor ki: olmadı yapamadım açıklayıcı anlatırmısın. GAYET AÇIKLAYICI DİKKATLİ YAPARSAN OLUR.
ya arkadasm tek takıldığım yer,size saçma gelebilr ama ..resmleri ayrı ayrı gösteremiorm layerlerini tek tek oluo hepsi toplu halde o kutucukta gözükmüo nası olcak bi yardm edersen sevnrm dorusu:kirp:
Web sayfanız cok guzel olmuş öncellikle bunun için tebrik ederim..Sayfanızdan cok şey ögrendim ve yaptım..Yaptıklarımı web sayfamızda kullandım... Fakat kayan band yapımı(anımasyon) da bellı bır yere kadar geldım gerısını yapamadım mumkunse yardım eder mısınız.Yardımı olur mu bılmıyorum ama en son bu noktada tıkandım kaldım...ilginize teşekkür ederim. iyi çalışmalar (Seçtiğimiz tüm resim layerılarımızı sürükleyip gurupun üstüne bırakıyoruz böylelikle layerlarımız gurup dosyasının içine giriyor.Simdi gurup dosyası içerisindeki rüm resimleri en sağ tarafa taşıyoruz.)
Emeğine sağlık güzel çalışma bende yaptım ama resimlerin boylarını nasıl ayarlıyacaz onu yapamadım..
tek kelimeyle harika ellerine sağlık sen vaya 10 numaerasın ağabey.
tek kelimeyle harika ellerine sağlık sen vaya 10 numaerasın ağabey.
yha bişi sorujam benim photoshopta açıLan sayfam bööLe kareLi çıkmıo.nasıL yapabilirim.biliyorum konu için qereksiz ama...ps cs2 kuLLanıyorum.
selam çalışmalarınız çok güzel sizden çok şey öğrendim. Ellerinize sağlk ben kayan bandı yapmaya çalıştım ama tüm layerları seçip grupa atamadım atılmıyor ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim
cok saol kardesim paylasimin icin
tskler elline sağlık. Bilgi baylaşıldıkça değeri artar. iyi paylasımlar
çok güsel oldu.birde photoshopta maskeleme işlemi ile ilgili örnek yaparsanız çok memnun kalırım:-dusun:
emre_11_ ye cevap arkdaşım açtığın sayfada white black ve transparent tercihleri var ordan transparent ıseçmen gerekcek bu arada ellerine sağlı çok açıklayıcı bir ders olmuş
Eyvallah Kardesim... Emegine saglıkk.... tesekkurler...
eyw kardeşş..teşekkürler..
Resimleri background'tan layer'a çevirip yeni açmış olduğum çalışma sayfasıan kopyalıyorum. ya arkadaslar bu programa daha yeni basladim yukarida yapilmasi gerekenleri bana aciklayabilecek bir arkadas varmi ...
Çok güzel olmuş paylaşım için çok teşekkür ederim.Elleririnize emeğinize sağlık...

Yukarı Git