Katmanlarla İlgili İşlemler (Layer)

Freehand'de nesnelerin birbirleri ile ilgili işlemlerini katmanlar ile gerçekleştirebiliriz. Bu dersimizde bundan bahsedeceğim.

Freehand'de nesnelerin birbirleri ile ilgili işlemlerini katmanlar ile gerçekleştirebiliriz. Yan yana geldiğinde pek farkedemesek de üst üste geldiğinde bunu farkedebiliriz.

Bunun için katmanlar arasındaki işlemeleri Modify > Arrange diyerek ya da kısa yoldan nesnemiz seçili iken sağ tıklayıp Arrange diyerek
gerçekleştirebiliriz.

ARRANGE menüsünde:

Bring to front: En öne getirir.
Move Forward: Şeklinizi bir kademe öne getirir.
Move Backward: Seçtiginiz şekli kendisinden önceki şeklin hemen arkasına gonderir.
Send to Back: En arkaya gönderir.

Katman Kilitlemek ve Kiliti Açmak:

Nesnenin sayfamızın belli bir yerinde sabit kalmasını istiyorsanız nesneniz seçili iken Modify > Lock diyerek ya da sağ tıklayıp Lock diyerek kilitleyebiliriz.

Böylece nesnemiz bir daha yerinde hareket edemez, o yerde çakılı kalır.

Tekrar hareket etmesini istiyoruz bu seferde nesneniz seçili iken Modify > Unlock diyerek ya da sağ tıklayıp Unlock diyerek kilitimizi kaldırabiliriz.

(Unlock normalde görünmez. Nesnemizi kilitlediğimiz zaman gözükecektir.)

Not: Kilitli olan katmanımızın üstünde hiç bir işlem yapamayız, silemeyiz bile. Herhangi bir işlem yapmak için kilidi kaldırmamız gerekiyor.

  • Etiketler;
Hakan Nural
Hakkında bilgi eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

nesneyi en öne ve en arkaya getirmenin bir diğer yolu da ctrl-alt ctrl-üst komutudur ben bunu kullanıyorum daha kolay oluyor herkese tavsiye ederim
konuyla ilgisi olmayacak ama benim öğrenmek istediğim photosohopdan çerceve resmini importladığımız zaman hangi formatta almalıyız ki şekli çercevenin içine yerleştirebileyim. Yardımcı olursanız sevinirim
freehanda yeni basladım kısa yollarını yazabilir misiniz? teşşekurler
yararlı bilgi teşekkürler..
:D teşekkürler
dusun:teş ederım ama insalah freehandda gecerlıdır freehand 11 re yenı basladım
freehand11 de bu yazdınızı aynen bu sekılde yapabılrmıyım:kirp:
teşekkürler
mrb ben uzun zamandan sonra tekrar çalışmaya başladım ve bu dersin yorumlarını okurken sormak istediğim şeyin açıklamasını buldum. ben mac kullanıcısıydım ve kısaltmalar konusunda şu anda sıkıntı çekiyordum alta at yada üste al bu bilgisayarda yok sanmıştım. sağolun ceno 86 siz olmasanız kopyala yapıştırla geçecekti ömrüm :)
harikasınız..çok teşekkürler..bize yardımcı olun,ilk defa burdan öğreniyorum.:D:D:D

Yukarı Git