Karelerle değişik bir resim çalışması yapalım

Bu dersimizde resimleri karelerin içine yerleştirmeyi öğreneceğiz.

Bu dersimizde resimleri karelerin içine yerleştirmeyi öğreneceğiz.Çalışmamızda kullanmak üzere yeni bir resim açıyoruz.Araç menüsünden Crop Tool(Kısa yolu : C) seçiyoruz ve resmi aşağıda gördüğünüz gibi kesiyoruz.

Ctrl + J kombinasyonunu kullanarak resmin 2 adet kopyasını oluşturuyoruz."D" tuşuna basarak renk paletlerini sıfırlıyoruz.
Alt + Backspace tuşuna basarak orjinal resmimizi siyah renkle boyuyoruz.Layer 2'nin gözünü kapatıyoruz.View -> Show -> Grid açıyoruz.Çizgileriniz sarı halde değilse Ctrl + K tuşuna basın.Preferences ayarlarından grid ayarlarını aşağıdaki gibi yapın.Araç menüsünden Rectangular Marquee (Kısa yolu; M) seçin.View -> Snap To -> Grid açık olsun.Rectangular Marquee araçı ile "1" oalrak adlandırmıs layer'da bir alanı seçin.Shift tuşuna basıl ıtutarak seçtiğiniz alan gibi alanlar seçin.Layer Mask uyguluyacağız.View -> Show -> Grid kapatıyoruz ve resmimizin üzerindeki sarı çizgilerin kaybolduğunu görüyoruz.

Layer 2'nin gözünü açıyoruz.Rectangular Marquee araçı ile bu sefer dikey alanlar oluşturuyoruz aynı sekilde mask uyguluyoruz.Onuda siyahla boyuyoruz.

Resim 1'e Ctrl basarak tıklyıoruz ardından Resim 2'ye geliyoruz ve Shift + Ctrl + Alt tıklıyoruz.

Select -> Save Selection tıklıyoruz ve kaydediyoruz.Rectangular Marquee Tool aracını seciyoruz ve "ALT" tuşuna basılı tutarak bazı karalerın üzerine yeni bir kare çiziyoruz böylelikle alttaki kare siliniyor.Seçili alanları gidermeden Ctrl + j basıyoruz, böylelikle seçili alanlar layer'a taşınıyor.

Oluşan layer'ımızı Resim 1 ve resim 2'nin ortasına tasıyoruz.Ortaya taşıdığımız layer seçili iken Clipping Mask uyguluyacağız. Layer -> Create Clipping Mask
Daha sonra Ctrl + Alt + 4 tuşlarıan basarak.Alanları seçiyoruz.Aynı sekilde Rectangular Marquee Tool ile ALT tuşuna basarak alanların bazılarını siliyoruz.Ctrl + j kombinasyonuyla seçili alanları layer'a taşıyoruz.Bu layer'da Layer -> Create Clipping Mask uyguluyoruz.

Üsteki Layer Mask'a Efek uyguluyacağız.

İşlemimiz sonrası resimmimiz böyle olacak:Layer 2'ye sağ tıklayıp Copy Layer Style tıklıyoruz, Layer 1'e sağ tıklayıp Paste layer Style tıklıyoruz.

  • Etiketler;
Çağlar Umut Tosun
Grafik Tasarım bölümü mezunu olan yazar, dört yıldır grafik tasarımla uğraşıyor. Şu sıralar desen, karakalem ve animasyon çalışmalarına da yoğunlaşmış durumdadır. <p>Çağlar Umut Tosun, Photoshop, Flash, Freehand, CorelDraw, Frontpage programlarını kullanmayı biliyor ve sitede bu programlar hakkında dersler yazıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Güzel bir çalışma
:uzul: dersi uygulayamadığım gibi bütün resimlerimin üzerinde sarı çizgiler oluyor. View -> Show -> Grid kapattığımda da o çizgiler yok olmadı zaten... Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımm:uzul:
ben yaptım çok güzel oldu:D

Yukarı Git