Karakter Sayısını Hesaplamak

PHP'de strlen komutu ile bir string içindeki karakter sayısını hesaplarsınız. Hangi durumlarda işinize yarar?

PHP'de strlen komutu ile bir string içindeki karakter sayısını hesaplarsınız. Hangi durumlarda işinize yarar? Örneğin bir üye kayıt formu yaptınız ve şifrenin 6 karakterden kısa olma zorunluluğu getirdiniz. İşte burada strlen devreye sokuyoruz. Aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz:


<?php # varsayılan şifre. (formdan geliyorsa $_POST['sifre'] şeklinde yapabilirsiniz

$sifre "abdullahtekin";# sifre adındaki değişlenimizi ikinci kez işleme sokarak karakter sayısını buluyoruz

$sifre strlen($sifre);# koşulumuzu belirtiyoruz

if($sifre ) :

    echo 
"şifreniz 6 karakterden az olamaz!";

else :

    echo 
"şifre karakter kontrolü başarılı";

endif;

?> ?>Kolay gelsin.
  • Etiketler;
Abdullah Tekin
PHP, Ajax ve JQuery'e son derece hakim bir programcı olarak bazı firma ve kuruluşlara aşağıdaki konular dahilinde freelance olarak hizmet veriyor: - Daima web standartlarını, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve güvenlik önlemlerini içeren projeler gerçekleştirmek, - Tasarımı yapılmış web sitelerini kusursuz bir şekilde web'e uyarlamak, - Özgün ve kodları kendisi tarafından yazılabilen PHP+Jquery+Ajax destekli modüller hazırlamak - Web stratejileri oluşturulması, - Web dahilinde sistemler kurmak, - Kontrol panelleri hazırlamak, - Hızlı, kullanılabilir, erişilir ve güvenliği üst düzeyde olabilecek web siteleri alt yapısını oluşturmak. İçerik Yönetim Sistemi (CMS), Haber Sistemi, E-Ticaret ve Okul Yönetim projelerini içine alan PHP konusundaki birikimlerini burada Sanalkurs.net üyelerine aktarıyor ve aynı zamanda Sanalkurs'un yazılım altyapısını şu an en üst düzeye taşımak için gece gündüz kodlarla boğuşuyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

gzel
ikinci echo'muza ihtiyaç duymazsak doğrudan programı yürütebilmek için ne yapmalıyız acaba, denemelerimde bulamadım bir türlü, biraz ayrıntı belki ama..
ikinic echo sartın sağlanmmsı durumu için yazılır yani yazmak zorumlu diye biliyorum

Yukarı Git