Joomla ve Mambo Kullanımında Önemli Noktalar

Yaygın içerik yönetim sistemi Joomla! hakkında bilinmesi gereken bazı noktalar...

Joomla! ve Mambo sistemler kullanıyorsak bu hususlar bizim için faydalı olacaktır:

- İçerik yönetim sistemleri (CMS-Content Management Systems) kurmadan önce sitemizin dilini doğru seçtiğimize emin olmalıyız. Utf8 bize Türkçe desteği sağlar, eğer mevcut değilse latin5 de işimizi görebilir. Önceden seçmeliyiz çünkü sistemi kurduktan sonra dil değişikliği yapamıyoruz, dolayısıyla bir hata durumunda tasarıma harcadığımız tüm emek boşa gidiyor.

- Hosting firmamızın güvenli mod (safe mod) konumu bizim için önem taşır. Eğer sistemimize sonradan modül,bileşen,tema vs kuracaksak güvenli mod durumunun kalkmış olması gerekir, aksi takdirde kurulumda hata gerçekleşir.

- Joomla ve mambo sürümlerinin belki de en çok sorun çıkaran eksiği yazı editörlerinden kaynaklandığı düşünülen içerik kaydetme sorunudur. Sabit ya da değişken bir içerik eklediğinizde içeriği tekrar değiştirmek istediğinizde içeriğin formatının değiştiğini görürsünüz. Bu değişiklikler, yazı formatı değişikliği, hizalama (alignment) değişikliği, resim,flash ya da video boyutlarının küçülmesi, butonlarda yaşanan değişiklikler vs. olabiliyor. Dolayısıyla değiştireceğimiz içeriği önce bir yana kopyalamamız ve sonra editöre yapıştırmamız bir nebze sorunu çözüyor çünkü joomla ve mambo sistemler yazıda kullanılan formatları,resimleri vs olduğu gibi kopyalayabilme özelliğine sahip. Alternatif olarak html editörden de faydalanılabilir. Ancak bu durumda yazı editörünü genel ayarlarda pasifleştirmeli ve html editörü kullanabilmek için html kodları ile aranızın iyi olması gerekli...

- Güvenliği sağlayabilmek için tasarımımız bittiğinde veya ara verdiğimizde configürasyon dosyasının ulaşım izinlerini 644 yapmamız gerekiyor. Config.php dosyası sistemimiz için hayati önemlidir, en önemli bilgilerimiz orada saklanır. Dosyalar unwritable (yazılamaz) olduğunda bu güvenlik açığını bir nebze örtmüş oluyoruz. 2. önlem de ikinci maddede bahsettiğimiz güvenli mod ayarının yapılmasıdır. Site güvenli moda geçtiğinde ikinci bir güvenlik adımı daha atmış oluyoruz. Tabi ki bu cracker'ları, lamerleri ya da hacker ları tam anlamıyla durduramaz çünkü her sistem için açık bulmaya çalışan yüzlerce insan mevcut ve her sistem insan yapımı dolayısıyla sistemlerde de açıklar mevcut.

- Joomla ve Mambo sistemlerin bir diğer dikkat çekici özelliği de menü isimlerinin uzunluğunda sorunlar yaşanması. Sistem menü isimlerinin uzunluğu söz konusu olduğunda alt satırdan devam eder ancak buton özelliği bir nebze bozulur, görünüm çirkinleşir.Menü isimlerini kısa tutmaya çalışmalıyız.

- Eğer gerçekten profesyonel değilseniz, sisteminizin kodlarında değişiklik yapmayın ya da profesyonel yardım alın çünkü içerik yönetim sistemleri çok karmaşık yapılanmaya sahiptirler. Bazen basit görünen bir değişiklikle sisteminizi geri dönülemeyecek şekilde kaybedebilirsiniz.Orta dereceli bilgiye sahipseniz local'de çalışmanız size yarar sağlayacaktır.

Kolay gelsin...

  • Etiketler;
Adem Büyükdacik
Hakkında bilgi en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Süper çok yararlı!
Teşekkür ederim, oldukça aydınlatıcıydı.

Yukarı Git