Joomla Kullanıcılarına Tavsiyeler

Joomla kullanıcı sayısı her geçen gün daha da artmakta ve kullanıcılar için sistemi ve özelliklerini tanımak daha da çok önem taşımaktadır. Burada joomla kullanıcılarına bazı tavsiyelerimiz olacak...

Joomla kullanıcı sayısı her geçen gün daha da artmakta ve kullanıcılar için sistemi ve özelliklerini tanımak daha da çok önem taşımaktadır. Burada Joomla kullanıcılarına bazı tavsiyelerimiz olacak...

1. Son sürüm Joomla kullanmaya çalışın,

2. Joomla sürümlerini güvenilir sitelerden indirin,

3. Joomla sitelerinden birine üye olun ve devamlı yenilikleri takip edin.

4. Klasörlerin chmod değerlerini 755, dosyaların ise 644 yapın,

5. .htaccess ayarları ile fazla oynamayın. En uygun olanı kullandığınız Joomla sürümü ile gelendir. Yapacağınız bazı değişiklikler sistemin yavaşlamasına ve bazı problemlere yol açabilir.

6. Güvenlik açığı olmayan eklentiler kullanmaya çalışın. Yani bir eklentiyi kulanmadan önce o eklenti ile ilgili yapılmış yorumları inceleyin. Eklentileri güvenilir sitelerden indirmeye çalışın.

7. Sitenizin devamlı yedeğini alın veya hosting firmanızdan bu konuda yani günlük yedek alıp almadıkları konusunda bilgi alın. Hatta kontrol için ara sıra sitenizin yedeğini isteyin.

8. Elinizden geldiği kadar bileşen, modul vb. gibi eklentilerde Beta versiyonları kullanmamaya çalışın,

9. Özellikle sitenizin anasayfasında yorum ekleme, sosyal sitelere bağlantı vb. gibi eklentilerin bulunmaması sitenizin hızı için önemlidir. Eğer içeriklerde yorum vb. gibi eklentiler olacaksa bunları giriş metninde değil de metnin ayrıntıları tıklandığında görüntülensin. Eğer bunu, metin girişlerinde görünsün olarak ayarlarsanız örnek olarak anasayfada 20 haber girişi varsa bu eklentiler 20 yere eklenecek ve bu da ister istemez hız konusunda eksi getirecektir.

Tecrübeli arkadaşlarımızın tavsiyeleri varsa buraya ekleyebilirler. Faydalı olması dileğiyle...

  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Giresun’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Giresun ve Amasya’da tamamladı. 2005’te Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümününden mezun oldu. Şu an aynı üniversitenin Türkoloji bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Kerim Sarıgül, aynı zamanda Modern Diller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanlığı yapmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca bilen Kerim Sarıgül, evli ve bir çocuk babasıdır. <p>1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldi. İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandı ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldu. <p>Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladı ve bu eğitimini de 2008 yılında başarıyla tamamladı. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. İyi derecede Rusça ve Kırgızca bilen Kerim Sarıgül evli ve 3 çocuk babasıdır. <p>Bilgisayarla tanışması lise yıllarına dayanan Kerim Sarıgül, bu tanışma sonucu doğan arkadaşlığı hiç bitirmedi. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmaları bulunan Kerim Sarıgül 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak görev yaptı. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. <p>Kerim Sarıgül aynı zamanda Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdadır. <p>Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Asp ve Joomla konularında dersleri ve makaleleri yayınlanmaktadır. <p>İLGİ ALANLARI <p>Türkçe Öğretimi (Turkish Language Teaching) <p>Dilbilim (Linguistic) <p>Bilgisayarlı Dilbilim (Computer Linguistic) <p>Sözlükbilim (Lexicography) <p>Elektronik Sözlükbilim (Computational Lexicography) <p>Derlem (Corpus) <p>Türkçenin Algoritması <p>Krıgızcanın Algoritması <p>Dilbilimsel Sözcük Veritabanı <p>Açık Kaynak Kod Yazılımlar <p>Öğretim Yönetim Sistemleri (LMS - Learning Management System) <p>Uzaktan Öğretim <p>Dil Öğretimi <p><p> "Dünyada her şey paylaşıldıkça küçülür, SEVGİ ve BİLGİ ise paylaşıldıkça büyür."
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

verdiğiniz önemli bilgiler için teşekkürler..!
paylaşım için teşekkürler
10. css lerle oynarken veya tema kurarker hem mozilla hem ie de erişilebilir olmasına dikkat edilsin
joomlada munelerın yerlerını degıstırmek mumkun mu ?
tabiki mümkün. menüleri kaydettikten sonra menülerin karşısında yeşil ok işaretleri ile aşşağı yukarı kaydırabilirsiniz. Veya karşılarında numaralar var o numaraları değiştirip onumaraların üst tarafındaki kçük kaydet butonu ile kaydedebilirsiniz...
sıze sormustum hocam menulerın yerlerını degiştirmek mumkun mu dıye sızde bana cevaplamıstınz ancak hata verıyor acaba problem nerde hocam saygılarımla
ne hatası veriyor ona bakmak lazım. msn imi ekelrseniz yardımcı olurum...
Selam . Bu joomla daki en üstte duran joomla reklamını silmenin imkanı varmı acaba , yoksa yapılan site ile birlikte gözükecekmi? Şimdiden teşekkürler.
evet oradaki reklam kaldırılabilir. temaya göre kaldırma şekli değişir. ama joomla da kaldırılamayacak değiştirilemeyecek hiç bir yer yok....
Joomla çok güclü bir portal sistemi. Ancak sitenize yeni birleşen yada modül yüklerken çok dikkat edin. Özellikle yüklemeden önce tüm sitenizin ve mysql data base için yedek almayı unutmayım. Eski modül ve birleşenleri kesinlikle kullanmayın. İlerleyen zamanlarda sitenizde sorunlar çıkabilir... Görsel tasarımı ve eklentisi en çok olan portallardan... Ama bence kodlaması çok karmaşık :kirp:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, henüz bu mecraya yeni adım atmışken buradaki uyarılar çok iyi oldu. Özellikle dizin dosya izinleri konusunda içim rahatladı.
çok teşekkürler..

Yukarı Git