Joomla'da Kategori Oluşturma

Joomla'da yeni bir kategori ansıl oluşturulur onu öğreneceğiz...

Bir önceki dersimizde bölüm oluşturmayı öğrenmiştik. "Ülkeler" diye bir bölüm oluşturmuştuk. Şimdi ise bu "Ülkeler" bölümüne "Türkiye" isimli bir kategori oluşturacağız.

1. Yönetim panelimizden "Kategori Yönetimi"ni tıklıyoruz.


2. Açılan pencerede eğer önceden eklenmiş kategoriler varsa onlar listelenir. Fakat biz yeni bir bölüm oluşturacağız. Bu işlem için sağ üst menüden "Yeni" ikonunu tıklıyoruz.


3. Kategori ismimizi yazıyoruz, kategorimiz hangi bölüme ait olacaksa onu seçiyoruz, kategori için resim istiyorsak resim bölümünden resim seçiyoruz. Alt metin penceresine de kategori ile ilgili açıklama yapabiliriz.

4. Bu işlemlerden sonra "Kaydet" diyoruz.


5. Kaydettikten sonra gelen pencerede oluşturduğumuz kategoriyi görebiliriz. Bu şekilde istediğimiz kadar kategori ekleyebiliriz.


NOT: Bölüm ve kategorimizi oluşturduk. Bir sonraki derste ise Oluşturduğumuz "Ülkeler" bölümünün "Türkiye" kategorisine bir haber eklemeyi öğreneceğiz.

Faydalı olması dileğiyle... K. S.
  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldim. Eğitim Hayatım İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladım. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandım ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladım ve bu eğitimimi de 2008 yılında başarıyla tamamladım. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde "Bilgisayarlı Dilbilim" alanında doktora eğitimime devam etmekteyim. İş Hayatım 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak, 2013-2015 yılları arasında Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü olarak görevime devam etmekteyim. *** Bilgisayarla tanışmam lise yıllarına dayanır. Bu tanışma sonucu oluşan arkadaşlığı hiç bitirmedim. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmalarım bulunmaktadır. Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdayım. Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Joomla, eğitimde ve dil öğretiminde teknoloji kullanımı konularında derslerim ve makalelerim yayınlanmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca biliyorum. İngilizce ve Arapça öğrenmeye devam ediyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

sağolasın
eywallah

Yukarı Git