Joomla'da İçerik (Haber) Ekleme

Jomla'da içerik içerik eklemeyi ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

Bu dersimizde Önceden oluşturduğumuz “Ülkeler” bölümünün “Türkiye” kategorisine haber eklemeyi öğreneceğiz. Bu işlem için yine Joomla Yönetim Panelimize giriyoruz.

1. Buradan Yeni İçerik (Bazı versiyonlarda “Yeni İrtibat” diye geçiyor) ikonuna tıklıyoruz.


2. Açılan pencereden haber eklemek istediğimiz bölümü (Ülkeler” ve kategoriyi (Türkiye) seçiyoruz. Haberimize başlık yazıyoruz. Resimden de gördüğünüz gibi ben “Seçimler Yaklaşıyor” diye bir başlık yazdım. Genel ayarları yaptık. Şimdi haberimizi ekleyeceğiz. Haber eklemek için Önce şuna karar vereceğiz. Haberimiz tam bir metin olarak mı görünecek sayfada yoksa birçok haber sitesinde gördüğünüz gibi anasayfada haberin küçük bir bölümü ve daha sonra devamına tıklayınca haberin geri kalan kısmı mı gelecek. Biz ikinci şıkkı uygulayacağız. Yani ana sayfada haberimizden bir cümle yer alacak ve devamı linki tıklandıktan sonra haberimizin tamamı ekrana gelecektir.

Açılan ekranda iki metin penceresi göreceksiniz. Bunlardan birincisine haberimizin girişini (3-5 satır) yazıyoruz. Daha sonra ise ikinci pencereye haberimizin devamını yazıyoruz.

Not: Haberimizi anasayfada yayınlanmasını istediğimiz için sayfanın sağ üst tarafındaki “Anasayfada Göster” ve “Yayınlanma” kısmını işaretliyoruz. Aksi takdirde haberimiz onaylanmamış ve anasayfada yayınlanmamış olacaktır.

3. Tüm işlemleri bitirdikten sonra “Kaydet” diyoruz.

4. Gördüğünüz gibi Haberimizi ekledik.
5. Şimdi sitemizi açalım ve haberimizin anasayfada nasıl göründüğüne bakalım.Faydalı olması dileğiyle… K. S.
  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldim. Eğitim Hayatım İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladım. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandım ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladım ve bu eğitimimi de 2008 yılında başarıyla tamamladım. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde "Bilgisayarlı Dilbilim" alanında doktora eğitimime devam etmekteyim. İş Hayatım 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak, 2013-2015 yılları arasında Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü olarak görevime devam etmekteyim. *** Bilgisayarla tanışmam lise yıllarına dayanır. Bu tanışma sonucu oluşan arkadaşlığı hiç bitirmedim. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmalarım bulunmaktadır. Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdayım. Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Joomla, eğitimde ve dil öğretiminde teknoloji kullanımı konularında derslerim ve makalelerim yayınlanmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca biliyorum. İngilizce ve Arapça öğrenmeye devam ediyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

tskler
çok teşekkürler arkadaşım
teşekkürler
eywallah mersi çok teşekkürler
RESİM EKLEMEYİ GÖSTERİRMİSİN
:D
Emeğine sağlık gerçekten çok güzel anlatıyorsun
selam dediğiniz gibi haberi yazmaya kadar herşeyi tam yapıyor keydet butonuna basıyorum fakat alt sol köşede sayfada hata notu geliyor ve haberi kaydedemiyorum. Ne yapmam lazım ?
haber baslıkları var onları nasıl sabitleyecegız

Yukarı Git