JavaScript ile Toplama İşlemi

JavaScript ile toplama işlemi yaparak 2 sayıyı toplatabiliriz. Bunun için toplama işleminin operatörü olan "+" işaretini kullanacağız. İki adet değişken oluşturalım ve değişkenlere sayı atayalım.

JavaScript ile toplama işlemi yaparak 2 sayıyı toplatabiliriz. Bunun için toplama işleminin operatörü olan "+" işaretini kullanacağız. İki adet değişken oluşturalım ve değişkenlere sayı atayalım.


<script language="JavaScript">

var sayi1 = 5;

var sayi2 = 5;

var sonuc = sayi1 + sayi2;

document.write(sonuc)

</script>Bakınız yukarıdaki örnekde sayi1 ile sayi2 değişkenlerine 5 sayısını atadık ve sonuc değişkeninde bunları topladık. Sonuç olarak bize 10 sayısını gösterecektir.
  • Etiketler;
Mustafa Tanrıverdi
Yıllardan beri web programlama ile uğraşan yazarımız, C#, Php gibi programlama dillerini bilmekte ve SQL veritabanlarını kullanmaktadır. <p>Bunun yanı sıra JavaScript, Css, Html, jQery ile yakından ilgilenmektedir. <p>2006-2008 yılları arasında Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine katkıda bulunan yazarımız şu anda PHP ile ilgili kitap yazmakta ve çeşitli makaleler hazırlamaktadır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

<form name="form1" method="post" action=""> <input type="text" name="text1" id="text1" value=""> <br> <input type="text" name="text2" id="text2" value=""> <br> <input type="text" name="text3" id="text3" value=""> </form hocam ondalık sayı girişlerini nasıl toplarım???
iyi günler alttaki kod ile tablo üzerindeki kısımları topluyorum ancak 0.6 veya 1.5 gibi küsüratlı sayıları toplamıyor lütfen yardımcı olurmusunuz. <script language="javascript" type="text/javascript"> var tds = document.getElementById('countit').getElementsByTagName('td'); var sum = 0; for(var i = 0; i < tds.length; i ++) { if(tds[i].className == 'count-me ortala') { sum += isNaN(tds[i].innerHTML) ? 0 : parseInt(tds[i].innerHTML); } } document.getElementById('countit').innerHTML += '<td></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>' + sum.toFixed(2) + ' TL</td>'; </script>

Yukarı Git