İyi Bir Form Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Delphi'de iyi bir form tasarımının nasıl olacağına dair işe yarar bir kaç tüyo...

Biliyoruz ki programın kodlaması kadar tasarımı da büyük önem taşır. Eğer nitelikli bir program yapmak istiyorsak -ki bu her programcının hayalidir- bir takım kriterleri gözönünde bulundurmalıyız.

Bu kriterlere gelince bunlar öyle kanun gibi çok kesin bir çerçeve içerisine sokulamasalar da yine de ölçüt olarak dikkate alınmalıdırlar. Mesela durumu delphi yönünden ele alacaksak programın butonlarını .BMP'lerden oluşturabilir, formumuzun içerisine XP bileşenini atabilir, piyasada Delphi 7 için yazılmış skinleri(arayüz, kabuk) kullanabilir, form rengini ya da yazı rengini değiştirebiliriz. Yani Windows'un renkleri yerine, onun stilini kullanmak yerine kendimize özgü bir stil oluşturabiliriz.

Tüm tasarım konularında olduğu gibi hoş ve çok beğenilen bir tasarıma imza atmak tamamiyle bir takım kuralları göz önünde bulundurarak hayal gücünüzü işletmenize kalmış. Tabi onun da ne kadar geniş olduğu önemli.

Faydalı olması dileğiyle, herkese kolay gelsin..

  • Etiketler;
Ziya Kahraman
Samsun'da doğdu. Üniversite'ye kadar bu şehirde öğrenim gördü. Sonra Atatürk Üniversitesi'nde dil okudu. Türkçe öğretmenliğini bitirdi; ama eğitimci olmadı. Türkçe'yle yoğruldu dört yıl. Bu esnada yazılım dilleri kurcaladı zihnini.. HTML, PHP, ASP, CSS, Pascal.. Hepsinden bir tutam aldı, kokladı bıraktı. <P>Sonra tasarımı keşfetti. PS, AI, C4D derken grafik programlarını öğrenmeye başladı. Grafik programlarını ustalıklı kullanmaya başladı. Ama asıl işin programları öğrenmek olmadığını anlaması da çok geç olmadı. Gözünü eğitmesi gerektiğini fark etti ve tasarım kültürü üzerine kafa yordu. Grafiğin felsefesini özümsemeye çalıştı. Noktaların sadece nokta olmadığını düşünerek başladı asıl tasarlama serüveni. Önceleri yalnızca hayal kurdu, imgelerle boğuştu; zihninde tasarladı çizgileri, renkleri, şekillleri.. Sonra ekrana geçti hayaller ve ardından kağıtlara.. <P>Hâlihazırda grafik tasarımcı olarak çalışıyor. Genellikle katalog, dergi, broşür, kurumsal kimlik, logo ve ambalaj tasarımı yapıyor. Bunlar yanında 3B modelleme ve interaktif tasarım da çalışıyor. Yayınlamayı düşündüğü bir rubai kitabı, tamamlamaya çalıştığı bir şiir, bir de hikâye kitabı bulunuyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

kardeşim nasıl yapacamızı anlatsana
Bu dersin başlığından da anlaşılacağı gibi nasıl yapılacağını değil, nasıl iyi bir form tasarlanabileceğini anlatmaya çalıştık...
başarılar dilerim
arkadaslar delphide gusel form tasarıımları nasıl yapılır?? hakkında bilgi almak istiyorum?? delphide daha yenıyımm arkadaslar?? lutfen yardıımcıı olunnn:agla::uzul::sasir:
teşekkürler
Formumuzun içerisine XP bileşenini atabilir, piyasada Delphi 7 için yazılmış skinleri(arayüz, kabuk) kullanabilir, form rengini ya da yazı rengini değiştirebiliriz. Yani Windows'un renkleri yerine, onun stilini kullanmak yerine kendimize özgü bir stil oluşturabiliriz
G.Ü.T.E.F. öğrenciyim ödevim delphide program yazmak.Bu odev vize notu olarak geçiyor ancak 14.04.2007 tarihine kadar zamanım var.bana yardımcı olursanız sevinirim.
iyi nasihat

Yukarı Git