İnternetten En İyi Müşteri Bulma Yöntemi

İnternetten En İyi Müşteri Bulma Yöntemi

Bütçeli reklamlar vb. eğer yeterince verimli olmuyorsa ve harcanan maaliyet ya da emeğe kıyasla yeteri sonuç alınamıyorsa bu makaledekileri deneyin :)

Ürün ve hizmetleriniz için ya da markanız ve işletmeniz için internet üzerinden yeni müşterilere ulaşmak istiyorsunuz.

Bunu hepimiz istiyoruz :)

Peki bunun için neler yapıyoruz?

Aklımıza ilk gelen yöntemlerden biri ücretli reklam çalışmaları yürütmek. Bunlara örnek vermek gerekirse;

Facebook ve İnstagram reklamları, YouTube veya Google AdWords reklamları gibi. Ancak reklam çalışmalarında eğer sistemi tam anlamıyla kuramazsanız harcadığınız reklam maaliyeti kâr oranınızı geçecektir. Yani reklama harcadığınız aylık 500 lira bütçe sonrasında sadece 4 satış yapabiliyorsanız ve her satış size 100’er lira kâr getiriyorsa 500 lira karşılığında 400 lira kazanmış oluyorsunuz ve 100 lira zararda kalıyorsunuz. Bu noktada reklam sistemini çok iyi oturtup bütçeli reklamlarda başarı için 1’e 2 kazanmak gerekir. 500 liralık reklam harcaması sonrasında en az 800 TL’lik bir kazanç elde ediyor olmanız gerekmektedir. Ancak bu her zaman ve her ürün için geçerli olamayabiliyor ne yazık ki.

Peki başka neler yapıyoruz?

İnfluencer Marketing çalışmaları yürütebiliyoruz. Hâli hazırda yüksek takipçisi olan sosyal medya sayfalarında sizin ürün ve hizmetlerinizin reklamını yapmaları için ücret ödüyorsunuz ve sizin reklamınızı ürün ve hizmetlerinizi tavsiye eder nitelikte takipçilerine tanıtıyor. Burada sayfanın ya da fenomenin takipçileriyle arasındaki güven ve samimiyet bağından da yararlanmış oluyoruz. Ancak bir önceki maddede belirttiğim maaliyet ve kazanç orantısı burada da istenilen sonucu her zaman veremeyebilir.

Eğer tüm bu çalışmalar sonrasında kârınızı geçen bir maaliyetiniz söz konusuyla makalenin başlığında da belirttiğim gibi “İnternetten En İyi Müşteri Bulma” yöntemine başvurabilirsiniz. En iyi lma sebebi maaliyetsiz olması ve gerçekleşecek herhangi bir satışın doğrudan kâr getirecek olmasıdır.

Peki Bu Nasıl Olacak?

İnstagram’ın potansiyelini kullanarak bu mümkün. İnstagram platformu diğer tüm sosyal medya platformlarına kıyasla insanlara ulaşma olanağı çok daha kolay olan bir platform. Facebook, YouTube ya da Web siteniz aracılığıyla belirli kitlelere ulaşmanız biraz daha fazla emek ve zaman alırken bu İnstagram’ın diğerlerinden farklı yapısı sayesinde çok daha kolay olmaktadır.

İnstagram üzerinde uygun ve güçlü hashtagler ile paylaştığınız satış duyurunuz binlerce insan tarafından görülmektedir. İlgili ürün ve hizmetlerinizin bulunacağı sayfada o alanda insanlara fayda sağlayacak içerikler paylaşmanız ve arada satmak istediğiniz ürünü tanıtmanız insanların sizi takip etmesini sağlar. Hashtaglerinizle sizi keşfederler ve ardından paylaştığınız ilgi çekici ve faydalı içerikleriniz sayesinde sizi takip ederler. Bu sahip olduğunuz kitleye ara ara paylaşacağınız ürün duyurularınız ise reklamdan daha fazla satın almaya teşvik edici olmaktadır.

Mustafa Coşkun
Dijital Pazarlama Uzmanı olarak faaliyet gösteren Mustafa Coşkun, 10 Nisan 1995 tarihinde Ankara’da hayata ilk adımını attı. Akdeniz Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladıktan sonra dijital alandaki ilgi ve yatkınlığı sebebiyle bu alana daha fazla yönelerek eğitimler almaya başladı. Grafik tasarım, seslendirme, video kurgu montaj-efekt, sosyal medya yönetimi, metin yazarlığı, Google Ads, WordPress gibi alanlarda uzun bir süre freelance olarak faaliyet gösterdi. Üniversite mezuniyetinden itibaren sürekli kendi işini kurma çabasıyla birlikte freelance olarak faaliyet gösterirken sürekli değişen ekip arkadaşları sonucunda da artık her şeyi bırakarak iş aramaya başladı. Ankara’da bir web tasarım şirketinde dijital pazarlama sorumlusu olarak görev aldı. Bir süre faaliyet gösterdikten sonra tekrar kendi işini kurma düşüncesiyle istifa ederek ayrıldı. Home Ofis olarak içerik üretimleri yaparken bir yandan da dijital pazarlamanın alt alanları hakkında farklı eğitim platformlarında online eğitimler vermeye başladı. Bir süre sonra kendi platformunu kurarak tüm online eğitimlerini, iş ve kazanç setlerini, danışmanlık ve hizmetlerini bu platforma taşıdı. Bireylere online eğitim, iş ve kazanç setleri sunarken; firma ve markalara ise dijital pazar için danışmanlıklar vermeye başladı. Yazılımcı ortağıyla birlikte oluşturdukları bir “sosyal medya yönetim aracı” ile birlikte de global pazara açılmak üzere ilk adımlarını atmaya başladılar. Artık dijital alanda Türkiye’yi ileriye taşıyabilecek projeler için çabalamaya devam ettiklerini de belirtmektedir…
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git