İnternet mafyası ağını genişletiyor

Sunduğu hizmetlerle el attığı her konuda vazgeçilmez hale gelen internet aynı zamanda birçok yasadışı grubun da cirit attığı bir ortama dönüşmüş durumda...

Sunduğu hizmetlerle el attığı her konuda vazgeçilmez hale gelen internet aynı zamanda birçok yasadışı grubun da cirit attığı bir ortama dönüşmüş durumda...

Araştırmalara göre 6,5 milyar nüfusu deviren dünyamızda 1 milyar 250 milyon internet kullanıcısı var. 2000 yılından bu yana yüzde 244 büyüyen online nüfus bütün tahminlere göre her geçen sene yayılmasını ve sunduğu hizmetleri de artıracak. Ancak kullanımının artması sonucunda her seviyeden insanı içine çekiyor oluşu istismar etme amacı taşıyan kimi uyanıklar için iştah kabartan bir kitleyi yaratıyor. Sunulan hizmetlerin çeşitliliğinin artması da bu gidişi körükleyen etkenlerden biri.

Kimliğin gizlenmesindeki kolaylık, takibin zorluğu ve uluslararası hukukun çoğu zaman yetersiz kaldığı bir ortam olarak internet gerçek yaşamdaki mafyatik oluşumları cezbettiği gibi sanal âleme yönelik çalışan yeni nesil çetelerin de kuluçkası durumunda.

İnternet kökenli çetelerin faaliyet alanı ayna zamanda en büyük gelir kaynakları haline gelen spam mesajları. E-posta yoluyla yasal ya da yasadışı pazarlama ve satış amaçlı e-postaları dağıtımı üstüne kurulu bu düzende ilginç bir yöntem kullanılıyor. Virüs ya da casus yazılımlara karşı koruması olmayan bilgisayarlara yolladığı mesajların ekleriyle sessizce yerleşen çeteler o bilgisayarı uzaktan yönetmeyi sağlayan küçük yazılımları uzaktan yüklüyor. Böylece kullanıcının haberi bile olmadan bilgisayarları birer bot haline geliyor. Yüz milyonlarca bilgisayar şu anda bu yöntemle ele geçirilmiş durumda. Bu botlar oluşturdukları ağlara da botnet adı veriliyor.

Dünyanın en büyük bot ağını yöneten ve kimliklerine halen ulaşılamayan
Storm grubu işi o kadar ilerletti ki artık ele geçirdiği ve zombi olarak adlandırılan ağa bağlı kurbanlarına 40 bit kriptolu iletişim kuran ajanlar yüklüyor. Böylece o açığı başka ağların kullanması da imkânsız hale geliyor. Esas sahiplerinin ruhu bile duymadan o bilgisayarlar her gün milyarlarca spam e-postası yollamak için kullanılıyor. Yolladığı her mesaj başına para alan botnet mafyası da bir kuruş bile para harcamadan dev bir sistemi yönetiyor.

Diğer bir sorunsa web tabanlı yasadışı faaliyetler. Buradaki oklar da The Economist, Washington Post gibi yayınlara konu olan ve başta Spamhaus ve SANS olmak üzere birçok kuruluştan uyarı alan Rusya'daki RBN şirketine dönmüş durumda. Asıl adı Russian Business Network olan RBN, First Connect Telecom Limited adlı bir vergi cenneti ülkede kurulu şirket adına kayıtlı.

Yapılan siber takiplerin çoğunda yasadığı içerik ve trafiğin büyük bir bölümünün bu şirketin barındırdığı sitelerden geldiği ortaya çıktı. Ancak şirket bütün uluslararası baskılara itiraz ediyor ve yasadışı bir şey yapmadıkları konusunda ısrar ediyor. Ancak şirketin "bulletproof" (kurşun geçirmez) adlı paketinde ayda 600 dolara web hizmeti veriyor olması da soru işaretlerini artırıyor. Benzer hizmetlerin 10 katından fazla bu maliyetin açıklamasıysa "esneklik". RBN hiçbir müşterisinin gerçek kimlik bilgisini vermiyor ve işlem kayıtlarını gizliyor.

Uluslararası raporlarda özellikle spam mesajları, çocuk pornosu ve siber suç araştırmalarının çoğu bu şirkette sonlanıyor. Dolayısıyla birçok güvenlik ve engelleme hizmetinde bu firmaya ait IP numaraları bloke edilmiş durumda. Ancak bunun da çözüme pek etkisi olduğu söylenemez.

  • Etiketler;
M. Serdar Kuzuloğlu
1995 yılında girdiğim medya sektöründe birçok farklı görev üstlendim. Meslek hayatım boyunca trendleri ve teknolojiyi takip edip okuyucu, dinleyici ve izleyicilerime aktarmaya çalıştım. Bu çabamı hala, her fırsatta sürdürüyorum. Posta, Fanatik, Milliyet, Finansal Forum, Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdım (ayrıca Cumhuriyet hariç hepsinin web sitelerinin kuruluşunda görev aldım). Yanı sıra PC WORLD, ComputerWeek, .net, Paprika dergilerinde düzenli köşe yazarlığı yaptım. Radyo Kozmos ve NTV Radyo’da uzun yıllar program yaptım. Technology Channel, Business Channel ve TRT Haber ve TRT 1’de TV programları hazırlayıp sundum. Yeni Nesil Hizmetler Direktörü olarak çalıştığım Doğan TV Holding’de grubun tüm markalarının dijital kurulumlarını tamamladım, stratejilerini belirleyerek yönettim. MYK Medya adıyla kurduğum dijital ajansta yirmiyi aşkın iç yapıma sahip internet televizyonu Televidyon, birçok ilke imza atan teknoloji haber portalı Yahoyt, lokasyon tabanlı sosyal ağ Kaybolduk.biz ve Türkiye’nin ilk nostalji temalı video sitesi Alkışlarla Yaşıyorum gibi hala gururla andığım bir dizi projeyi hayata geçirdim. Halen başta blogum olmak üzere her fırsatta yazmaya; öğrendiklerimi paylaşmaya devam ediyor ve kurucuları arasında yer aldığım İstanbul Bilgi Üniversitesi / Next Academy’de ‘Sosyal Medyada İletişim ve Pazarlama’ başlıklı yüksek lisans dersini veriyorum. Bütün bu uğraşlardan kalan zamanlarda danışmanlık yapıyor, konferanslarda fikirlerimi paylaşıyor, bir dizi dijital projede yatırımcı ve girişimci olarak yer alıyorum.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

tesekkürler
Değerli bilgiler için teşekkürler kardeş

Yukarı Git