İnternet Bankacılığı İçin 9 Altın Kural

İnternet Bankacılığı İçin 9 Altın Kural

Artık günümüzde çoğumuz internet üzerinden kullanıyor bankasını. Bazı sorunlarla karşı karşıya geldiğimiz de oluyor. Onun için bu kurallara dikkat...

  1. Şifrenize Dikkat: İnternet bankacılığında kullanmış olduğunuz müşteri numarası, şifre ve parola gibi size özel bilgileri kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Bu bilgileri e-posta yoluyla kimseye göndermeyin. Size bankadan geliyor gibi görünen bir e-postaya bu bilgileri girmeyin.
  2. Kimseye Söylemeyin: Şifrenizi banka yetkilileri istese bile söylemeyin.
  3. Size gelen e-postalardaki linke tıklayarak bankanızın sayfasına ulaşmayın. Bu e-postaların çoğunun bankanızla bir ilgisi bulunmamakta ve şifrelerini ele geçirmeye yönelik olabileceğini unutmayın. Yeni bir pencere açarak bankanızın adresini kendi ellerinizle girin.
  4. Sahte Sayfalara Karşı Dikkat: Müşteri numaranızı ve şifrenizi girmeden önce bulunduğunuz sayfanın güvenli olduğundan emin olmak için sağ alt tarafta sarı bir kilit simgesi olduğundan emin olun.
  5. Şifrenizi Değiştirin: Şifrenizi periyodik olarak değiştirin.
  6. Farklı Bir Şifre Kullanın: Aynı şifreyi farklı hizmetlerde kullanmayın ve şifrelerinizde kişisel özelliklerinizi kullanmayın. Doğum tarihi, telefon numaranız gibi kolay tahmin edeilebilecek şifrelerden kaçının.
  7. Şifrenizi Yazmayın: Şifrenizi herhangi bir yere kesinlikle not etmeyin.
  8. Herkese Açık Yerlerde Dikkat Edin: Herkesin kullanımına açık bilgisayarlarda (internet kafeleri vs.) internet bankacılığı işlemleri yapmamaya özen gösterin.
  9. Güvenliğinize Dikkat: Eğer bankanız "tek kullanımlık şifre" destekliyorsa bu teknolojiyi kullanarak bankacılık işlemlerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Şu anda bu teknolojiyi kullanan bankalar müşterilerine küçük bir cihaz vererek ve/veya programı cep telefonunuza yükleterek bu özelliği kullanabilmenizi sağlamaktadırlar.
Keramettin El
Girişimci. Sosyal medya uzmanı olma kariyerini aldığı eğitimlerle tamamlayıp çıtayı yükseltmeyi kendine vazife edinen kişi. Yer yer boş gezen, yer yer de gezecek yer bırakmayan nev’i şahsına münhasır zat. Uç noktaların insanıdır. Aldığı gazlarla helyum misali atmosfere kadar uçabilir. Büyük hayaller kurmayı sever ama adımlarını atarken dikkatlidir. Öğrencilikte hayatın dibine nalına mıhına vurmuştur. Sonra basamakları hızlı tırmanmayı becermiştir. İşletme okumasına rağmen kimseyi işletmeyi düşünmemektedir. Medya ve İletişim üzerine yüksek lisansını tamamlamış olup, Sosyal Medya ve İletişim Danışmanlığı kariyerine devam etmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git