İnternet Bankacılığı İçin 9 Altın Kural

İnternet Bankacılığı İçin 9 Altın Kural
  • 4.860

Artık günümüzde çoğumuz internet üzerinden kullanıyor bankasını. Bazı sorunlarla karşı karşıya geldiğimiz de oluyor. Onun için bu kurallara dikkat...

  1. Şifrenize Dikkat: İnternet bankacılığında kullanmış olduğunuz müşteri numarası, şifre ve parola gibi size özel bilgileri kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Bu bilgileri e-posta yoluyla kimseye göndermeyin. Size bankadan geliyor gibi görünen bir e-postaya bu bilgileri girmeyin.
  2. Kimseye Söylemeyin: Şifrenizi banka yetkilileri istese bile söylemeyin.
  3. Size gelen e-postalardaki linke tıklayarak bankanızın sayfasına ulaşmayın. Bu e-postaların çoğunun bankanızla bir ilgisi bulunmamakta ve şifrelerini ele geçirmeye yönelik olabileceğini unutmayın. Yeni bir pencere açarak bankanızın adresini kendi ellerinizle girin.
  4. Sahte Sayfalara Karşı Dikkat: Müşteri numaranızı ve şifrenizi girmeden önce bulunduğunuz sayfanın güvenli olduğundan emin olmak için sağ alt tarafta sarı bir kilit simgesi olduğundan emin olun.
  5. Şifrenizi Değiştirin: Şifrenizi periyodik olarak değiştirin.
  6. Farklı Bir Şifre Kullanın: Aynı şifreyi farklı hizmetlerde kullanmayın ve şifrelerinizde kişisel özelliklerinizi kullanmayın. Doğum tarihi, telefon numaranız gibi kolay tahmin edeilebilecek şifrelerden kaçının.
  7. Şifrenizi Yazmayın: Şifrenizi herhangi bir yere kesinlikle not etmeyin.
  8. Herkese Açık Yerlerde Dikkat Edin: Herkesin kullanımına açık bilgisayarlarda (internet kafeleri vs.) internet bankacılığı işlemleri yapmamaya özen gösterin.
  9. Güvenliğinize Dikkat: Eğer bankanız "tek kullanımlık şifre" destekliyorsa bu teknolojiyi kullanarak bankacılık işlemlerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Şu anda bu teknolojiyi kullanan bankalar müşterilerine küçük bir cihaz vererek ve/veya programı cep telefonunuza yükleterek bu özelliği kullanabilmenizi sağlamaktadırlar.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git