Image Viewer'ın kullanılması

Bu dersimizde Image Viewer'ın kullanılışını öğreniyoruz.

İmage Viewer bir dizi resim sunmak için slayt gösterisi arabirimi oluşturmamıza yarar. Piyasada bu işi yapan bir sürü program var derseniz haklısınız tabiî ki. Hatta görsellik bakımından daha kullanışlı programlar var resim slaytları hazırlayabilmemiz için. (Flash, Photoshop vb.) Ama Image Viewer slayt gösterisindeki her bir resim için bağlantı ve açıklama atamak gibi pek çok seçenek sunar.

Image Viewer'a ulaşmak için şu yolu izliyoruz: Insert > Media > Image Viewer



Daha sonra karşımıza Save Flash Elements iletişim kutusu açılacaktır. Bir isim atayıp kaydediyoruz. Böylece Image Viewer penceremizde gri bir yer tutucu olarak belirecektir. Daha sonra bu simgeyi seçip Properties panelinden Play butonuna tıklayın; bir kontrol paneli görüyoruz. Sol tarafındaki boşluğa bir isim atayabiliriz. Ve yanında ileri, geri,pause gibi butonlar görürüz. Bu çubuğun altında resimler yer alacaktır.



Image Viewer'ı seçtiğimizde sağ kontrol panelindeki Tag Inspector, Flash Element olarak değişir. Image Viewer'in yapılandırma ayarlarını buradan yapacağız.

Buradaki Frame Show seçeneği, kenarlık seçeneğini etkinleştirmemiz için yes seçeneği aktif olmalıdır.

Kenarlık kalınlığını değiştirmek için; Frame Thickness seçeneğine bir değer girebiliriz. Bu değer piksel olarak işler.

Bgcolor seçeneği Image Viewer'ın arka plan rengidir.

Title alanı kontrol çubuğunun solundaki boşluk kısmına bir başlık atamak için kullanılır.

Image Captions kısmınından resimlerin hemen altında yer alacak bir açıklama yazabiliriz.

Images URL alanından İmage Viewer'ın içereceği resimleri seçebiliriz.



Hepinize kolay gelsin...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

dreamweaverın böyle bir özelliği olduğunu blmiyordum. Teşekkürler. Yalnız daha resim göstermeyi başaramadım
arkadaşım paylaşım için saol.bende bu programı bir haftadır ögrenmeye çalışıyorum. bir kaç tane ögreniyorum cd'si buldum ve onlardan tekrar yapıyorum. dersler hakkında elinde kaynaklar varsa bana mail atarsan sevinirim.image viewer özelligi çok güzel bir özellik tsk
merhabalar bu dersteki image geçişlerindeki dk ayarlarını nasıl yapabiliriz. fotoların hızlı yada yavaş geçmeleri için. ayrıca bu ders için çooooookkk teşekkür ederim ellerinize sağlık:gul:
merhabalar paylaşımınız için çoookk teşekkür ederim ancak fotolar arsındaki geçişlerde dk ayarlarını nasıl yapabiliriz daha hızlı yada daha yavaş geçmeleri için yardımcı olaursanız çok sevinirim :kirp:
:gul: Hocam çok teşekkür ederim.Özellekle bu dersi öğrenmeyi çok arzuluyordum.Derleriniz çok faydalı.Tekrar teşekkürler..
dreamweaverın böyle bir özelliğinin oldugunu bilmiyordum size birşey sorayım slayt gösterisi biçiminde yazılar saga sola kayıyorya dreamweaverde bu nasıl oluyor kod kullanmadan (marquee)böyle birşeyvarmıdır dreamweaverde frondpagede oldugu bigi bilgisi olan lütfen yazsın
Payşalım harika eline sağlık arkadaşım..
merhabalar..kolay gelsin. açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim.çok faydası oluyor. ben denedim.bir sorun yaşamadım yaparken. yalnız sayfama local olarak çalıştırdığımda da feri ileri pause yön tuyşları gözüküyor.ben bunların gözükmesini istemiyorum.bir çözüm var mı? ii çalışmalar...
süppersiniz tşk...:D
iyi bir özellik yannız yeni bir leyaut layırda görünmüyor
teşekkürler...::D
sa teşekkürler paylaşım için bişey sorcaktım image viewer düzgün çalışıyor ben aut play yaptım srkli slyt halindeyalnız üstünde resimlrin link va adobe.coma yönlendiriyor. image link tende kaldırım nede acepyardımlarınız için teşekkürler..
selam arkadaşlar bir başka sitedeki resimlerimi linkleri ile images wiawerwe çağırmasını ve açmasını istiyorum. image link ve image url ye linkleri yazdıgım halde beceremedim ... derse bu da eklense iyi olurdu...
herşey oldu fakat iexplorer de bakmaya kalkınca hata mı veriyor benmi yanlış işlem yaptım:hayret:
çok teşekkür ederim. photoshop ta web galer yapıp eklemeye çalıştım ama bi türlü olmadı. bu güzel bi özellik. yardımınız için çok teşekkürler
Paylaşımın için çok teşekkürler.Benim sormak istediğim bir sorum olacak dw cs5 kullanıyorum,insert menüsünün altında media alt menüsünde image viewer yok bu işi için başka bir menümü var acaba beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Yukarı Git