Illustrator CS4 Yenilikleri

Bir solukta Illustrator CS4 yeniliklerini okuyacağınızı düşünüyorum.Yazının devamında gerçekten beklentilerinizin ötesinde bir Illustrator CS4 ile karşılaşacağınızı anlayacaksınız.

Bir solukta Illustrator CS4 yeniliklerini okuyacağınızı düşünüyorum. Yazının devamında gerçekten beklentilerinizin ötesinde bir Illustrator CS4 ile karşılaşacağınızı anlayacaksınız.Çoklu sayfa desteği

Illustrator CS3 kullanıcılarının belki de en çok talep ettiği çoklu sayfa çalışabilme özelliği eklenmiş bir Illustrator CS4 karşınızda, verdiğim seminerlerde ve eğitimlerde en çok karşılaştığım bir soruydu.Evet artık Illustrator CS4' çoklu sayfa desteği mevcut. Yalnız şunu belirtmeden edemeyeceğim Illustrator CS4 hala bir ilüstrasyon ve tasarım programıdır.Sayfa mizanpaj programlarındaki gibi bir çoklu sayfa desteği beklemek yanlış olacaktır.Çoklu sayfa özelliği sayesinde çok sayfalayla çalışabilinir, sayfalara ayrı ayrı istenilen boyutlar verilebilir.

Her oluşan sayfaya Illustrator CS4 ayrı ayrı numaralar verecektir.Bu numaralandırma çıkış işlemlerinde sayfaları ayrı ayrı istediğimiz formatta kaydedebilmemizi sağlayacaktır.Şimdi nasıl çalıştığına bir bakalım. Öncelikle File - New dediğimizde Illustrator CS3'ten farklı bir dosya açma menüsüyle karşılaşıyoruz.

Sırasıyla farklılıkları inceleyecek olursak;

Number of Artboards: Buradan açacağımız sayfa adedini belirleyebiliriz.Ben 6 olarak belirledim.Burada belirleyeceğimiz sayfa sayısı 100 ile sınırlandırılmıştır.
Number of Artboards alanının hemen yanında ki kutucuklar açılacak sayfaların çalışma alanı içerisinde ki konumlarını belirleyecektir.Grid By Row: Sayfaların çalışma alanı içerisine satırlar halinde yerleşmesini sağlar, New penceresinde ki Row bölümünden sayfaların satır sayıları belirlenebilir.

Grid By Column: Sayfaların çalışma alanı içerisine sutünlar halinde yerleşmesini sağlar, New penceresinde ki Column bölümünden sayfaların sutün sayıları belirlenebilir.

Arrange By Row: Sayfaların çalışma alanı içerisine tek satır halinde yerleşmesini sağlar.

Arrange By Colomn: Sayfaların çalışma alanı içerisine tek sütun halinde yerleşmesini sağlar.

Change Right to Left Layout: Sayfa numaralarının sağdan sola veya soldan sağa numaralanmasını sağlar.

Spacing: Sayfalar arasındaki boşlukların değerini belirlediğimiz alandır.

Ben 6 adet A4 sayfasını 2 satırdan oluşacak şekilde açılacak ayarladım.Sayfalar çalışma alanımızda açıldıktan sonra üzerlerinde değişiklik yapabiliriz.Silebiliriz, yeni sayfa ekleyebiliriz, mevcut sayfa boyutlarıyla oynayabiliriz, kopyalayabiliriz ve taşıyabiliriz.
Bu işlemlerin tümünü yapabilmemiz için Artboard Tool kullanmalıyız.

Artboard Tool aracını birincisi toolbox'tan seçerekveya Document Setup penceresinden Edit Artboard seçerek ulaşabiliriz.Artboard Tool aracını seçtiğimiz anda çalışma alanında sayfalar numaralarıyla birlikte belirgin hale gelir. Seçtiğimiz sayfanın özelliklerini Control Panelinden takip edebiliriz.Artboard Tool aracıyla bir sayfa seçiyliyken Control Panelini incelersek;

Presets: Sayfayı uluslarası standartlarda bir boyuta ayarlayabilmemizi sağlar.

Portrait, Landscape: Bu seçenekleri kullanarak sayfamızı yatay veya dikey olarak konumlandırabiliriz.

New Artboard: Yeni sayfalar eklemek için kullanırız.(Seçili sayfa boyutlarında yeni sayfa eklenir.)

Delete Artboard: Seçili sayfayı silmek için kullanırız.

Move/Copy Artwork with Artboard: Sayfaları taşımak ve kopyalamak için kullanırız. Seçili sayfayı kopyalamak için klavyeden (Windows için Alt, Mac için Opion) tuşuna basmak yeterli olacaktır.

Sayfalar arasında geçiş yapabilmek için Status Bar'ı da kullanabiliriz .Seçtiğimiz sayfa ekrana görünümüne sığdırılacaktır.Tüm sayfaları ekrana sığdırmak için klavyeden (Windows için Ctrl+Alt+0, Mac için Command+Opion+0) tuşlarını kullanabiliriz.

Çoklu sayfa çalışmasının bence en önemli noktalarından bir tanesi bir çalışma sayfası üzerinden farklı sayfalar oluşturulabilmesidir.Bu oluşturulan sayfalardan aynı anda çıktı alınabilir.Çıktı ayarlarından sayfalar tek tek veya tüm çalışma alanı (Artwork) birden çıktı alınabilir.Örneğin bir çoklu sayfayı Tiff formatında çıktısını akmak istedim çıktı ayarlarını incelersek;Use Artboards seçeneği seçili değilse tüm çalışma alanı (Artwork) tek bir obje gibi düşünülüp öyle çıktı alınır. Use Artboards seçeneği seçiliyse çıktı sayfalar olarak düşünülür. Tek tek, tüm sayfalar birden ve sadece seçili sayfalar çıktı alınabilir.

Gradient (Degrade)

Çoklu sayfa desteğinden sonra bence Illustrator CS4 ile birlikte gelen en yeni değişikliklerden bir tanesi de gradient aracına eklenen özellikler.Öncelikle şunu hemen belirtmeliyim artık gradient kullanırken transparanlık verebileceğiz.Kullananlar bilecektir gradient'de transparanlık kullanabilmek için maske kullanmamıza gerek kalmadı.

Gradient aracını kullanırken gradient panelinden kullandığımız tüm özellikleri artık gradient verdiğimiz objenin üzerinde görerek kullanabileceğiz.Gradient duraklarının üzerlerine tıkladığımızda direkt Color ve Swatches paneline ulaşabiliyoruz.Buradan Swatches üzerinde veya Color panelinden direkt seçeceğimiz rengi direkt gradient'te uygulayabiliriz.Bunun yanında Gradient duraklarına bu açılan paneli kullanarak transparanlık ve konum verebiliriz.Gradient barını kullanarak gradient'i taşıma, boyutunu uzatma , döndürme gibi tüm işlemleride yapabiliriz.

Bu işlemlerin tümünü Gradient panelini kullanarak da yapabiliriz. Gradient Panelinde ek olarak mevcut gradient'in renklerini Reverse Gradient seçeneğiyle ters çevirebiliriz.Blob Brush Tool

Illustrator CS4'te Tool Box'a eklenmesinden dolayı en çabuk göze çarpan yenilik Blob Brush Tool.Kullanım mantığına gelince tamamen Brush özellikleri ile aynıdır. Brush aracından farkı herhangi bir obje üzerinde kullanıldığında objeyi deforme edebilir.Tool Box'taki Blob Brush Tool aracına çift tıklayarak Blob Brush Tool ayar penceresi açılır. Buradan gerekli ayarlar yapılarak istenilen fırça boyutu, tipi ve özelliği ayarlanır.Bu ayarlardan sonra istenilen bir objeyi Blob Brush Tool yardımıyla dilediğimiz gibi deforme edebiliriz.Appearance (Görünüm Paneli)

Illustrator CS4 ile birlikte görünüm paleti tamamen yenilenmiş bir şekilde ortaya çıkıyor. Obje üzerinde bulunan tüm özellikler görünüp görünmeme seçeneğine sahipler.Objelere kontür ve dolgu eklemek için appearance panelinin üzerindeki kısa yolları kullanabiliriz. Transparanlık ayarlarını ve Effect menüsündeki tüm özellikleri appearance panelinden kullanabiliriz.Objelerin dolgu ve kontür renklerini yine appearance panelini kullanarak değişitirebiliriz.Panel üzerinde dolgu ve kontür rengini seçtiğimiz anda Swatches paneli açılacaktır.Shift tuşuna basılı olarak seçersek Color paneli açılacaktır.Graphic Style (Grafik Stilleri)

Grafik sitilleri görünüm paletiyle birlikte vazgeçilmezlerimizdendir. Görünüm panelinde hazırladığımız bir çalışmayı hemen Graphic Style paneline alıp bir stil oluşturabiliriz daha sonra kullanmak üzere.
Illustrator CS4 ile gelen en iyi Graphic Style özelliği bence, objeye uygulayacağımız grafik sitili uygulamadan ön izlemesini görebilmemizdir.Bkz(Resim 22). Çalışmamız seçili haldeyken kullanacağımız Graphic Style'ın nasıl görüneceğini ön izleyebilmek için Graphic Style üzerinde sağ klik yapmamız yeterli olacaktır.Bir diğer yeni özellik Graphic Style paleti için birkaç Grafik Style'nın birleşebilmesidir.Illustrator CS3'teki Merge Graphic Styles özelliği biraz daha etkili kullanılmış, sonuç olarak Merge Graphic Styles özelliği Illustrator CS4' te de Graphic Style panelinde mevcut durumda.

Bu yeni kullanımda bir çalışma hazırladınız diyelim ve üzerine yeni bir style daha uygulamak istiyoruz. Yapmamız gereken (Windows için Alt, Mac için Opion) tuşuna basılı tutarak eklemek istediğimiz style' lı seçmek bu kadar. Her seçtiğiniz eklenecektir.Separations Prewiev (Renk Ayrım Önizlemesi)

Indesign CS3 ve Acrobat'tan alıştığımız Separations Preview özelliği Illustrator CS4'de de eklenmiş durumda.Window & Separations Prewiev seçerek Separations Prewiev panelini açabiliriz.Renkleri teker teker ön izleyebilmemiz için mutlaka Overprint Preview seçeneğinin seçili olması gerekiyor. Bu tüm yeniliklere ek olarak yeni bir başlık altında belirtmesem de birkaç özelliği daha anlatmadan geçemeyeceğim.

- Illustrator CS4 içerisinde bütün dosyalar bir tab (sekme) içerisinde açılıyor ve istediğimiz gibi yönlendirebiliyoruz.

- Isolation Mode çok daha geliştirilmiş Isolation Mode' da ilerlerken Control Panelinin hemen altında bulunduğunuz konum yazıyor.Örneğin layer' daysanız layer, Path'teyseniz path,group taysanız group.

- Smart Guides özellikleri çok daha güçlendirilmiş kullanımı bence eskisine göre rahatsız etmiyor. Artboard Tool'u kullanırken dahi smart guides'alr burada da devredeler.Hizalı sayfalar oluşturabilmek keyifli.

Sonuç olarak Illustrator CS4' dün en önemli getirdikleri bunlar, pek çok şey daha mevcut ama ilk bakışta hemen göze çarpan bunlar oldu benim için.

Umarım faydalı olur.

  • Etiketler;
Erhan Meydan
Grafik ve Web tasarım konusunda kurumsal eğitimler ve eğitim kurumlarında temel eğitimler vermektedir. <p>Kendi çalışmalarına ajansı üzerinden devam etmektedir. <p>Bunların yanında bazı dergi ve sitelerde yazar olarak bildiklerini paylaşmaya devam etmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

:kirp: çok güzell anlatmışsınız ayrıca yenilikler süper kullananlara bayağı pratik seçenekler eklenmiş durumda grafikte corelden çok daha iyi
teşekkür ederim, çok başarılı bir yazılım illustrator.
coreldraw, freehand, illustrator, photoshop :P

Yukarı Git