Illustrator Burgu Tekniği

Illustrator'da çizim yapmamızı sağlayan Pen tool aracının kullanımı aynı zamanda nokta özelliklerini anlatan güzel bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim.

Illustrator'da çizim yapmamızı sağlayan Pen tool aracının kullanımı aynı zamanda nokta özelliklerini anlatan güzel bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim.Burgu yapımı oldukça zor görünse de aslında çok kolay bu çalışmayı yapmamızda ki amaç Pen ile çizimi öğrenmek nokta eklemeler, noktaları ayırmak, gradient kullanımı vs. gibi konularımızı tekrar etmiş olmamızdır.

1. Burgumuzu yapmak için aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi bir çizgi oluşturdum.2. Oluşan çizgiden altına bir kopyasını alın. Illustrator kopya alırken SHİFT tuşu doğrusallığı, ALT tuşta kopya almamızı sağlıyordu. Her ikisini beraber kullanın ki hiza bozulmasın.3. Her iki çizgi seçili iken Object PathJoin ile uçları kapatın. 2 defa aynı komutu uygulayın.

4. Elde ettiğimiz bu parçayı şimdi ikiye ayırmamız lazım. Bunun için Add Anchor Point Tool ile resimde görünen yerlere noktalar yerleştirin. Direct Tool ile daha sonra bu noktaları SHIFT tuşu ile seçerek Control panelinden Cut path anchor point ile buradan ayırın.
5. Sıra geldi Gradient uygulamasına istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Ama diğer parçada renklerin yerlerini değiştirin.6. Objeleri seçip Group yaptıktan sonra Rotate tool ile Shift ve Alt ile beraber döndürerek kopyasını alın ve uç kısımları birbirine oturtun.7. Bundan sonra tercih size kalıyor . Group içerisine girerek Arrange seçenekleri ile parçaları üstte taşıyarak farklı burgular oluşturabilirsiniz.
Çalışmamızda kullandığımız burgulardaki ve diğer objelerdeki renk farklılıklarını zeminde kullandığımız renge göre uyguladığımız kapama modu (Screen, Multiply, Overlay vs.) değiştirdi.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

teşşekkür ederim.Bunu öğrendiğim iyi oldu
Güzelll.. :)
faydalı olduysam ne mutlu teşekkürler...
çok güzel hep merak etmişimdir, elinize sağlık... :)
rica ederim güle güle kullanın..:))
cok lazım olacak bir calışma ama ayırma işlemini bir türlü yapamadımm
iki gün uğrastım basardımmm
tam size nasıl yrd olabilir derken zaten siz başarmışsınız çok sevindim bir daha hayatta unutmazsınız:)))

Yukarı Git