İlk Adım: Ev Stüdyosu Nedir, Kullanım Alanları Nerelerdir?

İlk Adım: Ev Stüdyosu Nedir, Kullanım Alanları Nerelerdir?

Ev Stüdyosu (Home Studio), artık başlangıç seviyesinden ileri sahne deneyimi olan müzisyenlere kadar oluşan bir kesimde zorunluluk haline geldi.......

Ev Stüdyosu nedir?

Ev Stüdyosu (Home Studio), artık başlangıç seviyesinden ileri sahne deneyimi olan müzisyenlere kadar oluşan bir kesimde zorunluluk haline geldi diyebiliriz. Bu tarz kullanıcılar "ekonomik güçleri oranında" evde ya da kiraladıkları küçük mekanlarda oluşturdukları ekipmanlar ile bestelerini, yorumlarını kaydetme, geliştirme olanağı buluyorlar. "Müzik bilgileri dahilinde" bu işlemleri; basit demo kayıtlarından, ileri düzey aranjelere kadar oluşturabiliyorlar. 

    Uzun yıllar önce kayıtların, sadece ciddi stüdyolarda yapıldığı zamanları anımsadığımızda şu günlerde gelinen noktanın başlangıç ve orta seviye müzisyenler için ne kadar önemli ve değerli olduğunu göz ardı edemeyiz. Bilgisayarların gelişmesi, hızlanması, kapasitelerinin artması, ekipman maliyet ve fiyatlarının ciddi oranda düşmesi bizlere bugünlerdeki avantajı sağladı. (Ekipman fiyatları derken, başlangıç ve orta seviye kullanıcılar için baz alınmıştır. 100$ dolaylarındaki bir mikrofonu profesyonel hiç bir stüdyoda göremezsiniz.) Ve tabii ki üstte belirttiğim üzere herkesin; ses mühendisi, absolut (mutlak) kulağa sahip bir müzisyen, engin müzik/nota bilgisine sahip bir aranjör seviyesinde olması da beklenemez. Ama herkes kendi çapında değerlidir ve bilgisini geliştirmek için çaba sarf etmektedir.      

   Kendimden örnek verecek olursam, 80'li yılların sonlarına doğru sadece şarkı söyleyerek sahne deneyimleri yaşarken, gitar çalmaya başlayarak bunu profesyonelliğe dönüştürdüm. 90'lı yılların ortalarına doğru pclerin yaygınlığı ve işletim sistemlerinin kullanımının kolaylaşmasına bağlı olarak, müzik yazılımları da ortaya çıkmaya başladı. Bu ses işleme ve home studio ile tanışmam o yıllara denk gelir. Evde yaptığımız basit kayıtları o zamanın (bu kursta da adları geçecek olan); Cakewalk, Cubase, CoolEdit, Sony gibi yazılımları ile işleme (edit) olayına hafiften girmiştik. Çok kısa bir süre içerisinde tamamen rastlantı ve şans olarak bir cıngıla gerek duyulmuştu (program yaptığımız bir kulüp için) biz de evde; cooledit, cakewalk, gitar, bazı hazır alt yapılar, org ve mikrofon ile bu cıngılı o zamanın koşullarına göre başarılı sayılabilecek bir şekilde tamamlamıştık.

   Asıl konuya dönecek olursak, Home Studio; müziğe gönül vermiş çoğu arkadaşımız için bir geliştirici, müzik aşkını daha da arttırabilecek bir araçtır. Bazı şair arkadaşlarımız da diğer ekipmanlar (midi arayüz, enstrüman vb) olmaksızın sadece basit bir mikrofon ve DAW (ses işleme yazılımları) ile şiirlerini kayıtlara dökme yolunu seçiyorlar.

   Kullanım Alanları:

   Bu bölümü de "Ev Stüdyosu Nedir?" başlığı altında açıklamak istiyorum. Home Studio, özellikle; müziğe gönül vermiş, beste yapan, müziği bir yaşam biçimi olarak algılayan herhangi bir insanın olmazsa olmazı haline gelebilecek bir kavramdır. Oluşturduğunuz ekipman ve mekanınızın ayırdığınız o bölümü adeta sizin küçük dünyanız haline gelecektir. Üstte de yazdığım üzere şairseniz şiirlerinizi altyapı müzikleri ile kayıt edebilirsiniz. Bir gitarist iseniz yaptığınız etüdleri kaydedip, dinleyebilir, hatalarınızı veya gelişmelerinizi takip edebilirsiniz. Ya da bestelerinizi sürekli kayıt edip, "müzik bilginiz seviyesi/dahilinde" bilgisayarınızda bulunan yüzlerce enstrümanı midi arayüzünüz ile kullanarak zenginleştirebilirsiniz. Yani bir anlamda kendinizce "aranjeler" yapabilirsiniz.

    Tabii ki bu aranje olayını hafife aldığım anlamına çekilmemeli. Bu işe yıllarını veren, müzik bilgisi tahmin edebileceğimiz değerlerin çok çok üstünde olan değerli büyüklerimizin yaptığı işe atıfta bulunmak haddimiz değildir. Zaten onların yaptıkları işlerin çapı çok çok üst seviyelerdedir artı olarak profesyonel karşılıklarla değerlendirilir. Ama her zaman dediğim gibi, kendisini geliştirmek isteyen, bir işe özellikle müziğe gönül vermiş bir insan için aşılamayacak engel yoktur. Bence çok çalışarak belli seviyelere gelebiliriz.

   Son başlığa dönecek olursak, kullanılacak alanları sonuçta sizler belirleyebilirsiniz. Ben Home Studio olayı ile ilgilenirken çok kişi ile bilgi alışverişinde bulundum. Çok kullanıcı ile tanışıp bir çok konuyu tartıştım. Bir çok kullanıcı tipi sayabilirim, kullanıcı tipi yanında yazılım bilgilerini de kısaca vereceğim. Yazılım konusunu işlerken incelemeleri biraz daha derinleştireceğim;  

  •    Rap (Genelde FL Studio, Reason vb tarzı programları yeğliyorlar. Genel anlamda naturel enstruman kayıt etmedikleri için bu yazılım bu tür kullanıcılar için tam isabetttir.)
  •    Metal (Cubase, Cakewalk, Mixcraft tarzı genel olarak enstrüman kayıtlarına dönük kullancı tipi)
  •    Rock (Cubase, Cakewalk, Mixcraft tarzı genel olarak enstrüman kayıtlarına dönük kullancı tipi)
  •    Atak/hücum kayıt, (Cubase, Cakewalk tarzı genel olarak enstrüman kayıtlarına dönük kullancı tipi)
  •    Gitar Tonu yazan,(Cubase, Cakewalk, Mixcraft tarzı genel olarak enstrüman kayıtlarına dönük kullancı tipi)
  •    Şiir (Genelde wav/ses kayıtlarının ön planda olduğu daha basit programları yeğleyen kullanıcı tipi. Audacity, Mixcraft vb)
  •    Seslendirme (Bir çok DAW yazılımı içerisinde video editör de bulundurmaktadır, Mixcraft, Cakewalk, Cubase vs)

   Bir sonraki dersimizde EKİPMAN konusu üzerine odaklanacağız.

   Herkese sevgi ve saygılarımla.

   Tunç Y. OLÇAY

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git