İki boyutlu bir objeyi üç boyutlu hale getirmek

İki boyutla hazırlanmış bir objeyi başka iki boyutlu obje kullanarak 3 boyutlu hale getirmek (bevel profile) nasıl olur, birlikte görelim.

Bu dersimizde iki boyutla hazırlanmış bir objeyi başka iki boyutlu obje kullanarak 3 boyutlu hale getirmeyi öğreneceğiz. Öncelikle rectangle komutunu alıyorum ve 5 x 7cm değerinde left ekranında çizimimi yapıyorum.Objemi spline objeye çeviriyorum.Vertex altseçeneğini işaretleyip refine komutunu seçiyorum.

Refine: bu komut istenilen adette vertek noktaları eklememi sağlar.Şekildeki gibi gelişi güzel noktalar yerleştiriyorum.Daha sonra nokta çizim türümü kontrol ediyorum eğer corner ise sorun yok ancak bezier ise corner seçeneğine dönüştürüyorum.Vertek noktaları tek tek seçip move komutuyla taşıma yapıyorum.Aşağıdakine benzer bir şekil oluşturmaya çalışalım. Benim refine ile eklediğim vertexlerden ikisi fazla çıktı bu yüzden o iki vertex i seçip delete ile siliyorum.Daha sonra düzeltme işlemlerime devam ediyorumAşağıdaki iki vertex noktasında bulunan köşeleri yuvarlamak istiyorum. Öncelikle bu iki noktayı seçiyorum.Sonra fillet seçeneğini tıklıyorum.Noktaların üzerine tıklayıp ileri geri hareket ettiriyorum. Yuvarlama işlemi başladığı anda göz kararı ayarlayıp işlemimi bitiriyorum.Left ekranında bir rectangle çiziyorum. 40x30 cmRecrangle seçili iken modifier menüsünden bevel profile komutunu seçiyorum.Pick profile yazan butonu seçiyorum. Profilden kasıt çizdiğimiz şekildir.İşlemi bitiminde aşağıdakine benzer bir sonuç elde edeceksiniz.Modifier'dan profile gizmoyu seçip profilinizi scale komutuyla büyültüp küçültebilir. Ya da y ekseninde döndürerek farklı görünüşler elde edebilirsiniz.Önemli not: işlem bitiminde çizdiğiniz profili saklamalısınız. Yoksa diğer işlemler de yok olur. Ekranda görüntülenmesini istemiyorsanız Aşağıdaki seçenekleri uygulayarak gizleme yapabilirsiniz.Peki şimdi gelelim bu yaptığımız şekiller bizim ne işimize yarayacak aşağıda iki örnek yaptım sizde hayal gücünüzü kullanıp daha farklı örnekler yapabilirsiniz.Çerçeve:Pencere süslemesi:Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
cok açıklayıcı cok begendım siteyi anck yenı oldugum için ufak bişide takıldım.yansıma da zemine atama nasıl olunuyo cok yenıyımde yardımcı olurmusunz?şimdiden saolun.
http://www.sanalkurs.net/raytrace-yansima-yapimi-3886.html adlı derste yansıma yapımıyla ilgili bir yazı var oraya bakabilirsin.
• 10 yıl önce
:D

Yukarı Git