Hosting İçin Önemli Noktalar

Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar nelerdir? Gelin birlikte bunlara bir göz atalım.

Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar nelerdir? Gelin birlikte bunlara bir göz atalım.

Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar şunlardır :

- Hız
- Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
- Desteklediği programlar ve genel özellikler

Bunları önem sırasına göre teker teker açıklayalım.Hız:

Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Gezilen sitelerin yavaş olarak gelmesinin yada gelmemesinin iki önemli nedeni vardır:

Bunlardan ilki, internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından kaynaklanan nedenlerdir.

İkincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Şayet hosting aldığınız Server'ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum HTML formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur.

Verilecek alanın boyutu:

Diğer maddelere de göz atacak olursak; size verilecek alan boyutu (kaç megabayt) ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda hosting alanı talep edeceksiniz. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir.

Verilecek alan iki açıdan önemlidir: Birincisi, daha önce de ifade ettiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber verilen e-mailler de aynı alanı paylaşır. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği:

Web hosting'te bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veri tabanının kiraladığınız Server tarafından desteklenmesidir. Günümüzde artık internet siteleri, tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP,PHP,SQL gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ders faydalı olmuş teşekkürler
aydınlatıcı bilgiler için sağolun, benim sitem bazen açılırken zaman aşımı falan diyor. demekki bu serverden kaynaklanıyor..
bildiğini iyi hosting firmaları varmı? adreserini verbilirmisiniz_?
Bu sitede isim ve adres vermek Yakışı kalmaz.Reklama girebilir.Siz Bana özel mesaj atarsanız Sizi bilgilendırmeye calışabılırım. İyi Günler.
Faydalı Bir Ders Teşekkürler.
Hocam free hostingi domaine baglayabilirmiyiz...
ya bende bilgisayar ile ilgili site açacağım ama domaini güzel bir firmadan almak istiyorum böyle bir firma tanıyorsanız bana lütfen bildirin
çok sağolun kafamda bişeyler oluşmaya başladı
eLLerine sagLik,güzeL bi caLisma, Ve güzeL bi payLasim oLmus. Tesekkür Ederim İyi caLismaLar...
Ogushan bey merhaba, Ben kendime web sitesi hazırlamak istiyorum. Krndi tecrübelerimle... Çünkü harcayacak param yok. Bana ne önerirsiniz. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
tşkler bilgi için host firmaları hepsi dandik hiç iyisini grmedim en ucuzuda en ktüsüde aynı bahaneleri kullanıorlar bence güvenmeyin host firmalarına varsa iyisini bilen msj atsın lütfenn
tşkler:D
BENIM ÇALIŞTIÐIM ŞİRKETTE WEB HOSTİNG YAPIYOR İLGİLENENVARSA IRTIBATA GECEBILIR.:gul:

Yukarı Git