Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Hosting alırken nelere dikkat etmeliyiz, hangi satıcıları tercih etmeliyiz?

Bu yazımda web sitelerinin oluşumda en etkili etkenlerden biri olan hosting kavramını ve hosting alırken nelere dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğim.

İlk önce hosting, yani barındırma hizmeti nedir, bunu açıklayalım.

Hosting, bir sitenin kurulum dosyaları ve tasarım dosyalarının yüklendiği barındırma hizmetidir. Piyasada bir çok hosting firmasının reklamlarını, kampanyalarını vs. görmüşsünüzdür. Piyasada bu işi yapan çok kaliteli firmalar da var, ama bunun yanında bir o kadar da parasını aldıktan sonra işini umursamayan firma gibi görünen şahıslar var.

Benim sizlere tavsiyem yeri ve telefonu belli olan, yer sağlayıcı belgesi olan firmalar ile çalışmanız şeklinde olacaktır. Hosting hizmetinizde bir sıkıntı olduğunda anında destek alabileceğiniz, telefon ile aradığınızda bir firma niteliğini taşıyan destek sisteminin karşınıza çıkabileceği bir yer olmalıdır. Bu tür destek veren firmaların işlerini gerçekten iyi yaptığını bilişim sektöründe görüyoruz.

Hostinginizi alırken ise firmanızda aşağıda belirteceğim özellikleri aramanızda fayda var:

- Hosting firmanızdan hazır hosting paketlerinden size uygun olanını tavsiye etmesizi isteyiniz.
- E-mail ve subdomain (alt alan adı)'nın kaç adet olduğunu öğreniniz.
- Hosting yönetim panelinin hangi sistem ve hangi sürümü olduğunu öğreniniz ve Türkçe olmasına dikkat ediniz.
- Hosting firmanızın sizin istediğinizde yedeklerinizi vermesi önemlidir. Ama hostin firmanız buna mecbur değil, onu da unutmayalım.

Not: Bazı arkadaşlarımızın sunucularında açık olduğunu iddia ettiği firmalar var. Güvenlik konusunda kimse %100 güvenlik diyemez.
Unutmayalım ki, en güvenli sunucu fişi çekilmiş olan sunucudur.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git