Header ile Önbelleği Temizleme

Bu dersimizde oluşturduğumuz web sitesimizdeki dosyaların istemci bilgisayardaki kopyalarının nasıl silineceğini görüceğiz.

Bu dersimizde oluşturduğumuz web sitesimizdeki dosyaların istemci bilgisayardaki kopyalarının nasıl silineceğini görüceğiz.Yaptığımız web sitesini bir kullanıcı ziyaret ettiğinde browserlar tarafından( siteyi tekrar ziyaret edildiğinde daha hızlı açılması için) siteyi oluşturan dosyalar kullanıcının harddiskine kaydedilir.Ancak alışveriş veya bankacılık gibi üst düzey güvenlik gerektiren web sitelerinde içeriğin kullanıcın bilgisayarına kaydedilmesini engellemek gerekebilir.Bunu işlemi yapmak için php'nin header ve http komutları kullanılır.


<?php 

header
("Expires: Mon, 26 Jul 2003 05:00:00 GMT");

header("Last-Modified:".gmdate("D, d M Y H:İ:s")."GMT");

header("Cache-Control: no-store , no-cahce, must-revalidate");

header("Cache-Control: post-check=0 , pre-check=0"false);

header("Pragma: no-cache");

?> ?>Yukarıdaki kod satırını, kullanıcının bilgisayarına kayıt edilmesini istemediğimiz php dosyalarının başına yazarsak sayfanın içeriğinin(resimler ve js dosyaları hariç) kaydedilmesini engellemiş oluruz.

İyi Çalışmalar.
  • Etiketler;
İsmail Mercan
1988 Çankırı Ilgaz doğumlu olan yazar, liseyi Ankara Aydınlık Evler Ticaret Meslek Lisesi / Bilgisayar Programcılığı bölümünde bitirdi. Daha sonra Akınsoft Ankara Bölge Müdürlüğünde stajyer olarak görev aldı. <p>2006 yılında halen devam etmekte olduğu Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümüne yerleşerek öğrenimine devam etmektedir. <p>Web Programlama(PHP-MYSQL, ASP, AJAX,CSS, Javascript ) ve Web Tasarım(Photoshop, Fireworks, Dreamweaver,Flash) ile yakından ilgilenen yazar kendi çapında birçok küçük kapsamlı projeye imza atmıştır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Elinize sağlık sizin sayenizde hergün daha iyi bir webmaster olma yolunda ilerliyoruz. Çalışmanız için çok teşekkür ederim...

Yukarı Git