Hazır ASP Scriptlerde Database Yolunu Değiştirmenin Önemi

Database yolu değiştirilmeyen ASP scriptlerde çok büyük güvenlik açıkları olabiliyor.Bunu basit bir örnekle öğrenelim.

Hazır ASP Scriptler de Database Yolunu Değiştirmenin Önemi

Merhabalar,

Güvenlik sorunları hiçbir zaman bitmiyor gördüğünüz gibi :) Bu makalemizde hazır ASP scriptler de database yolu değiştirilmez ise olabilecekleri göreceğiz.Öncelikle Google'da "Mesut Haber Scripti" olarak arama yapıyoruz.Bu site Mesut Haber Scripti kullanan bir site olarak gözüküyor. Şimdi Google'da arama yaparak Mesut Haber Scriptini indiriyoruz.

İndirdikten sonra database yoluna bakıyoruz.Database yolumuz: db/veritabani.mdb

Şimdi sitede deneyelim.Gördüğünüz gibi database yolu değiştirilmemiş bir sitede istersem database kayıtlarını alabiliyorum.

NOT: Mutlaka kullandığınız ASP scriptlerin database yolunu değiştirin.
  • Etiketler;
Mert Hiçyılmaz
1995 doğumlu. Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri üzerine bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Ayrıca geliştirilmekte olan bir restoran pos sisteminin de kurulum ve bakımlarını yapmaktayım. CCTV, Uzak mesafe internet aktarımı, bilgisayar yazılımsal ve donanımsal sorunlar gibi konularda çalışmaktayım. Bölgemizde ki çok sayıda büyük markanın teknik destek ve kurulum hizmetlerini sağlamaktayım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

hocam bu sadece asp scriptlerde değil free olarak dağıtılan tüm scriptler için geçerlidir
genelde ASP scriptler MSAccess kullandığı için bu tehlikeli.PHP olanlar MySQL kullanıyor genelde.ASP'de MySQL kullananlar da var ama geneli MSAccess

Yukarı Git