Haydee taze taze tasarımlar

Haydee taze taze tasarımlar
  • 16.491

İsminin yanına web tasarımcısı yazmak için öyle uzun uzadıya bir şeyler bilme devri artık kapandı; bir HTML'e iki resim bir yazı ekledin mi tamam.

Siz de takip ediyor musunuz bilmiyorum, ama web tasarımcılığı noktasında teknoloji ile birlikte imkânlar da müthiş gelişti. Müthiş yetenekler çıktı ortaya. Hem o kadar ki, çok ucuzladı her şey. Google reklâmları arasında bile çıkıyor, sudan ucuza web sitesi yapılır deniliyor. İsminin yanına web tasarımcısı yazmak için öyle uzun uzadıya bir şeyler bilme devri artık kapandı; bir HTML dosyasına iki resim bir yazı ekleyebiliyorsan tamam yani.

Şaka mı yapıyorum? Hay bin kunduz! Kaptan Swing olsaydı böyle derdi sanırım. Elin adamı o kadar program üretsin, yıllarca çalışsın, sen bu programı aç, iki resim bir de yazı ekledin mi, al sana web sitesi! Şaka değil gerçek! Bu işe yıllarını vermiş, mevcut programları ilk sürümünden beri takip eden, bütün özelliklerini öğrenmek için gecesini gündüzüne katmış, yapılmış çalışmaları deli gibi inceleyip kodlar arasında kaybolmuş, sonra bütün bu bilgilerini yaratıcı yetenekleriyle birleştirmeye çalışan web tasarımcıları mı dediniz, programcılar mı dediniz? Ne alakası var canım?

Artık öyle bir devir kapandı, şimdi 5 yaşında bir çocuğa bile web sitesi yaptırabiliyorsunuz. Ucuzladı artık, hatta ekmek alırken bakkala şöyle bir not bırakmanız da yeterli:
"- Şu senin çocuğa söyle de bize bir web sitesi yapıversin, parası neyse öderiz, anlaşırız aramızda!"

Ertesi gün yine uğradığınızda ise bakkal paket yapmış uzatıyor.
"- Ne bu?"
"- Web sitesi istemediniz mi Abuzer bey, bizim çocuk bu gece uyumadı, çalıştı, süper bir site yaptı, ben de paketledim, buyrun, güle güle kullanın!"

Teknoloji nelere kadir! Bırakın canım Dreamweaver, Frontpage filan! Yazı yazmak için editör mü kalmadı? Word var bakın, ben bile bu yazıyı Word'te yazıyorum! Flash'a da gerek yok üstelik, öğrenmek hem çok zor, hem de biraz yetenek istiyor. Photoshop, Fireworks programlarına ise yanaşmaya gelmez. CSS mi dediniz? CNBC'de yayınlanan CSI dizisi ile bir alakası var mı acaba? Hadi hadi, boş verin bunları.

Piyasada o kadar çok hazır template var ki... Adamlar uğraşmış yapmış, 2000 dolara satıyorlar, emekleri de geçmiş, ama boş ver, nasıl olsa herkes kullanıyor. Kim para veriyor ki zaten böyle şeylere? Mutlaka bir yerlerden "download" edebiliyorsun. Şarkıcılar bile o kadar uğraşıyor baş edemiyor korsanla, onlar mı baş edecek? Karıştırmaya gerek yok. Hem bir sürü forum sitesi var, indir birinden, kullan. Adam "gâvur" değil mi? Ne hak hukuku geçermiş canım? Evet, alın bir template, değiştirin yazılarını, kullanın! Müşterilerinize de şöyle dersiniz:

"- Nasıl güzel olmuş mu? Ben yaptım, bunu yapmak için tam 3 gün çalıştım ama şimdi kapı artık 3 boyutlu dönüyor! Her gün bir boyutunu hallettim yani!"

Müşteri ise aşağı kalacak değil:
"- Aferim, işi biliyorsun, istediğin paraya değecek gibi. Buna bir de loading (intro demek istiyor) yapalım, rakip firmamız oğluna yaptırmış, aynısından olsun, bir hava basalım, hadi baba göreyim seni!"

"- Ne demek, intronuz hemen geliyor!"

Yok canım, hazırlayan kişi 3D Max kullanmış olabilir, ne önemi var, bilmesen de olur. Hemen al swf dosyasını, decompiler ile çevir, yazılarını değiştir, sür piyasaya! O kadar. Bu firma sahibinin tek derdi rakibe çalım atmak, gösterişli olsun istiyor, gerisinin önemi yok yani. Hatta ana sayfaya bir iki cafcaflı gif resmi koymak lazım, şöyle yanıp sönen, ışıklı bir şeyler. Işıklı şeyler daha çok dikkat çekiyormuş. Zaten firma sahipleri de çok hoşlanıyorlar böyle yanıp yanıp sönen şeylerden. Ne yapalım, adamlar istiyor. Bilmiyor olabilirler, ama şimdi kim anlatabilir onlara bunu? Yok, yok. Uğraşmayın. Verin gitsin, pardon yapın gitsin.

Hem sitede kullanacağınız resimlerin lisanslı olması çok da önemli değil. Bulun internetten, kaynağını ne yapacaksınız? "Üzümünü ye, bağını sorma" diye söylerlerken herhalde bir bildikleri vardı atalarımızın. Gerçi bu üzüm değil ama, bağ dersen şimdilerde link diyorlar, o da bağlantı demek. Üzümü de web sitesi diye değiştiriverirsiniz, "apdeyt" etmiş olursunuz.

Web sitesi yapmak işte bu kadar basit. Şimdilerde piyasada bir sürü kitap var, birçok sitede sürekli olarak dersler yayınlanıyor. Ne kadar anlamsız! Teknoloji gelişti, bu kadar imkân var, hala daha program öğretmek için uğraşıyorlar. Sizce de saçma değil mi?

Bakın, teknolojiyi yakından takip eden bir müşteri ne diyor:
"Canım, neden gidip "hakiki öz" bir web tasarımcısı bulacağım? Çok para istiyorlar. Gerçi geçen aldığım uyduruk bir bibloya daha fazlasını ödedim ama olsun. Para çıkarken dikkat etmek lazım, gider hanesine işleniyor sonuçta. Hem geçen gelen çocuk "Abi ver bana 100 dolar, sana cillop gibi web sitesi yapayım, yanıp sönen ışıklar, gazeteler, döviz kurları, son haberler, namaz vakitleri olsun hem, Google'dan da birkaç reklâm koyduk mu popülaritesi artar sitenin, ilk sıralarda çıkar, hem de 3 günde hazır siten" dedi. Ben de, " 100 dolar çok, 80 lira veririm dedim, anlaştık böylece. Şimdi gelen bir teklif var, ona bakıyorum, adam programlama, tasarım filan diyor. Parası da çok üstelik. Şimdi ben neden çocuğa yaptırmayayım? Yapsın çocuk, gariban, kazansın."

Elbette böyle ince fikirli olmak herkeste rastlanabilecek türden bir haslet değil. Web tasarımı ciddi bir iştir diyorlar. Aldırmayın, boş verin. Eğer yarın kapınıza bir seyyar web tasarımcı yanaşıp, "alüüüü yenge, ister misin, web tasarımı var, Flash header'lar var, banner'lar var taze taze, istediğin şekilde menüyü hemen yapıyorum, bilgisayarına kopyalıyorum" derse bence şaşırmayın. İnternetin ciddiyet istediğini söyleyenlere de gülün geçin. "İnternetin iki anlamı var, birincisi gazete okumak, ikincisi mail atmak" deyin.

Saçmalamayın canım, artık devir değişti, siz şaka yaptığımı düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Burası Türkiye, burada her şey mümkün.

NOT: Bu yazı aynı zamanda Milliyet web sitesinde de yayınlanmaktadır. Görmek için buraya tıklayın.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Bende aynı sektörde Web Programcısıyım. Grafik web site şablonlarımı bu işten gayet iyi anlayan bir ortağıma; yani sana yaptırıyorum. :) İstesem Google'dan binlerce hazır şablon bulur, sizinde bahsettiğiniz gibi SWF decompiler ile FLA dosyasına çevirir ve istediğim düzenlemeleri yapar müşterinin önüne sürerdim. Sektörümüzün çoluk çocuğun oyuncağı haline gelmesi üzüntü verici bir gerçek!. Makalenizdeki çocuk resmi bunu gayet iyi açıklıyor zaten. Aslında web site tasarımını bildiğimiz site inşaalarına benzetmekte mümkün. Hatırlarsınız 1999 yılındaki depremde soyadı "Göçer" olan malum şahsiyet malzemeden kıstığı için bütün siteleri enkaz haline gelmişti Bizim sektörde de kendisini uyanık zanneden bahsetmiş olduğunuz kişilerin sonlarının bu adam gibi olacağını sanıyorum. Diğer yazılarını bekliyoruz dostum.
Çok doğru tespitler."Clipart kullanmayalım burada, şunu çalmayalım uygun olmaz" dediğinizde "ya çal, kullan gitsin no'lucak" cevabı hiç tereddütsüz verilebiliyor. Hayır bari kullanıyorsun, esinlenip, farklı bir şey ortaya koyma çabası da yok, olduğu gibi alıyorlar. Benim alanım web değil aslında ama yapmam söyleniyor, muhtemelen çoğunu kullanmayacağım kodları anlamaya çalışıyorum, sadece bu işe saygım olduğu için, sadece bir yerlerden bedava kod aramamak için. Bu yazını saklayacağım...
ne yapılabilir bu konuda... bilgisayar bilmenin bir anlamı kalmıyor... artık herkes bir şeylerden anlıyor... gerçekten çözüm üretmek çok zor...
gerçekleri ve gelinen vahim durumu anlatan bi yazı olmuş .geçenlerde iki tanıdığımın arasında geçen konuşmaya kulak misafiri oldum sizinle paylaşayım.. **serpil duydunmu falancanın oğlu web sitesi yapıyormuş- *öylemi **evet hemde firmalara yapıp para bile kazanıyormuş..daha orta 1 e gidiyor..maşallah ne çocuklar var.. ---kısacası dostlar bu iş çoluk çocuğa kalıyormuş gibi bir hava var.. bende d.weaver a katılıyorum..bunların yaptığı siteler bir enkaz olmaya mahkum bence ..2gün corel öğren 2gün flash ta link vermeyi tuş yapmayı öğren çık ortaya sudan ucuz web sitesi diye.. böyle giderse yakında hakkaten kapıya gelen ve yardım dilenir bir sesle ""abiii 10 liraya web sitesi yapıyorum istermisin abiii""diyenleri görürsem şaşırmam...
içim karardı ama azmimi yok edemeyecek böyle şeyler! çoluk çocuğa kaldı evet; lakin profesyonellerle çalışmak isteyenler de var her zaman da olacak. Çoluk çocuk yapsın da ASP.NETli veya PHPli bi site de göreyim... :kirp:
hehe vallah gülfürfü beni ben 16 yaşındayım php asp demişsin abi şöle halk dilinden bi örnekte ben verim : "Abi bırak ne kurdurmaya para veriyonya al ordan joomlayı iki ileride bi config.php ayarla bide bedava tema attınmı tamamdır he istersen ikide modül atarım ben off siteye girmeye kıyamazsın" hadi buyrun benim sitemde joomla biras piyasa araştırdım tema için adam edit yapacak çok iyi biliyorum ben bulaşmim dedim adam 200 ytl yaparıs koçum dio vallah resmimi koymadım daha ama anlımdada enayi yazmıo. Neyse bayaqı dahıttım yani abi artık çocukmuş işte ne bilim çalıntıymış piyasa allak bullak yakında yukarıdaki örnek gibi seyyarlarıda çıkacak bunun :D ama hiç bişi sıfırdan yapmaya benzemez onuda çok iyi biliyorum .
Herkes hakli ben suan almanyadayim Türk müsterilere hitap etmeye calisiyorum(!!!) ama maalesef olmuyor olsa bile cok zor oluyor ama sorunum sadece türk müsterilerle almanlar ise cok farkli isi biliyorsaniz referanslariniz da saglamsa istedikleri gibi bir isi teslim edeceginize inandiklari an olay bitiyo fiyat da ikinci planda yani evveliyat profilikte siz profesyonel oldugunuzu biliyorsaniz yeter elebet birgün degeriniz anlasilacaktir RESPECT
yazınıs çok gzl bncede profesyonelsenis ve azimliysenis 1000 kişiyle aynı işi yapsanıs bile farkınıs görülür ..
bu işleri anlamak mümkün değil zaten, zaman öyle bir zamanki, önüne gelen ben tasarımcıyım diyor ama yaptığı işe bakıyorsun içi boş ve fos işler... :uzul:
merhabalar öncelikle site içeriği çok güzel emeği geçenlere teşekkürler.
Çok doğru ve güzel bir yorum. Başıma bununla ilgili i olay gelmişti, bakırköy'de bir cafe'miz var ve buna bir websitesi yapmak istemiştim. Sonra bir gün cafe'den abim aradı "Kadir bak burda bi arkadaş var elinde 1000 dolarlık script mi ne öyle bişey varmış, bize ücretsiz vericekmiş" dedi, çocuğu telefona verdi bi iki dakka konuşup msn'mi verdim akşama msn'de biraz konuştuktan sonra scripti istedim "yaa sonra halledelim" dedi, "peki" dedim aradan 3-4 hafta geçti sevdiğim bi abim bu adama site yaptıracağını söyledi ve fiyat için tanıdık olduğu için ona özel bir fiyat söylemiş 1000ytl, girip siteyi inceledim, site bildiğimiz joomla bi kaç mod, güzel bi tema 3-5 saat zaman ayırıp siteyi hazırlamış. Yazık.
Çok hakılısnız seraceetin hocam aslında bu sektör trkiyede çoluk çocugun ayağına düşmüş,gerçekten zor bi durumda Ama profesyonellerin birgün değeri anlaşılacaktır mutlaka . Aynı zmaanda elin gavuru yapmış demek de yanlış ama millet hep böyle diyor:kul hakkı var ne olursa olsun:sonuçta o kişide oradan para kazancak.Guzel yazı olmuş Elinize sağlık.
arkadaşlar bende bu işle amatör olarak ilgileniyorum ve bu işi iyicene geliştirmeye karar verdim.asp sql flash dreamweaver filan öğreniyorum. ama sizin yazdıklarınızı okuyunca acaba bu işi yapmasam mı öğrenmesem mi kendime başka bir iş kolumu öğrensem dediğim oluyor.siz ne dersiniz ?
Tabi ki kendini geliştirmen gerekiyor, seviyorsan bu işe yönel, bütün gereklerini öğren, Sanalkurs.net de bunun için var zaten. Bizim sözümüz hiçbirşey olmadan herşey gibi görünenler, başkalarının emeklerini çalanlar, orjinal bir şey üretemeyenler ve bütün bu özelliklerine rağmen herşeyden anladığını iddia eden parazit tipi insanlar...
Varsın şimdi 3-4 sayfadan ibaret, kopyala yapıştır siteler iş yapsın. Ama nereye kadar? Düzelecek elbet tüm bunlar zaman ile, Şevkimizi kaybetmeyelim.
doğru söze ne gerek. :uzul:
:D:D:D:D:D:D:D:D koptum helal :gul: malesef bazı şeyler gerçektir şimdi iyi dinleyin burası Türkiye burda orjinal yapana tamah edilmez ucuz ossun çalıntı ossun dimi ama kayserili kurbanem ben sana 100 milyon veriyom az paramı bana yahho yap emi :D tabi emmi yaparım ne demek gir yahoya sağ tıkla kaynağını görüntüle kes kopyala yapıştır dreamweare uzantıyı yap php yada html aha emmi oldumu aynısı de afferim desinler emmileri :D bu kadar paraya bu kadar emek :D biz ondan hep geri kalmışlardanız
Ben yeni öğrendim yapılan resimlerin bile telif hakkı varmış Elindeki .psd dosyasını gösterdimi hukuki işlem uygulanıyomuş. Bundan sonra daha dikkatli olun derim....
abi bende okulunu okuyorum ama pek kolay bir işe benzemiyo
ben sadece merak ile başladım ... şimdi de mecburen bir site yapıyorum... hem de programlama dili bilmeden ... ama asla kendime web tasarımcısı diyemem. (siteyi sadece acil para gerektiği için yapmayı kabul ettim :() :) ama azimliyim. asp yi de php yi de öğreneceğim:) nasıl ki dillerin grameri olmadan uzmanlaşmak imkansızsa, web tasarımda da programlama dili bilmeden usta olunmıuyor sanırsam... o yüzden işini hakkı ile yapanın mağfur olmayacağına inanıyorum. karamsar olmaya gerek yok
Merhabala şimdi makaleyide yorumları da bir hışım ile okudum 1. yürümek istiyorsan emeklemek zorundasın 2. yürümeyi öğrenmek için biri iki tutanağın olur , 3. Kimse anasının karnından yürüyerek çıkmıyor şimdi bu makalayi allahtan okurken acemi biri değildim... yada yeni başlayan bir web master değildim yoksaşevkimkırılacaktıvebaşlamayacaktım bu işe ve allahtan yorumlar da ateş pahası kadar pahalı ağır kaliteli yani... ,ya biraderler siz hiç acemi olmadınızmı siz hiç emeklemedinizmi.İNSAF
selamlar konu için tsk ediyorum valla ben bu ise baslamaya niyetliyim kurslarina gidicem zamanla kendimi gelistiririm bunu biliyorum cünki cok inatci bi yapım vardir biseyi yapmadan asla kalkmam basından bi örnek ise Ubuntu linux tabanli iletişim sistemini hiç bilmiyordum ve hiçde yüklemedim ama basına oturdum 1 günde 5 kez pc ye format atmam gerekdi ama sonucda kurdum. buda bunun gibi bisey insan isterse yapabilir elbette. Ben Web Tasarimcisi Degil Bunu Ben Yaptim Demek İçin Bu Kurslara Gidiyrm
Çok Haklısın
Sevgili arkadaşlar, bu yazıyı yazarken elbette yeni başlayanlar ve bu işe gönül vererek canla başla şevkle uğraşanlar kastedilmedi. Amaç, şevkinizi kırmak da değil, ama "para var bu işte" diye giriş yapıp kendini ilerletemeyen, daha doğrusu ilerlemek için bir amaç gütmeyen, çalan, çırpan, saygısız insanlar hedef alındı. Eğer şevkinizi kırmak olsaydı amacımız, bu siteyi açmazdık, öyle değil mi? Teessüf ederim, lütfen yazılarımızı dikkatli okuyun ve dikkatli bir şekilde yorumlayınız.
Her işte başarının ön koşulu sevgi, inanç ve azimdir diye düşünüyorum. Eğer işinizi seviyor, başarılı olacağınıza inanıryorsanız, sabır ve azimle devam etmelisiniz. Yolunuza çıkan engelleri çıkmaz sokak tabelası gibi okuyup geridönmek yerine; onları, bizi hedefe götüren birer araç/basamak olarak görmek daha akıllıca olsa gerek.. Şunu da unutmamak gerekir ki, kolay elde edilen şeyler hep kolay kaybedilmeye mahkumdur. Kalıcı/değerli olan şeyler, emek ve devamlılık ürünleridir.. selamlar..
doğru söze ne denir ki :)
valla öncelikle ya arkadaşlar galiba ben dünyadan habersiz birisiyim ya öyle şirketler ya da patronlar var mı :hayret: :D yani traji komik bir olay keşke daha ciddiye alınsa ülkemizde:-dusun:
Üsatd vallahi bu yazı dizisini iyce hikayey çevirdin. Okuyoruz ama henğz WEB tasarımı ile ilgili bir şey bulmadık. Sürekli, betimlemeler, canlandırmalarla olayı bir hikayey çevirdin. Emin misin takip edip bir şeyler öğreneceğimize.
Evet bu yazıda bulamayabilirsiniz, zaten bu yazı web tasarımını hemen kavrayabilesiniz diye değil, web tasarımının içinde olanlara hitaben yazılmış bir yazıdır. Dolayısıyla Diğer yazılarımızı kontrol etmenizi öneriririz.
arkadşlar bence merak etmeyin lise1'de HTML'den dahi anLamazdım... arkadaşlarım anlardı site yapmak için yer ararlardı..Bir kaç yere yaptılar adamlar ciddiye almadı bunları ve para ödemedi... çoluk çocuğa iş yaptırmaz akıllı adam... Şu an lise son öğrencisiyim ve ASP - ASP.NET - PHP - SQL ve birçok dalda eğitimler veriyorum... Kimsede o arkadaşlarımı tercih etmiyor... Joomla vs. bahane işi öğrenin profesyonelleşin... Herkesin Tercihi olursunuz..
Merhabalar; İçimizdeki duyguları buraya aktardığınız için teşekkür ederim. Ben henüz 2 yıl kadar kısa bir süredir yazılımla uğraşmaktayım. Yazılım serüvenimin 1. yılının sonlarında ÖSS ye girdim ve tercihimde bu yönde oldu. 21 yaşıma da 17 kasımda giriyorum.:) Liseden beri tanıdığım bir arkadaşımın ayda 5-6 tane site yapması ve bu işle 9 senedir uğraşıyorum demesi ama yaptığı tüm sitelerin çalıntı flashların editlenmesiyle oluşmuş olması beni delirtiyor. Üstelik utanmadan mazereti de hazır. "Adamlar bunları free olarak dağıtmış ben de kullanıyorum. Yaptığım yanlış değil"... Ayda hiç abartısız 1000 TL ye yakın gelir elde ediyor. Bir gün evinde yaşadığım komik bir olayı anlatayım. -Hacı senin bilgisayarda photoshop yok mu? Yeni mi formatladın PC yi. +Yoo o PC 6 aydır format yemiyo. -Eee... Photoshop u kaldırdın o zaman. +Yooo. Kurmadım. -Nası yani neyle yapıyosun sen resimleri falan. Hadi çalıp editliyosun da neyle editliyosun. +Olm paint var ya. -........................ Birgün çaldığı o sistemlerin asıl sahiplerine mail atıp durumu bildirmeyi düşünüyorum. Ben .NET teknolojisinde kendimi geliştiriyorum. Sonsuz bir döngüdeyim biliyorum. Sürekli gelişmem gerek çünkü. Tabi tasarımdan anlamıyorum. Daha doğrusu profesyonel bir iş için projede tasarımcı ayrı yazılımcı ayrı olmalıdır diye düşündüğümden, kendime çizdiğim bu yazılım yolunda tasarımla pek uğraşmak istemedim. Bu sebeple yapacağım sitelerin grafiklerini temasını vs. işi iyi bilen biriyle anlaşarak halletmek istediğimde kahretsin ki çevremde adam gibi işin hakkını veren birini bulamıyorum ve internette tasarım için çalışan firmalar aradığımda ilk çıkan firmanın bana teklifi resmen hakaretti. Kendilerine de belirttim. Adamlardan sadece admin paneli ve sitenin arayüzünün tasarımını istediğimi defalarca belirttim maillerde. Ama gel gör ki msn de bana "tasarım için hizmet vermiyoruz sistemi komple alın. 400 TL den başlıyor. Gerisine karışmıyoruz istediğinize satın" denildi. İki saattir sana ne anlatıyorum be adam ben yazılımcı olmak için çabalıyorum sen beni hazırcılığa yönlendiriyorsun. Ama soracak olursanız o koca kadronun yaptığı sistemleri dalga geçe geçe yaparım. Daha büyükleri için de gün yakındır! Tekrardan içimizdeki duygulara ses olduğunuz için teşekkürler. İzniniz olursa yeni kuracağım programlama eğitim sitesinde buraya link vermek istiyorum. İyi çalışmalar, iyi günler...

Yukarı Git