Harfin Yapısı

Yazı çalışmaları yapılırken harflerle alakalı bir takım terimler kullanılır. Her tasarımcının bilmesi gereken bazı terimlerdir bunlar. Bu dersimizde bunları öğreneceğiz.

Yazı çalışmaları yapılırken harflerle alakalı bir takım terimler kullanılır. Her tasarımcının bilmesi gereken bazı terimlerdir bunlar.

Harfin alt ve üst çizgileri arasındaki dikey uzunluğa harfin yüksekliği,Harfin alt ve üst çizgiler arasındaki yatayda kapladığı uzunluğa harfin genişliği,Gövdeyi oluşturan kısmınada harfin kalınlığı denir:Tipografi dilinde harfin büyüklüğüne punto denilir.Harfler düz(sans serif-serifsiz),
Tırnaklı(serifli) olarak ikiye ayrılır.

Büyük harflere majiskül, küçük harflere ise miniskül denilmektedir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Eline sağlık. Çok gerekli bir ders :kirp:
iyi bayramlar teşekkürler
Eksik ve yetersiz olmuş. Şöyleki tipografi de her font ismi bir yazı ailesini kastetmektedir. Helvetica, Arial, Verdana v.s. bunlar yazı ailesinin ismidir. Dolayısıyla harfler deil yazı aileleri serifli serifsiz diye ayrılılır. Ayrıca serifli serifsiz diye ayırmak eksik bir anlatım olacaktır. Zira script, fantezi ve kaligrafik yazı ailelerini hanfi alana dahil edeceğiz. Ya da gotik yazı ailesini ? Ama yinede çaban ve emeğin için tesekkurler.
çok taşakkürler gerçekten gerekli bilgiler saolasın
çok taşakkürler gerçekten gerekli bilgiler saolasın
Teşekkürler...
sürekli kullanıp ne olduğunu bilmediğimiz bilgi..tşk

Yukarı Git