Hareket Eden Resimler Yapalım

Bu Dersimizde Hareket Eden Resimler Yapmayı Öğrenelim.
Yeni bir sayfa açıyoruz.Ardından çalışmamıza başlıyoruz.


Kullancağımız resimleri photoshopta açıyoruz.Resimlerimizi sürüklüyerek sayfamıza bırakıyoruz Ctrl + T kombinasyonuyla dilerseniz boyutlarını ayarlıyabilirsiniz.Resim layerlarımızın gözünü kapatalım. Sanalkurs adlı layerımızın blending ayarlarına giriyoruz.Bunun için sağ tıklayıp blendig options simgesine tıklıyoruz.Ardından gerekli efekleri uyguluyoruz.


Bu aşamadan sonra resmimiz aşağıdaki gibi olacaktır.


1. resmimizin gözünü açıyoruz.

Ardından Layer açılır menüsü altındaki Create Clipping Mask seçeneğini seçiyoruz.


Not;Eğer resmimiz oluşturduğumuz sekilden büyükdeğilse bu işleme gerek yoktur bilginize.

Fill açılır menüsü altındaki Edit In Imageready sekmesine tıklıyoruz.Windows - Animation penceremizi açıyoruz.


Yeni bir frame oluşturalım.Oluşturduğumuz bu framede ise mask layerımızı biraz aşağıya cekiyoruz.


Aynı işlemleri tekrarlıyoruz yeni bir frame daha açıp mask layerımızı biraz daha aşağıya cekiyoruz.Bu işlemi resmimiz aşağıya inene kadar tekrarlıyoruz.Son frame'in yanına yeni bir frame daha oluşturup işlemlerimi tersine doğru yapıyoruz.

Bu işlemleri en aşağıya inene kadar tekrarlıyoruz.Opacirty değerlerinide 10'ar azaltıyoruz.


Diger resimleride aynı mantıkla yapıyoruz.Çalışmamızı Fill açılır menüsü altındaki Save Optimized As'dan .gif formatında kaydederek son veriyoruz.
  • Etiketler;
Çağlar Umut Tosun
Grafik Tasarım bölümü mezunu olan yazar, dört yıldır grafik tasarımla uğraşıyor. Şu sıralar desen, karakalem ve animasyon çalışmalarına da yoğunlaşmış durumdadır. <p>Çağlar Umut Tosun, Photoshop, Flash, Freehand, CorelDraw, Frontpage programlarını kullanmayı biliyor ve sitede bu programlar hakkında dersler yazıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ya super seyler yapıyosunuz bende yapmaya calısıyorum ama yapamıyorum cunku bılmıyorum hıcbırsey ya ogrenmem lazım bıran once meslegımı yakından ılgılendırıyor ama ogretmedıler:uzul::uzul:
süper bi çalışma
Çok ilginç ve beceri isteyen bir çalışma, henüz daha işin anaokulundayım, ama öğrenme isteğimde var.. Deneyimlerim arttığında mutlaka denemek istiyorum.. Önerileriniz ve dersleriniz için teşekkürler.. Saygılarımla....
Gerçekten güzel bi çalışma ama flash a göre kalitesi biraz düşük olduğu için bu çalışmalar yani gif türü çalışmalar pek tercih edilmiyor günümüzde...
Foruma gif upload ederken belirli bir büyüklük var sanırım 488 kb maksimum dosya boyutu benim kaydettiğim orjinal .gif dosyayı 3 mb oldugu için onu biraz küçülttüm ve kaydederkende minumun özellikleriyle kaydettim genede 450 kb oldu ondan biraz cözünürlügü düsük oldu.
Çok ihtiyaç duyduğum bir şey.. Teşekkürler..:kirp:
gerçektan güzel bilgiler var
Teşekkürler Emeğinize sağlık. Sayenizde yine harika birşey öğrendim
teşekkür ederim denedim.oldu ama yukardan aşağı kayma oldu yinede bilgin için sağol
Yeni bir frame oluşturalım.Oluşturduğumuz bu framede ise mask layerımızı biraz aşağıya cekiyoruz. buraya kadar geliyorum ama benim resim turuncu seyin yarisi disarida gözüküyo
ben hepsini uyguladım ama baska resimlerle we baska cercewelerle harika oldu paylaşım için tesekkür ederim ;) bu siteyiii cooooook sewdiiiiimmmm harika yaaa iiki war
dreamweawer dan daha kolay bı sekılde yapalırssınız.bu kadard augrasmassınız cok kolayyyyyyy!!!
bilader birde türkçesini yazıver bende türkçe var
süper ya bu siteye bayılıyorum çok fena dersle rveriosunuz
güzel ders ama bu kadar teferruata gerek yok var mı anlamadım. 1.frame de resmi yukari cekin ikinci frame de ise resmi ortalayin, tween degerini istediginiz kadar verin mesela 10... işlemi bir de tersine yapin. bu daha basit olmaz mi yoksa yanlış mıyım?
yha ben indiremiorum:agla:

Yukarı Git