Gridview Özelleştirme (Customization)-Delete Confirm

Asp.net web sitelerinin daha çok yönetim kısımında kullanılan veri listeleme kontrollerinden Gridview'e delete confirm özelliği eklenecektir

Herkese Selamlar,

Bu derste Asp.net web sitelerinin daha çok yönetim kısımında kullanılan veri listeleme kontrollerinden Gridview'e delete confirm özelliği eklenecektir.

Boş bir gün bulmuşken bir şeyler yazayım istedim. Gerçekten bu aralar bayağı yoğunum. İngilizce bir yandan, Ales bir yandan, hepsi üstüme üşüştüler. Teknik konulara pek fazla zaman ayıramaz oldum. Bunu telafi edeceğimden emin olabilirisiniz.

Konumuza dönersek, Asp.net web sitelerinin daha çok yönetim kısımında kullanılan veri listeleme kontrollerinden Gridview'i fonksiyonel hale getirmeye çalışacağım. Bu yazımda gridview'e silme onayını ekleyeceğim.

Yönetim paneli verilerin yönetim merkezi olduğu için verilerin düzgün ve anlaşılır bir şekilde listelenmesi önemlidir. Bu gibi kontrollerle verilerimizi birkaç tıklama ile listeleyebiliriz. Fakat eğer kontrolün bizde, yani kodlarımızda olmasını istiyorsak, işlemleri gridview kontrolüne bırakmadan, veri operasyonları için gridview'in olaylarını kullanarak işlemleri gerçekleştirmemiz daha doğru olacaktır.

Buna benzer birkaç bileşen kullanmıştım. Örneğin ; Telerik, DevExpress, Obout Suite gibi firmaların Asp.net için ürettikleri bileşenlerdir. Bu bileşenlerde o kadar kolay şekilde bir çok fonksiyonelliğe sahip olmanız sizi şaşırtacaktır. Yalnız tabi bunu kullanmak için satın almanız gerekir.

Hemen uygulamamıza geçelim.

İlk olarak örnek bir veritabanı ve içerisinde tablomuzun olduğunu varsayarak başlıyorum.Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bir sayfa oluşturalım ve bir adet girdview sürükleyip bırakalım.

Sayfamızın code-behind kısmına gelerek listeleme methodunu ve nerede kullanılacağını görelim.


protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)

    {

        if (!IsPostBack)

            getlist();

    }    void getlist() 

    {

        // burada service methodu ile verilerimizi alıyoruz.

        GridViewhaber.DataSource = service.getlist();

        GridViewhaber.DataBind();

    }Daha sonra da gridview kontrolümüzü otomatik bağlamadığımız için sayfamızın html kısmında gridview içinde tablomuzdan gelen verilerin geleceği alanları belirtiyoruz.Evet, kodları yukarı da görüyorsunuz. Burada önemli olan kısım silme işlemini yapacağımız CommandName,CommandArgument kısımlarıdır. Bu kısımlara veridiğimiz değerleri ile gridview'in RowCommand olayını kullanarak silme işlemini yapacağız.


protected void GridViewPage_RowCommand(object sender, GridViewCommandEventArgs e)

    {

        int id;        if (e.CommandName == "DeleteRecord")

        {

            id = int.Parse(e.CommandArgument.ToString());            try

            {

                // silme işlemi 

            }

            catch (Exception ex)

            {

                throw ex;

            }            getlist();

        }

    }Şimdi kullanıcı silmek istediğinde onay kutusu çıkmasını sağlayacağız. Bunu da silme linkimizin OnClientClick özelliği script fonksiyonunu belirterek yapacağız. İlk önce sayfamızın head kısmına script kodumuzu yazalım.


<script type="text/javascript">

    function OnBeforeDelete() {

        if (!confirm("Sayfayı Silmek istediğinizden Emin misiniz ?")) {

            return false;

        }

    }

</script>


Yukarıdaki resim şeklinde verilen koda baktığınızda nasıl belirtildiğini göreceksiniz.BU örneğimizin sonuna geldik.Peki başka ne gibi özelleştirmeler yapılabilir?

[*] Toplu silme özelliği için her satırın başına checkbox konularak seçim yapılabilir.
[*] Satırlar arasında dolaşırken satır renklerinin değişmesi sağlanabilir.
[*] Gridview in başlıklarına tıklandığında alan için sıralama yapılabilir. vs..

Eğer siz de özelleştirmeler yaparsanız haberim olsun.

İyi çalışmalar..

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git