Grafik Tasarımcı mı olmak istiyorsunuz?

Grafik Tasarımcı mı olmak istiyorsunuz?

Design sözcüğü Latince kökenli 'designare'den türemiştir; anlamı 'bir şeye işaret etmektir'. Tasarım bir problemin çözümü demektir.

Design sözcüğü Latince kökenli 'designare'den türemiştir; anlamı 'bir şeye işaret etmektir'. Tasarım bir problemin çözümü demektir. Tasarlamak ise; belirti bırakmak, özet etmek, işaret etmek, özgün olmak, benzersiz ve tek olmak vb. eylemleriyle kullanılır.

Grafik Tasarım görsel bir iletişim sanatıdır. Birinci görevi mesajı iletmek ya da bir ürün veya işlevi tanıtmaktır. Grafik Tasarımın en güzel şekli ile özeti ise, resmin; biçim, şekil, tarz, teknik vs. düzenlenmiş halidir. Tasarım yapmanız için ise sadece bilgisayar kullanımınız yetmemekle birlikte renk, desen ve yaratıcılığı ile birlikte hepsi bir bütün olmalıdır. Bir nesneyi kavrayabilmek için önce onun gerçek şekli üzerinde fikriniz olması gerekir; yani önce nesnenin kendisini keşfedin ki, o nesnenin soyutlanmış halini ortaya çıkarabilesiniz.

Grafik Tasarım son zamanlarda iyice ilermeye başladı; ama bunun yanında özgünlüğünü kaybedebiliyor. Bazı tasarımcılar kendine özgü yapmak yerine alıntı ve çakma olarak devam ediyor. Örnek olarak:Bu resimde gördüğünüz üzere kapak tasarımındaki benzerlik çok dikkat çekiyor :) Demek ki bizler üretmek yerine kolaylığa kaçıyoruz.

Grafik Tasarımcı olmak zahmetli ve bir o kadar da zorlu bir iştir.Düşünmeyi çok gerektirdiği için insanın kendi kafa yapısında biter. Kısacası, insan ne yapmak istediğini bazı şeylerle anlatamaz, ama bir resmin üzerine şekil vererek neyin ne olduğunu kısaca anlatır.

Grafik Tasarımda bilgisayar ortamında Photoshop, Corel Draw en başta bu iki program hakim olmanız lazım; sonra ise Illustrator, InDesign, Freehand gibi programları yanında kullabilirsiniz. Mesela ben afiş, kartvizit, amblem yaparken resmi Corel Draw programında düzenlemiyorum, nedeni ise ağır çalışması ve Photoshop kadar etkili olamamasıdır. Photoshop'da resmimi düzenler, ışığını, resmin tonunu, croplanmasını burada ayarlarım; sonra Corel Draw'a geçerim. Burada ise gerekli düzenlemeleri yaparak devam ederim.

Corel Draw vektörel tabanlı bir program iken, Photoshop pixel tabanlı bir programdır. Açıklamasını yapayım:

Vektör yönetimi pixel dışında farklı bir grafik çizme yöntemidir. Pixel yönteminde, küçük noktalar birleştirilerek resim elde edilir. Vektörler ise matematiksel eğrilerdir. Vektörel çizimler yüksek kalitede baskı edilmesini sağlamaktadır.Ayrıca ek bilgi "dpi" ise grafiklerin netlik ve kalite ölçümünde kullanılan bir yoldur. "dpi" sayısı arttıkça, resmi oluşturmak için daha çok "dot (nokta)" kullanılıyor demektir. Ve bu durum, resmin daha detaylı ve daha kaliteli basılmasını sağlamaktadır. Ayrıca pixel sayısının artması, dosya boyutunun artmasına sebep olmaktadır. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir :) (Ayrıca bakınız: Bitmap ve Vektörel Grafikler)

Tasarım bir problemin çözümü demektir. Bir tasarım ne kadar çekici olursa olsun, verilmesi istenen mesajı iletemiyorsa, hiçbir değer taşımaz. Bazen birçok tasarımcı, yarışmalarda ödül kazanmak uğruna bu gerçeği unutur. Grafik tasarımcı öncelikle güvenilir, yenilikçi ve kişisel bir yaklaşım biçimi bulmaya çalışır. Bununla birlikte, tasarım temelde bir hizmettir ve aynı zamanda müşterinin, ürünün ve pazarın özelliklerine ve koşullarına uygun mesajların etkili bir biçimde iletilme sorumluluğudur. Çok daha basite indirgeyecek olursak; hesabı ödeyecek olan müşteridir. Ama bu, doğallıkla müşterinin her zaman haklı olacağı anlamına gelmez. İyi bir tasarım, çoğunlukla duyguların ve düşüncelerin paylaşıldığı ortak bir çalışma sonucunda ortaya çıkar.

Dünyada endüstriyel ürünlerin tasarımı ve markalaşma konusunda çok şiddetli bir mücadele sürerken ülkemizde, tasarıma önem vermeyen bir düşünce şekli ile uluslararası alandaki markalar savaşında var olmamızı beklemek cahilce bir beklentidir. Şehirlerimizde bizi sıkan sokaklardaki bir etken de gördüğümüz, yaşadığımız Mimari Tasarımın yanına uğramadığı inşaat kalfası ve müteahhit işi çirkin binalara ilave çirkin tabelalardır. Tüm bunların sonucu olarak hem fonksiyonellik açısından ticari amacına tam ulaşmayan, hem de estetik açıdan trilyonlarca lira çöpe atılmaktadır.

Sonuç olarak, ben de Grafik Tasarımda yolun başındayım ve sizlere bir şeyler anlamtak istedim. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Arkadaşlar bende bu işte henüz usta değilim ama sizlere bildiğim bilgileri paylaşmak istedim.Umarım yardımcı olmuşumdur...:kirp:
• 12 yıl önce
Güzel konulara temas etmişsin, örnekleri daha çok artırarak yeni yazılar yazabilirsin.
• 12 yıl önce
hocam baya oldugunuz demek istediklerinizi anladım biz balık tutmak yerine balık ekmek alıyoruz hatta bazen calıyoruz :)
• 12 yıl önce
verdiğiniz örnekteki kapak tasarımının benzerliği değil fotoğrafın benzerliği:kirp: yazılar fontlar vs. hep si farklı dikakt ettiyseniz.
• 12 yıl önce
teşekkür ederim. yazınızı pür dikkat okudum bende daha yeniyim bu işin okulunu okuyorum
• 12 yıl önce
Siracel zamanım oldukça ders eklerim her konuda ve yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar:kirp:
• 11 yıl önce
SON DERECE HAKLISINIZ KATILIYORUM... BU ARDA BU PROGRAMA SAHİP AYNI ZAMANDA HAKİM BİRİ VARMI ARAMIZDA?
• 11 yıl önce
eLLerine sagLik,güzeL bi caLisma, Ve güzeL bi payLasim oLmus. Tesekkür Ederim İyi caLismaLar...
• 11 yıl önce
eLLerine sagLik,güzeL bi caLisma, Ve güzeL bi payLasim oLmus. Tesekkür Ederim İyi caLismaLar...
• 11 yıl önce
güzelmiş
• 11 yıl önce
siteye yeni üye oldum yakşalık 4-5 yıldır grafik tasarım işiyle uğraşıyorum. gerçekten kendini ifade edebilmek için çok güzel bir meslek hatta meslekten öte benim için hobi. afiş vb. şeyleri tasarlarken arkadaşa katılıyorum. ben corel drawda çalışırken kendimi tatmin edemiyorum ama photoshop ile hazırladığım her afiş vs.. çok daha güzel ve tatmin edici oluyor. inş sitede güzel şeyler vardır. her zaman yeni bir şeyler öğrenmek zevkli oluyor.
• 11 yıl önce
ya grafik yazı yazıyorlar ya hani böle yazılar 3 boyutlu oluyor
• 11 yıl önce
bu yazıyı kaleme alırken içimden gelerek yazdım yazıyı kendim okuduğumda çok güzel olduğunu anladım:gul: Bende grafik tasarımla uğraşan biri olarak sizlere yardımcı olmaya çalıştım önemli tesbitleri yaparak detayları anlattım.
• 11 yıl önce
Saolasın bu arada fotoğraf benzerliği diyen arkadaşa Höh tasarım anlayışına bayıldım demek istiyorum
• 11 yıl önce
çok güsel anlatmışsnz. bn bu konularda çok yeniyim bana yardımcı olursanız çok sevinirim
• 11 yıl önce
teşekkürler. güzel nokralara temas etmişsin.
• 11 yıl önce
slm ben grafik tasarımında yeniyim lütfen çizmlerinizi ve yaptıgınız çalışmaları tek tek ve pc üzerinde işaretleyerek gösterir seniz çok mutlu olacagım saygılarımla:gul:
• 11 yıl önce
çok saol arkadaşım eline sağlık:gul:
• 11 yıl önce
arkadaşlar ben domain almak istiyorum bana yardımvı olursanız sevinirim :sasir:
• 11 yıl önce
hayal gücünü geliştirmek için ne yapmalı nasıl güzel ve farklı tasarımlar çıkarabiliriz....
• 11 yıl önce
verdiğiniz bilgiler çok güzel yanlız örneği doğru bulmadım burda grafikerin değil fotoğrafçının taklitçiliğidir..
• 11 yıl önce
Sevgili Arkadaşlarım, Sizler Bana 30 Yıl Öncesindeki Disiplinli Eğitim Veren Hocalarım Gibisiniz.Samimi Olarak İfade Ediyorumki Tek Kelimeyle Muhteşmsiniz. Ben 70 Yılı Mak.Tek.Mezunuyum ve O Değerli Ve Kıymetli Hocarımı Hatırlattınız Bana (Şu An Gözlerim Doldu) Başarı Başarı Başarılar Dilerim. Nevzat Çerçioğlu(62)
• 11 yıl önce
:-dusun::gul::agla::sasir::kirp::uzul::D:hayret:beğendim tebrikler
• 11 yıl önce
cok mukemmel bi site verdiğiniz bilgilerden dolayı size cok tesekr ederm yıl sonu beceri sınaavım var ve burdan hazrlancam cok yardımcı olur bana :gul:
• 11 yıl önce
emeğinize sağlık....
• 11 yıl önce
kardeşim ben tasarımı hayat felsefesi olarak görmeni tavsiye ederim bi şunu düşün hayal ne demektir beni yanlış anlama seni yargılamak benim hattım dil ama şunuda es gecmemek lazım felsefe hayellin hepsidir tamammı canım bu benden sana bir tüyo olsun kimse tecrübesini bedava vermes heleki profsa bay
• 11 yıl önce
çok hoş
• 11 yıl önce
hocam Eline Sağlık Anlasılır okunur yazmısın:D
• 11 yıl önce
emeğine yüreğine sağlık güzel paylaşım.bende yeniyim şuan grafik tasarım kursuna gidiyorum umarım burdaki tecübeli arkadaş burda hem bilgilerini hemde bizlerin gelişiminde tam anlamıyla katkı sağlamaya ynelik çaba hararlar saygılarımla iyi çalışmalar.
• 11 yıl önce
emeğine yüreğine sağlık güzel paylaşım.bende yeniyim şuan grafik tasarım kursuna gidiyorum umarım burdaki tecübeli arkadaş burda hem bilgilerini hemde bizlerin gelişiminde tam anlamıyla katkı sağlamaya ynelik çaba hararlar saygılarımla iyi çalışmalar.
• 11 yıl önce
eline sağlık hocam emeğiniz için teşekkürler :)
• 11 yıl önce
merhaba ben bu siteye yeni üye oldum ve corel ile photojop ile ılgılıde hıc bır bılgım yok sanal ortamda ögrenemye heveseım geldı bıranda acaba bu gıbı eğitim sitelerinde yapabılırmıyım sız ce arkadaslar bende grafık tasarımcı olabılırmıyım.:uzul:
• 11 yıl önce
arkadaşlar ben bu sıteye yeni uye oldum grafıkcılıklede hıc bılgım yok ama olmakda ıstıyorum sızce nette bıseyler yapabılırmıyım ogrenebılırmıyım
• 11 yıl önce
büşra565 eğer içinde yapacam,edecem kendine özgüvenin varsa zaten gerisi gelir.Kendini keşfet derim öncellikle ayrıca uğraşırsan herşey olur öncellikle azim,çaba,kararlık ve sabır bunlar olduğunu zaman gerisi gelir.:kirp:
• 11 yıl önce
:D:gul::agla::uzul::hayret::-dusun::sasir::kirp:BENDE BURDAYIM
• 11 yıl önce
Saol bana çok yardımcı oldunuz vede grafik tasarıma başlayacağım programları buldum çok teşekkür ederim açıklayıcı
• 10 yıl önce
Merhaba arkadaşlar.Öncelikle emeği geçen arkadaşımın yüreğine sağlık.çok güzel bir paylaşım yapmış.Gerçi ben grafik tasarımcısı deilim ama ptshopta kendime göre çalışmalar yapıyorum.Web site yaptığım için bunlar gerekiyor sonuçta.Birde yukarıda "sanal ortamda bir şey öğrenebilirmiyim" diye soran arkadaşlarıma diyorumki "insanlar istediği sürece yapamıyacağı hiç bir şey yoktur inanın".Kendimden sizlere birer örnek vererek sizleirn azimlerini kamçılayayım.Bakın arkadaşlar ben yıllar önce hep wep site yapmak isterdim.Ama hiç alt yapım yoktu.Sonuçta internetten ve bir kardeşimin yardımıyla ilk asp portalımı kurdum.daha sonra sürekli internette araştırma yaparak kendimi geliştiridm zmanla.Daha sonra php sitelere geçip joomla ve php fusion kurmaya başladım.oysa bunlara ait hiç bir alt yapım yoktu.Ptshoptada kendimi geliştiriyorum.Anlatmak istediğim benim neler öğrendiğim değil,isterseniz her şeyi başarabileceğiniz yönündedir.Birde kaynağınız çok iyi olmalı.Mesela bu siteye bayadır üye olmuştu ama fazla bakamamıştım.Görüyorumki çok faydalı bir site.emeği geçen herkese teşekkürler.sizlerde azim edin ve burdaki bilgileri oaylaşın ve en önemlisi sormaktan korkmayın!Ne kadar çok araştırma yapar ,doğru sorular sorarsanız,sizin gibi yeni öğrenmeye hevelilerede yardımı dokunur.Saygılarımla...
• 10 yıl önce
slmm.. arkadaşlar ben de grafik tasarım okumak istiyorum ama bölüm hakkında fazla bilgim yok.bölüme giriş nasıl oluyor ve mezun olduktan sonraki iş imkanları nelerdir.bilgi verebilirseniz çok iii olur .şimdiden tesekkür ederim
• 10 yıl önce
slm arkadaşlar grafik tasarım bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum ama sonrasında iş imkanları nelerdir bilgi verirseniz sevinirim ayrıca bölümlere alım sadece öss puanıylamı oluyor yoksa önceden yetenek mülakatları falan var mı şimdiden t.ederim:-dusun::-dusun:
• 10 yıl önce
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim.gerçekten bir grafikerin bilmesi gereken önemli bir konu
• 10 yıl önce
güzel bir çalısma olmus elinize saglik tşkler
• 10 yıl önce
cok tesekkur ederm ilk adımımı atmıs oldm :gul:
• 9 yıl önce
teşekkür ederiz.en önemli bir konuya deginmişsiniz..
• 9 yıl önce
tşklrr.bnde bi grafiker olmk istyrm,gayet yardmcı oldnz :D
• 8 yıl önce
2 Yazım Hatası Var - :D
• 6 yıl önce
Teşekkür ederim...

Yukarı Git