Google'da kullanabileceğiniz kısayollar

Google internet siteleri arasında en iyisi. Ve en çok ünlüsü. Peki Google'ı nasıl tam kullanabiliriz? Bu derste onları göreceğiz.

Google internet siteleri arasında en iyisi. Ve en çok ünlüsü. Peki Google'ı nasıl tam kullanabiliriz? Bu derste onları göreceğiz.

Cache

Google internet sitelerini veri tabanına kaydettiğinde ilk önce ön belleğine alır. Buna cache denir. (zula anlamına gelir. zula etmek - zulalamak - gizlemek - belleğe almak) cache ile kapanan veya bozuk sitelerin Google'ın kaydettiği zamanında açabilirsiniz. Bunun için, arama kısmına gelin ve;

cache:www.sanalkurs.com (http:// ekleyip eklememek size kalmış ama iki noktadan sonra boşluk olmasın!) şeklinde kullanabilirsiniz.

Site

Google aramları bir yana bazı sitelerde arama yapmak gerekir, ancak o sitelerde arama motoru olmazsa ne yapıcağız bütün arşive tek tek bakacakmıyız?! Hayır! Google'a rica edicez ve bulursak bulucaz...

Bunun için yapmanız gereken şu, site:www.sanalkurs.com Google şeklinde arama yapmanız size Google etiketli arama sonuçları çıkaracaktır.

Inurl

Sayfa sonlarını bulabileceğiniz gereksiz bir tag.
inurl:index.php dediğiniz takdirde size sonu index.php olarak biten sonuçları gösterecektir.

FileType

Adından da anlaşıldığı gibi sayfa tiplerini bulur. Örneğin. filetype:swf gibi...

InTitle

Sayfa başlıklarında arama yapmanızı sağlar.
intitle:"Sanal Kurs"

Hesap Makinesi

Google'ı hesap makinesi olarakta kullanabilirsiniz.
+ : Toplama Yapar (10+6)
* : Çarpma Yapar (12*21)
/ : Bölme işlemi yapar (14/21)
%: Mod işlemi yapar (81% - 81%4 - 81%2)
! : Faktoriyel işlemleri (11!)
() : Parantez işlemleri (6(4+5) bu şekilde yaparsanız 4 ile 5 i toplar 6 ile çarpar ama 6/(14+6) yaparsanız 14 ile 6'yı toplar 6 ile böler, parantez önceliğini unutmayın.)

Evet, buna eklenen bir çok şey daha var; ancak benim bildiklerim bu kadar, umarım bilmeyen arkadaşlara yardımcı olmuştur. Teşekkürler.

Görüşmek üzere.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
yararlı oldu
• 11 yıl önce
eyvallah
• 11 yıl önce
abicim ben bunu yapamadım beni eklersen sevinirim.(recepbaysal20@msn.com)
• 11 yıl önce
arkadaşlar bu kodlar yalnızca verilmiş 3 -5 örnek bunları siz daha çoğaltabilirsiniz örnek olarak mesela sanal korsan (hacker) dediğimiz arkadaşlar tabikide hayal gücü yüksek ise googledan bulabilecekleri sistem açıkları cok fazla örnek olarak mdb leri bulmak gittikçe kolaylaşıyor ve google sayesinde hergün yeni birşeyler daha öğreniliyor hayırlısı.. inurl:haber filetype:mdb
• 11 yıl önce
sagol hocam

Yukarı Git