GFI Web Monitor - Web Filter Edition (Bölüm 1)

Web Filter Kullanımını anlatmaya devam ediyoruz.

Bu yazımda isa server üzerinde kullanabildiğimiz GFI Web Monitor programının içinde bulunan Web Filter Edition uygulamasından bahsedeceğim.

Web Filter Edition İle;

[*] Belirlediğimiz kullanıcı,ip adresi ve grupların belirlediğimiz gün ve saatte istediğimiz içeriği sahip sayfalara erişimini kontrol altına alabiliriz.

[*] Default gelen kategoriler sayesinde istediğimiz kategoriye sahip sitelere erişim yasaklanabilir veya izin verilebilir.

[*] Örneğin;
Kullanıcıların google,yahoo gibi arama motoru sayfalarına erişmelerini istemiyorsak ilgili kategoriye erişimi bloklayarak kullanıcıların arama motorlarına erişmelerini engelleriz.

[*] Veya daha da detaylandırarak arama motorlarına erişlmesin ama bu arama motorlarından google'a erişebilsin gibi exception'lar yani istisnalar oluşturabiliriz.

[*] Belirlediğimiz kuralları aşmaya çalışan kullanıcıların erişim hareketlerini kendimize mail olarak gönderebilir takip edebiliriz.

[*] Bu uygulamamız yukarıda belirttiğimiz kriterleri uygulayabilmek için bir veritabanı kullanmaktadır ve yasaklama ve izin verme işlemlerimizin sağlıklı işleyebilmesi izin bizim bu veritabanını güncel tutmamız gerekmektedir.

[*] Manage Webgrade Database updates automatically kutucuğunu işaretlersek program otomatik olarak 9 saatte bir güncelleme olup olmadığını kontrol edecektir.

[*] Eğer programın güncellemeleri otomatik kontrol etmesini istmezsek kutucuk boşatılır ve update Now butonuna basarak programın veritabanını güncellenir.

[*] Şimdi bir örnek uygulama ile yukarıda anlattığımız kavramların çalışmasını görelim.

Senaryo:

[*] Altınmakas Holding'te çalışan Pazarlama grubu kullanıcılarının çalışma günleri içerisinde saat 14 ile 15 arasında arama motorlarına erişmelerine izin vermek, ancak arama motorlarından Google'a erişimi yasaklayarak izin vermek istiyoruz. Kullanıcılar diğer sitelere erişemeyecek. Erişmeye çalıştıklarında bize mail yolu ile bildirilmesini istiyoruz.

Yapılacaklar;

[*] Öncelikle kullanıcılar dediğimize göre bu işi grup bazında yapmak bize zaman kazandıracaktır. Active Directory ortamına sahip olduğumuzu varsayarak Pazarlama grubumuz yoksa bu grubu oluşturalım ve kullanıcılarımızı bu gruba ekleyelim.

[*] Web Filter Edition altındaki Web filter Policies butonuna tıklayalım ve sağ taraftan Add Policy diyerek yeni policymizi oluşuralım.

[*] Burda policy'e bir isim ve açıklama yazalım.

[*] Web Filtering tabına geçelim. Default olarak tüm kategoriler Allowed olduğu için öncelikle web search hariç diğer kategorileri blocked kategorisine taşıyalım.

[*] Exceptions tabına geçelim.

[*] Included Sites kısmına gelelim. www.google.com.tr adresini yazıp Add diyelim.(google.com,google.uk bunları da ekleyebiliriz).

[*] Applies To tabına geçelim

[*] Burda öncelikle açılır kutudan Group'u seçelim sonra yine yanındaki açılır kutudan Pazarlama grubunu seçelim ve Add butonuna basalım.

[*] Notifications kısmına geçelim

[*] Notify the following administrators ...... kutucuğunu işaretleyelim ve mail adresimizi yazarak Add butonuna basalım.

[*] Son olarak Save Settings butonu ile yaptığımız işlemleri kayıt edelim.

[*] Kullanıcımız diğer sitelere erişebilirken google.com, google.com.tr, gibi eklediğimiz sitelere erişemeyecektir ve erişmeye çalıştığında bize mail gelecektir.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git