Gerçek görünümlü bir ay ve güneş yapmak

Fireworks'te gerçek görünümlü bir ay ve güneş yapmaya ne dersiniz?

İlkin, zor olmadığını belirtmek istiyorum. Arka planı siyah olarak ayarlayın.

Görüldüğü şekilde iki daire çizelim. Her birini karşılıklı köşeler yerleştirelim.Sonra, her birine dolgu efekti ekleyeceğiz. Dolgu efektlerini Properties panelinden boya kutusu ile belirlenen açılır menüden bulabilirsiniz. Pattern > menüsündeki efektlere bakınız.

Ay için Paint Light dolgu efektini kullanıyorum. Siz daha uygun bir şey de kullanabilirsiniz. Güneş için ise, Red Amber dolgu efektini kullanıyorum. Ama etkili olacak dolgu efektleri bunlar olacaktır.Renklerinin gerçeğe yakın olmasını sağlamak istiyoruz. Ay için Effects > Adjust Color > Hue & Saturation seçeneğine gelelim. Ayarları aşağıdaki gibi ayarlayın.Güneş için, daireyi sadece kırmızı ile doldurun. (effects > adjust color > color fill, ve kırmızı (#ff0000) ekleyin), ama saydamlığı (opacity) %25-%35 gibi olsun. Şimdi aşağıdaki gibi görünecektir:Ay için, çok parlak olmasını istiyorsanız yine Effects > Adjust color > Hue & Saturation olunu izleyin ve ayarları aşağıdaki gibi ayarlayın. Bu o kadar da gerekli değil ama yapmanızda fayda var.Şimdi ay yüzeyinin 3 boyutlu gibi görülebilmesi için bir parlaklık ekleyeceğiz. Effects > shadow & glow > glow seçin. Bu değeri beyaz (#ffffff) yapın, şu değerleri kullanın: offset 4, opacity %65, ve softness 11 gibi olsun..

Güneş için, aynı şeyleri yapın, ama glow (parlaklık) rengi kırmızı (#ff0000) olsun, offset: 15, opacity %65, softness 30 gibi olsun.

Şu anda görünümümüz şu şekilde olacaktır:Biraz daha geliştirelim şimdi, ikisine de gaussian blur ekleyin. Ay için 0.7-1.5 civarında olsun, güneş için de aynısını yapın. Şimdiki görünümü şu şekilde oldu:Yavaş yavaş ilerliyoruz, şimdi ay'a bir renk yansıması ekleyeceğiz ve güneş vurduğunda oluşan parlaklık belli olacak.

Ay için çizdiğiniz dairenin üzerine aynı ölçülerde bir daire daha çizin. İçini Linear gradient (siyahtan beyaza) dolgu yapın, böylece güneşe yakın yerini parlak yapacağız. Sonra Properties panelindeki Blend moduna gidin ve ordan Screen seçin, şimdi şu şekilde görünmeli.Şimdi güneş için alevleri yapmada sıra: Paintbrush aracını seçin ve uç için de Unnatural > paint splatter veya Oil > splatter kullanın. Fırçanın rengi portakal rengi (#ff6600) olmalı. Aşağıdaki gibi bir şekilde çizin ve ona kırmızı bir parlaklık ekleyin. (Shadow & Glow > Glow).Son İşlem: Sonra bu Bitmap üzerine Zoom > Zoom blur uygulayın (Ben amount ve quality değerlerini 100 yaptım). Sonra bu şekli güneş dairesinin altına taşıyın ve aşağıdaki gibi ayarlayın. İşte size bir güneş ve bir ay.Bu çalışmanızı Fireworks'te iken kopyalayıp Flash içine yapıştırdığınızda bu çalışmanızı coğrafik anlatımlar için de vektörel olarak kullanabilirsiniz.
  • Etiketler;
Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

aga son 2 işlemi anlamadım ... walla alatsan iyi olcak :D:D:D
3. resimdeki ay ve gunes resmindeki etraflarındaki blur olayını halledemedim bayada acemiyim anlatırsan cok faydalı olacak tesekkurler
merhabalar 3 resimden sonrası olmuyor. effects bende görünmüyor.ne yapabilirim.
evet bu anlatım bıraz bozuk olmus yada bız yapamadık tam sızın sekle benzemedı bıde o yaptıgımız seklı gunesın ustune tasıdıgımızda ustte kalıyo onu nasıl alta tasıcaz bı solersenız sevınırım valla
s.a üstad ben bi şey soracakdım yardımcı olursa nsevinirim.. bir resmin etrafını eraser kullanmadan silme nasıl yapılıyor .dekobe olayı yanı anlatırsan sevınırım
teşekkürler ellerine sağlık güzel bir anlatım olmuş sadece vaktin olursa resimlerle tools brush onlarıda anlatırsan sanırım arkadaşlarım daha iyi anlayacaktır. konuyu emeğine sağlık
çok güzel olmuş ama ben ayın son halını beyazlatılmişinı yapamadım yardımcı olursanız çok sevinirim proje ödevimm son hafta acill yanii:-dusun:
teşekkürler.. birebir aynı olmasa da denilenler oluyor

Yukarı Git