Geçişmeli (Gradient) dolgu

İki ya da daha çok rengin birbiri arasından yumuşak geçiş yaparak yazımızı ya da nesnemizi boyama işlemini bu derste görebilirsiniz.

İki ya da daha çok rengin birbiri arasından yumuşak geçiş yaparak yazımızı ya da nesnemizi boyama işlemini bu derste görebilirsiniz.Yazımızı yazdıktan sonra Layers penceresinden bulunan "Add a layer style"e tıklayalım, buradan Gradient Overlay'ı seçelim.Açılan pencerede işaretlemiş olduğum kısma tıklıyoruz, ardından karşınızda Photoshop'un bünyesinde bulunan geçişli renk seçeneklerini göreceksiniz. Buradan birini seçin ya da kendiniz bir geçişli renk seçeneği oluşturun.


Ben okla işretli olanı seçiyorum ve hemen ardından OK tuşuna tıklıyorum. Seçmiş olduğumuz renkler ana pencerede görünecektir, buradan gerekli ayarlamaları yapıyoruz, ya da hiçbir ayarlama yapmadan OK tuşuna tıklıyoruz. (Ben hiçbir ayarlama yapmadım)Angel: Açıyı belirler.
Opacity: Geçirgenlik, şeffaflık oranıdır.
Gradient: Geçişli renk seçenekleri.
Reverse: Renklerin ters çevirmek (yerlerini değiştirmek).
Style: Uygulanacak efektin stilini belirler.
Scale: Renklerin enini boyunu değiştirmeye yarar.

SONUÇEK DERS:

Photoshop'un bünyesinde bulunan geçişli renk seçeneklerini dışında kendimiz bir geçişli renk seçeneği oluşturalım:Yukarıda pencerede işaretlemiş olduğum kısma tıklıyoruz ve karşımıza bir pencere açılacaktırAçılan pencerede yukarıda kırmızı nokta ile göstermiş olduğum bölüme her tıkladığımızda bir renk tüpü oluşacaktır; oluşan bu renk tüplerinin üzerlerine tıkladığımızda renk paleti açılacak ve buradan isteğimiz bir rengi seçebiliriz.Renklerimizi secimi bittikten sonra OK tuşuna tıklıyoruz, (şayet bir renk tüpünü silmek istediğimizde onu üzerine "1 defa tıklayıp" penceredeki Delete tuşuna tıklıyoruz)SONUÇ

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git