Freehand'te Yeni Sayfa Eklemek (Document)

Freehand'te yeni bir sayfa açtığınızda tek sayfa gelmektedir. Ancak Freehand'ta çoklu sayfalar kolaylıklar hazırlanabiliyor. Yeni başlayanlar için, yeni ve daha fazla sayfa nasıl eklenir, onu anlatıyoruz.

Freehand'te yeni bir sayfa açtığınızda tek sayfa gelmektedir. Ancak Freehand'ta çoklu sayfalar kolaylıklar hazırlanabiliyor. Yeni başlayanlar için, yeni ve daha fazla sayfa nasıl eklenir, onu anlatıyoruz.

Bu işlemleri Properties panelinden Document sekmesini seçili hale getirerek başlayalım.

Sağ üst köşede yer alan aşağıda kırmızı ile daire içine aldığım yeri tıklayın.Açılan menüden Add Pages seçin.Aşağıdaki iletişim kutusu açılacaktır:Number of new pages kısmına kaç adet sayfa eklemek istiyorsanız yazın. Page Size bölümünden çalışmanız için A4, A5 gibi boyutlar belirleyebilir, eğer özel boyutlarla çalışmak istiyorsanız Custom'u seçerek boyutlarını elle girebilirsiniz. Bleed size kısmından ise, taşma paylarını verebilirsiniz. Eğer daha önceden hazırladığınız bir master page varsa, onu yeni ekleyeceğiniz sayfalara uygulatabilirsiniz.

Master Page Nedir?

Diyelim ki bir katalog hazırlıyorsunuz. Hazırladığınız sayfalarda sabit kalacak grafikler var, yani bütün sayfalarda aynı olan, değişmeyen grafikler. Logo, amblem, altta renkli bir çizgi gibi. Bunun için bir sayfa hazırlayarak onu Master page yapabilir, her sayfaya yeniden bu çalışmaları eklemektense, master page uygulama yolu ile pratik bir şekilde değişmeyen kısımları kaç sayfa olursa olsun, hepsine aktarabilirsiniz. Aynı mantık sayfalandırma metodu ile çalışan tüm programlarda mevcuttur. (Indesign gibi.)

Bu derste sayfa nasıl eklenir onu gösterdim kısaca. Sayfa eklendikten sonraki görünüm ise aşağıdaki şekilde oluyor:Her bir sayfayı silmek ve taşımak içinse, araç kutusundan Page (Kısayolu: D) kullanabilirsiniz.Kolay gelsin.
  • Etiketler;
Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Anlatımınız gerçekten güzel...ben de bunu merak ediyordum. benim için faydalı oldu. Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler
hocam ben öğrenciyim okluda pek bişey anlıyamıyoruz bu kursu açtığınız için size çok teşekkür ediiyorum
eLLerine sagLik,güzeL bi caLisma, Ve güzeL bi payLasim oLmus. Tesekkür Ederim İyi caLismaLar...
Teşekkürler tüm anlatımlarınız çok güzel...tebrik ediyorum...Gerçekten çok işime yaradı teşekkürler...
cok tesekkür ederimmm bu site sayesindee sınıfın en basarılı öğrencisi ben olcammm ;) (zatenn öleyimde konumumu koruyacagım :gul:
paylaşımınız için. ellerinize sağlık. devamını bekleriz.
Paylaşım için teşekkürler.Anlatım yalın ve anlaşılır...
anlatımınız gercekten güzel
paylaşım için teşekkürler
gerçekten çok güzel anlatımınız var saolun ama benim bi sorunum var yardımcı olursanız sevinirim aling birtürlü yapamıyorum şimdiden thanks
güzel olmuş kardeş eline sağık... emeğe saygı,gerçeklere özgürlük
ewet anlatımınız bencede çok güzel sağolun..:D
ya bende böyle bi şık yokki.benim freehand eski sürümmü acaba
cook teşekkurler aslında ındesıgn ile aynı mantık ama genede cok faydalı bi sunum genede teşekkürler. NOT:sadece bu master page HAKKINDA BİRAZ BİLGİ VERSEYDİNİZ COK İYİ OLACAKTI
Elinize sağlık efendim. Ayrıca anlatımınız çok güzel, ihtiyaca binaen oldu. Teşekkürler.
Merhaba, paylaşım için teşekkür ederim. Master page nasıl kaydedilir onu da anlatır mısınız lutfen?

Yukarı Git