Freehand'de Hizalama (Align) İşlemleri

Bu dersimizde Freehand programında herhangi bir nesnenin sayfaya veya başka bir nesneye göre hizalanmasının nasıl olduğunu öğreneceğiz.

Bu dersimizde Freehand programında herhangi bir nesnenin sayfaya veya başka bir nesneye göre hizalanmasının nasıl olduğunu öğreneceğiz.

- Freehand programında yeni bir sayfa(CTRL+N)açalım.

- Açtıktan sonra Window/Aling (CTRL+ALT+A) seçelim.

- Önümüze Hizalama (Align) paleti çıkacaktır. Onu bir kenara alalım.- Ardından sayfamıza Tools menüsünden "Rectangle" ile bir kutu açalım.- Kutumuz seçili iken sayfamızdaki Hizalama(Aling) paletine gelelim, istediğimiz ayarları yapalım ve "Apply" diyelim. Karemizin sayfamıza göre hizalandığını göreceğiz.

- Ben sayfanın tam ortasında ve en üstünde olmasını istedim karenin ve öyle ayarladım, daha sonra "Apply" dediğimde sayfamın ortasına geldi. Aling to Page seçili olmazsa kutu yer değiştirmeyecektir. Aling to Page ortalanacak olan yeri belirtmektedir. Yani kutumun nereye göre ortalanacağını. "To Page" sayfaya göre.- İki tane kutu ya da daha fazla açarak da birbirlerine hizalamalar yapabilirsiniz.

- İki kutu açalım ve kutular ikisi de seçili iken herhangi bir hizalama ayarı yapalım. Diğer çalışmada "Aling to Page" seçili değilken "Apply" butonu gözükmezken şimdi fark ettiyseniz gözüküyor. Burda büyük olan kutuya göre küçük kutuyu hizalayacaktır.- Ayrıca "Aling to Page" seçili yaparak iki kutuyu aynı anda sayfada hizalayabilirsiniz. Aşağıda ben sayfanın solunda ve ortasında olarak ayarladım. Gördüğünüz gibi iki kutu sayfaya göre hizalandılar.

  • Etiketler;
Hakan Nural
Hakkında bilgi eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

daha açıklayıcı olmasını isterdim ama buda güzel emeğine sağlık ellerin dert görmesin
SAOL KARDEŞ ÇOK İİİ ANLATMıŞSIN
çok teşekkürler faydalı bir bilgiydi
yaaa ben resmi yazıya göre hizalamak istiyorum ama olmuyor lütfen yardıııımmmmm :( teşekkürler şimdiden
SELAM BEN 2 OBJEYİ BİRBİRİNE MM RİK OLARAK HİZALAMAK İSTİYORUM BU MÜMKÜNSE BU KONUYADA DEÐİNEBİLİRMİSİNİZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER AYNI ŞEYİ COREL DADA GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ
çok teşekkür ederim
çok teşekkür ederim
güzel anlatmışsın kardeş ama bir sorum olacak milimetrik ayar yapamazmıyız iki kareyi.....teşekkürler
yapabilirsin tabiki denemen lazım
:D

Yukarı Git