Fotoğrafçılıkta Kompozisyon

Fotoğraçılıkta önemli bir konu olan, başka bir deyişle fotoğrafçılığın kendisi olan kompozisyonu anlatalım.

Fotoğraçılıkta önemli bir konu olan, başka bir deyişle fotoğrafçılığın kendisi olan kompozisyonu anlatalım.

İnternet ortamında bir sürü "Fotoğraf Galerisi" mevcuttur. Gerek kişisel siteler olsun, gerekse portalları andıran, üyelik alıp resim ekleyebileceğimiz birbirine bağlı galeriler olsun. Örnekler verebilirim ama Sanalkurs sitesinin prensibine ne kadar aykırı olur bilemediğim için yazmıyorum.

Gerek öyle, gerekse böyle nedenlerle bu siteleri görürüz. Resim aradığımızda da sık sık karşımıza çıkarlar. Bir fotoğrafı görüp beğeniriz. İşte bu beğenmemizin asıl nedeni beynimizde kurguladığımız bir çeşit "Görüntü güzelliği değerlendirmesi"dir. Resme bakarız ve güzel olup olmadığına karar veririz. İşte bu, fotoğrafın güzel bir kompozisyona dahil olduğu anlamına gelir.

Peki bu kompozisyon dediğimiz şeyi biraz daha açalım. Bir resmi kötü yapan şey nedir? Asıl bu sorudan sonra resmi iyi yapan şeyi algılayabiliriz.

Mesela bir hatıra resmi çekiyoruz. Örneğin, kuzeniniz ile Rize'ye gitmiş olun. Bahçeleri, dereleri gezerken çok güzel bir çiçek gördünüz. O resmin kötü olması için;

1- Çiçeğin objektiften aşırı uzak olması gerekir.
2- Fotoğrafı çekerken çiçek, karenin sağında solunda, dengesiz bir yerine yerleştirmiş olmanız gerekir.
3- Yine dengesiz bir biçimde çiçeğin olması gereken yerlerinin karede olmaması gerekir.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Bir kere iyi bir resim olması için bunların olmaması gerekiyor. Şimdi gelelim fotoğrafın ve kompozisyonun kendisine.

Çiçeğimizi çekerken:

1- Çiçeğin konumuna göre ya zoom ile ya da el ile çiçeğin olabildiğince dibine girip neyi vurgulamak istiyorsak orayı esas almalıyız. Atıyorum boynu bükülmüş bir gül olsun. Bu gülün baş ve bülük kısmı muhakkak karede olmalıdır. Yaprakları solmuşsa eğer, kareye de estetik katacağını düşünüyorsak yapraklarını da kareye eklemeliyiz. Anlayacağınız güzel görünen ne varsa gül hakkında eklemeliyiz.

2- Mümkün olduğunca az, eğer yapabiliyorsak hiç arkaplan kullanmamalıyız. Karemizde çiçeğin dışında herhangi bir nesne kompozisyonu bozabilir. Bu da resmimizi kötü resimler arasına sokabilir.

3- "Hangi açıdan daha verimli bir sonuç elde edebilirim?" sorusunu sürekli kendimize sorarak hareket etmeliyiz.

Tüm bunların sonunda eğer kompozisyonu güzel oluşturmuşsak fotoğrafımız da güzel olacaktır.

Anlatırken birşeyleri atlamış olabilirim. Eğer atladığımı düşünüyorsanız bu konu altında ekleyebilirseniz sevinirim şahsım adına.

Teşekkürler...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Bu dersleri anlatırken birer örnek fotoğraf eklemeniz daha iyi olmaz mı ?
Evet, haklısınız... Ama açıklarken bu konu için olmazsa olmaz diye görmemiştim resimleri. Şu sıralar pek vakit bulamıyorum. Fırsat bulunca eklemeyi düşünüdüğüm dersler var. Onları elimden geldiğince örnekli anlatmaya çalışacağım zaten... Teşekkür edeirim yorum için ayrıca...
slm. Resimsiz kusura bakma ama bes para etmez çünkü görsel sıfır..!
görsel olsa yeni başlayanlar için daha faydalı bir ders olabilrdi. Ama orta seviye arkadaşlar için görsel olmamasına rağmen anlaşılabilir bir ders. Yada ben bu konuyu bildiğim içinmi anladım bilmiyorum..
Güzel olmuş herşe ama peki ışık konusu ? hiç bi yerde bunla ilgili bişi bulamıyorum. kompozisyon kadar etkisi var ışığın bence

Yukarı Git